Architektúra

Kostol na Kalvárii v našom hlavnom meste má pohnutý osud. Po tom, ako trojica jeho pôvodných architektov zahynula v koncentračnom tábore, mu za socializmu zbúrali vežu, aby nekonkurovala Slavínu. Aktuálne sa po viac ako 70 rokoch dočkal obnovy.

Dôstojnícky pavilón v Komárne má zaujímavú históriu. Postavili ho v polovici 19. storočia, aby bolo kde ubytovať dôstojníkov kráľovskej a cisárskej armády. Jeho múry boli tiež svedkami zábavy, hier a stávok v dobovom kasíne. Tento rok sa budova dočkala rekonštrukcie, ktorej celková hodnota dosiahne 200-tisíc eur.

V dnešnom svete sa čoraz viac hovorí o udržateľnosti a ekológii. Trendom, ktorý sa stále drží na výslní, sú aj neutrálne tóny a prírodné materiály. O tom, prečo sa oplatí siahnuť po bambuse a že sa z neho dajú vytvoriť naozaj neuveriteľné stavby, hovorila už pred časom na svetoznámej konferencii TED kanadská dizajnérka Elora Hardy. Na Bali, odkiaľ pochádza, firma pod jej vedením navrhla a zrealizovala už niekoľko unikátnych a inšpiratívnych stavieb.

Občianske združenie Čierne diery, ktoré propaguje priemyselnú architektúru a zabudnuté miesta Slovenska, oznámilo v sobotu na svojom Facebooku novinku. Dom umenia v Piešťanoch, dielo známeho architekta Ferdinanda Milučkého, sa stane národnou kultúrnou pamiatkou. 

Montované haly vyrába slovenský výrobca halových objektov AVG GROUP v certifikovanom výrobnom závode. AVG ponúka najlepšie konštrukčné riešenia, ktoré sú overené stovkami realizácií. Oceľové montované haly od AVG GROUP našli svojich spokojných zákazníkov nielen na Slovensku a Česku, ale aj vo Francúzsku, Rakúsku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku alebo aj v Južnej Amerike.

Zaujímavé riešenie predstavili nórski architekti zo štúdia A38 Arkitekter. Na tradičný hospodársky dvor vysoko v horách naprojektovali stavbu v tvare diamantu, ktorý má len minimálny kontakt so zemou pod ním.

Iba 25 percent opýtaných stavebných spoločností využilo v súvislosti s aktuálnou situáciou podporu zo strany štátu. Vyplýva to z analýzy, ktorú predstavila spoločnosť CEEC Research.

Pozrite sa s nami na stavby, ktoré dokázali príjemne prekvapiť aj vtedy, keď východisko ich návrhu nebolo práve jednoduché. Aj v zložitom teréne, na úzkom pozemku či v nadväznosti na jestvujúcu zástavbu môže vzniknúť inšpiratívna architektúra.