Architektúra

Hlavný zhotoviteľ bytového domu STEIN 2 - YIT Slovakia a. s.opäť dokázal, že aj novostavba môže harmonicky zapadnúť do už existujúcej výstavby. S rešpektom k špecifikám a historickým súvislostiam daného územia a s naplnením súčasných potrieb rozvoja.

Spoločnosť YIT Slovakia a.s. dnes vyhlásila víťaza architektonicko-urbanistickej súťaže na konverziu bývalej panelárne a priľahlého priemyselného areálu na Mlynských nivách na modernú mestskú štvrť. Víťazný návrh ateliéru...

Rekonštrukcia mosta na ceste I. triedy v Nižnej je dôkazom, ako sa dá aj náročná úloha zvládnuť zodpovedne, profesionálne a dokonca v termíne.

Tušili by ste, že aj dom môže klamať „telom“? Vytrvalé hľadanie nás priviedlo do poľského mesta Katovice, kde na rozľahlom pozemku uprostred individuálnej zástavby, dotvorenej množstvom zelene, vyrástol vcelku pozoruhodný rodinný dom s dvoma tvárami. Všetko vďaka inovatívnemu prístupu k tradičnej architektúre i materiálom.

Vedúci člen združenia Lávka cez Moravu - Doprastav, a. s. sa postaral o to, aby sa niekoľkoročné želanie stalo realitou. Prepojením českého a slovenského brehu rieky Morava sa otvorili nové možnosti pre spoznávanie histórie, prírody a cyklistiku.

Kde bolo, tam bolo, objavil sa raz v hustej zástavbe mexického mesta Merida jeden nevzhľadný pozemok. Napriek tomu sa hrdinovia nášho príbehu – odvážni mexickí architekti – podujali splniť neľahkú úlohu a stvoriť bývanie, aké by na tomto takmer nepoužiteľnom kúsku zeme nikto nečakal. Dom Casa Desnuda vznikol na extrémne úzkom a dlhom pozemku, napriek tomu sa tu našiel priestor na plnohodnotné bývanie aj príjemný malý dvorček s bazénom.

Pri prvom pohľade na architektonicky skvostne stvárnený drevodom, ktorý je do okolitého prostredia citlivo zakomponovaný, možno nadobudnúť dojem, že ide o jednu z ďalších príkladných škandinávskych realizácií. Nedajte sa zmiasť, dom – ateliér s nadčasovou architektúrou, v duchu najlepších európskych tradícií, stojí v českých Klánoviciach.

Takto výstižne by sa dal tromi slovami popísať dom, ktorý vznikol na predmestí Melbourne ako výsledok dialógu medzi architektmi a majiteľmi, do ktorého sa neplánovane zapojili aj deti. A to prostredníctvom kresieb, ktoré zhmotnili ich predstavy o vysnívanom bývaní s rodičmi.