O aute, všeobecne, platí to, že je to najdrahšia investícia, o to viac, ak na ňom jazdíte len príležitostne. Či už auto používate, alebo nie, auto každým dňom stráca svoju hodnotu. Preto je rozšírený názor, že staré autá, ktoré sú už 5 rokov staré, sa neoplatí vôbec havarijne poistiť. A v každom prípade predsa platí, že škodu zapríčinenú iným vozidlom preplatí PZP. Je to pravda, ale!

 

Havarijné poistenie je dobré v niekoľkých prípadoch napríklad vtedy, keď prídete na to, že vaše vozidlo je poškodené, ale vinník ušiel a nepriznal sa ku škode. Na takú škodu vám povinné zmluvné poistenie nepreplatí. Tak isto sú prípady, kedy je škoda vozidiel sporná, to znamená, že obidvaja vodiči majú rovnaký podiel viny na škode. Vtedy PZP dokáže pokryť len polovicu nákladov spôsobených dopravnou nehodou. Je veľa prípadov, ktoré vašim dôsledným správaním nemôžete ovplyvniť. Napríklad sa môže jednať aj o živelnú pohromu, kedy vozidlo nie je počas roka garážované a vtedy nastáva situácia, že poisťovne vo svojich zmluvách nemajú určené, že sú ochotné pokryť škody spôsobené živelnými pohromami. V prípade, že vám odletený kamienok z iného vozidla rozbije čelné sklo, vtedy vám môže pomôcť havarijné poistenie.

 

PZP havarajine poistenie top trendy 2020 byvanie 2020 rodinne auto stare auto

 

Sú aj také prípady, kedy je auto nie vašom vinou, zničené, ako sa hovorí, na totálku. Poisťovňa nie je ochotná preplatiť náklady škodovej udalosti. Vysvetlenie je jednoduché. Ak vaše nové auto stálo 50 tisíc eur, po 5 rokoch je jeho hodnota 20 tisíc. Ak by nabúrané 20 tisícové auto a jeho následná oprava (spredu aj zozadu) presiahla túto hodnotu, tak likvidátor prehlási túto škodovú udalosť za totálnu. Vozidlo je zničené a následná oprava vášho 5 ročného auta sa neoplatí.
V tomto prípade, by si poisťovňa vypočítala trhovú hodnotu 5 ročného auta predávaného v bazári a z tejto sumy by si ešte odpočítala použiteľné zvyšky a spoluúčasť na nehode. Poistenie v tomto prípade zaniká a poisťovňa má právo na poistné do konca poistného obdobia, čo je spravidla rok, nič sa teda klientovi z dôvodu zrušeného poistenia nevracia.

 

top trendy 2020 byvanie 2020 stare nove auto poistenie havarijne PZP

 

Je pravdu, že pri havarijnom poistení viete dostať dodatočné výhody počas poistného plnenia ako napríklad nárok na bezplatný odťah vozidla, náhradné vozidlo, pomoc na ceste v prípade havárie, ale aj poruchy a iné asistenčné služby. Môžeme teda potvrdiť, že staré auto sa oplatí poistiť rovnako ako nové auto. V predošlých článkoch sme písali o tom, aké je dôležité urobiť si prehľad o poisťovniach a aké služby poisťovne ponúkajú. Preto dobre zvážte, čo sa pre vaše, či už staré alebo nové, auto oplatí najviac.

 

Text: Petra Laclavíková

Pin It