Detská izba

Čo môže architektúra ponúknuť batoľatám? Napríklad kreatívne priestory, ktoré im vytvoria svet plný zážitkov a hier.

S pribúdajúcim vekom dieťaťa sa zvyšujú aj jeho nároky na priestor. Ani sa nenadejete a povinnú školskú dochádzku vystrieda stredná škola a tomu je potreba prispôsobiť všetky potreby vašej ratolesti. Ako správne rozvrhnúť priestor detskej izby a na čo nezabudnúť, než sa pustíte do akejkoľvek rekonštrukcie?

„Pri prvom stretnutí s Jasminou bolo jasné, že toto nebude tá typická bielo-modrá izbička,“ hovorí interiérová dizajnérka Simona Šándorová, ktorej štúdio realizovalo aj detskú izbu pre Sanela, syna Jasminy Alagič a Patrika Rytmusa Vrbovského. 

Stôl aj stolička dieťaťu pokojne môžu vydržať od štyroch rokov až do maturity. V konečnom dôsledku rastúci nábytok znamená plus nielen finančne, ale – čo je dôležitejšie – aj zo zdravotného hľadiska.

Ľudia sú dnes takí zaneprázdnení, že čas strávený s rodinnými príslušníkmi sa stal vzácnejším ako kedykoľvek predtým. Rodina Stoneovcov z druhého najväčšieho taiwanského mesta Kao-siung preto chcela vytvoriť interiér, ktorý by podporoval tvorivé aktivity detí a zároveň zbližoval členov rodiny. Vznikol tak byt, ktorý je vlastne ihriskom pre celú rodinu.

Pri zariaďovaní detskej izby je dôležité myslieť na to, že dieťa rastie. Za čas bude potrebovať iný nábytok nielen preto, že sa mu nebude ten pôvodný páčiť, ale predovšetkým preto, že z neho vyrastie.

Kúpa detského nábytku cez e-shop znamená množstvo ušetrenej energie, času a peňazí, ktoré by inak ľudia strávili chodením po nábytkárstvách, zháňaním ladiaceho nábytku a tiež náročným presunom z obchodu domov.

Nastávajúci rodičia pravdepodobne zápasia aj s rozhodovaním, ako zariadiť detskú izbu. S tým ako dieťa rastie sa totiž menia aj jeho potreby. Práve preto mnohí siahajú práve po “detskom rastúcom nábytku.” Je však naozaj vhodný? A ktorú značku vlastne vybrať?