Pin It

text a foto TON

Česká značka TON prišla tento rok na Salone del Mobile s novinkou, na ktorú sa doslova zbiehajú sliny. Je ňou lounge kreslo Chips z ručne ohýbaného dreva, ktoré pre spoločnosť navrhla dizajnérka Lucie Koldová. Pôsobivý priestorový solitér s komfortným čalúnením je inšpirovaný tvarom zemiakových lupienkov.

 

Chips lounge chair Delcta Coffee location 1

 

„Rada pracujem s priesvitnými materiálmi. V tomto návrhu som preto použila opticky ľahkú, ale zámerne predimenzovanú opierku z perforovanej textílie, ktorá je orámovaná ručne ohýbaným drevom,“ popísala kľúčové prvky dizajnérka Lucie Koldová. Jej rukopis, ktorý formuje prevažne práca so svietidlami, tak umožnil priestoru a kreslu vzájomne sa prelínať a vytvárať harmonickú symbiózu.

Chips všetky tieto parametre prepája. Impozantná vzdušná opierka, ktorá vo svojej spodnej časti zároveň tvorí jednu z troch podnoží, nesie typické tvary zemiakových lupienkov. Do kontrastu sa mu stavia masívne sedadlo, ktoré nesie tvarovaná preglejka. Komfort pri sedení ešte zvyšujú variabilný chrbtový vankúš, čalúnenie s taštičkovými pružinami a taburet.

 

Chips making of Lucie Koldova 8

 

Okrem tvarov je Chips zaujímavý aj výrobným postupom, technológiou ručného ohýbania dreva. „Odporúčam pozrieť si aspoň na videu ako produkty ohýbaním v TON-e vznikajú. Je to fascinujúce, rýchle, a pritom zložité. Vnímam to ako tanec, pri ktorom vzniká malé dielo,“ uviedla Lucie Koldová. Proces sa začína naparovaním bukových hranolčekov v špeciálnych kadiach, kde zotrvávajú podľa svojho priemeru niekoľko hodín. Ohýbači ich následne vkladajú do formy a priložia na pásnicu. Prenáša sa na ňu tlak dreva a umožní mu dosiahnuť zvolený tvar. Drevo sa následne suší, niekoľko týždňov klimatizuje v špeciálnej miestnosti, kompletizuje, farebne morí a lakuje. V Bystřici pod Hostýnem takto vznikajú produkty už od roka 1861.

 

ramik 1 ton

Pin It