Pokiaľ nepatríte medzi šťastlivcov, ktorí si rodinný dom dokážu technicky navrhnúť, pre inšpiráciu môžete využiť projekty, ktoré sú navrhnuté špecificky. Ak ste nároční a ešte stále si neviete vybrať z katalógovej ponuky, minimálne sa viete priblížiť k projektu, ktorý bude víťazný. Ale čo je tým najzásadnejším kritériom, na ktoré by ste pri výbere nového bývania mali skutočne prihliadať?  

 

Pravda je taká, že neexistuje jedno jediné kritérium. Do celého rozhodovacieho procesu totižto vstupuje niekoľko faktorov. Pri výbere budúceho domu, bez ohľadu na to, či hovoríme o projekte na mieru, alebo odkúpenej nehnuteľnosti, by ste mali myslieť predovšetkým na pohodlie. Práve úvodné konzultácie s architektmi a dizajnérmi sú v tomto ohľade tými kľúčovými. Myslieť by ste mali na správnu orientáciu domu, jeho okolitú zástavbu, ale taktiež ekonomické hľadisko, ktoré ovplyvní dostupnosť do práce, základná občianska vybavenosť a nakoniec, susedia. 

 

Predstavy sa časom zmenia 

 

Napriek tomu, že na začiatku budete mať ešte hmlistú predstavu o tom, čo všetko dokáže zmeniť komfort bývania, po niekoľkých mesiacoch si začnete uvedomovať, ako sa vyvíja situácia bývania. To vám následne umožní premýšľať nad úpravou pozemku aj samotnej dispozície domu. Nemusí ísť o hrubšie zásahy do stavby, každá úprava vedie k novej fáze. Akokoľvek obdivujete domy pri jazerách, nikdy nepodceňujte riziko povodní. Architekt síce navrhne ideálne bývanie, bude sa odvíjať od ideálov, ktoré sú vaše. A to aj v prípade, že si budete vyberať dom z katalógu. Preto využite podporu odborných konzultantov a poradcov včas. 

 

Rozhodujte sa preto pre stavby, ktoré zabezpečia určitú slobodu v modifikácii. Je vždy lepšie pristaviť nový modul, ako demolovať nepotrebné priestory. Tie môžete stále využiť na prenájom, no táto alternatíva nemusí byť prijateľná pre každého. Nech už budete svoje bývanie realizovať kdekoľvek, majte na pamäti, že to nie je nastálo a každý dom si po niekoľkých rokoch bude vyžadovať opravy. 

 

 

 

 

Foto:  Ekonomické stavby
Viac info o získaní katalógu rodinných domov zadarmo na  https://www.ekonomicke-stavby.sk/ziadost-o-katalog