Pin It

 

coronavirus pandemic disinfectant protective suit mask sprays disinfectants room 155003 4342

Informácie o tom, ako sa chrániť proti nákaze koronavírusom, na nás v týchto dňoch prúdia zo všetkých strán. Ozón je pravdepodobne najúčinnejším eliminátorom dymu a pachov. Poskytuje zdravší domov, atmosféru a aj kvalitnejšie životné prostredie. Po jeho použití izby zostávajú čerstvé a vy oceníte miestnosť bez zápachu.

 

Ak bývate vy a vaša rodina často chorí, dezinfekcia ozónom znižuje chorobnosť vo vašej domácnosti a z tohto dôvodu ho s obľubou využívajú aj v nemocniciach a iných zdravotníckych zaradeniach. Používa sa aj po chorobe člena domácnosti, keďže účinne ničí všetky baktérie a vírusy. Okrem iného ozón odstraňuje zápach farieb a lepidiel vzniknutých po renovácii alebo vône nového nábytku.

 

• Likviduje zápachy organického a čiastočne chemického pôvodu. Odstraňuje zápach spôsobený fajčením, požiarom, smažením, zápach po maľovke, riedidlách...
• Je perfektným riešením pre ľudí trpiacich alergiami

 


O jeho účinkoch a súčasnej situácií zapríčinenej koronavírusom nám viac v rozhovore povie Ján Sirocký, zo spoločnosti ALL BIZ EU, ktorá sa zaoberá nie len ozónovým čistením, ale aj inými druhmi dezinfekcie ako je: polymérová, hĺbková dezinfekcia formou postrekov alebo vykonávajú dezinfekciu aj prostredníctvom germicídnych žiaričov, ktoré sú využívané na účinnú dezinfekciu po zosnulom.

 

Autocamping Bela OzonoveCistenie.sk 3 1024x768 640x480

 

Aké má ozón účinky na ľudský organizmus?
Ľudský čuch je schopný rozpoznať prítomnosť ozónu vo vzduchu už pri  veľmi nízkych koncentráciách. Bežné koncentrácie (v prírode) dosahujú  0,03 ppm, no dosahujú aj 0,1 ppm. Pri tejto úrovni je ozón schopný  udržať patogény v prijateľnej miere a pritom nie je škodlivý voči vyšším  formám života, ako sú napríklad zvieratá alebo človek.

 

Aké sú koncentrácie a možné vedľajšie účinky ozónu?
Dlhodobé vystavenie vysokej koncentrácii ozónu môže spôsobiť nevoľnosť,  bolesť hlavy, pálenie očí a kašeľ, čo nás však prinúti opustiť daný priestor. Po tomto úkone symptómy ustúpia. Na rozdiel od chlóru, však ozón v primeranej koncentrácii, v prípade kontaktu so živým tkanivom, ozdravuje, prekrvuje a taktiež dôkladne dezinfikuje tkanivo. Tieto javy využívajú alternatívne postupy liečenia mnohých ochorení pod spoločným  názvom OZONOTERAPIA.

 

Aký majú postoj k dezinfekcii ľudia teraz, vzhľadom na prítomný koronavírus?
Ľudia majú v tejto neľahkej situácií zvýšený záujem o ozónové čistenie. Na začiatku tejto výnimočnej situácie bol mimoriadne zvýšený záujem o ozónové generátory. Ľudia si ich chceli zabezpečiť k sebe domov, ale treba spomenúť, že väčšina generátorov, ktoré sú dostupné na trhu za „prijateľné ceny pre bežných ľudí“ sú vhodné len do automobilov (a nie sú dostatočne výkonné). S týmito generátormi nie je možné dezinfikovať priestory, čiže čistenie nie je dostatočne účinné.

 

man white protective suit spraying disinfectant office room 9083 4318

 

Ozón ničí 99% percent batérií, vírusov a plesní. Dezinfekcia je vhodná na čistenie kancelárií, chodieb, skladov, predajní. Aký je samotný postup pri takomto čistení? (Musia ľudia odísť z priestorov, nie je ozón agresívny voči ľudskému organizmu?)
Pri čistení ozónom sa odporúča, aby všetky priestory zostali prázdne. Nesmú sa tam nachádzať žiadne osoby, ani zvieratá. Ozón je sám o sebe veľmi jedovatý, ale len počas čistenia a usádzania častíc. Neskôr, po aplikácií sa opäť mení na kyslík.

 

Ako také čistenie prebieha napríklad v bytových domoch, kde je zoskupených viacero ľudí na jednom mieste?
V priestoroch, v ktorých sa zdržiava veľa osôb, napríklad spomínaný bytový dom, sa čistenie vykonáva postupne po častiach (napr. bytoch). Pokiaľ nejde o dezinfekciu spoločných priestorov, ale len o čistenie bytov, tak nie je nutný súhlas všetkých obyvateľov bytového domu.

 

disinfecting office prevent covid 19 person white hazmat suit with disinfect office coronavirus concept 43525 1576

 

Ako často sa v tejto dobe odporúča vykonávať takéto čistenie? Resp. ako dlho vydrží ozónová dezinfekcia?
Dezinfekcia ozónom sa odporúča 1 až 2 krát mesačne pre udržanie optimálneho účinku. Účinok sa líši v závislosti od fluktuácie ľudí.

 

Existuje návod ako vydezinfikované prostredie „udržať“ čisté čo najdlhšie?
Dodržiavať základné hygienické návyky a udržiavať priestory v čistote, to sú základné podmienky pre dezinfekciu prostredia. Dať si pozor na kľučky dverí, úchytky chladničky či mikrovlnky, operadlá stoličiek, stoly, kuchynské pracovné dosky, vypínače svetla, časti toalety a umývadiel, diaľkové ovládače, iné elektronické zariadenia a hračky.

Viac informácií nájdete na: ozonovecistenie.sk 

Pin It