pic 7 pentagon dvere

Vstupné dvere do bytového domu na Stavbárskej ul. 40 a 42 so špeciálnou konštrukciou odolnou voči hrubým fyzickým útokom sú zabezpečené elektromagnetickými zámkami a prístupovým systémom s technológiou DESFire / UNI SIEŤ, BBIQ.

 

Mnohí sú toho názoru, že niektoré problémy v spolunažívaní v bytových domoch sa riešiť nedajú. Je to však veľký omyl. Dôkazom je spoločnosť RYS, ktorá sa už roky stará o bezpečnosť ľudí svojimi prepracovanými systémami. Za všetko hovorí aj „vyliečený“ bratislavský Pentagon a ďalšie kreatívne inovácie slovenskej firmy.

 

Spoločnosť RYS bola založená v roku 1989 a od svojho vzniku sa zaoberá riešením ochrany osôb a majetku vo viac bytových domoch. Technické riešenia firmy prinášajú efektívnu a účinnú kontrolu vstupu osôb do domov a ďalšie spôsoby a nástroje pre technickú správu domov. Na základe praktických skúseností začala firma vyvíjať vlastnú radu prístupových a dorozumievacích systémov na vytvorenie bezpečného prostredia v domoch. Samozrejmosťou je odborné technické poradenstvo, zaškolenie montážnych firiem a príprava technických riešení podľa požiadaviek zákazníka. O tom, aké je bezpečné bývanie, a čo ako obyvatelia bytových domov môžeme urobiť pre to, aby sme sa v našich bytoch cítili bezpečne sme sa porozprávali s riaditeľom a projektovým manažérom firmy RYS, Petrom Grečkom.

 

Keď som sa chystala na naše stretnutie ohľadom rozhovoru na tému bezpečnosť bytových domov, čakala som predstavenie špeciálnych zámkov a kamier. Som však prekvapená, aký prepracovaný a kreatívny systém ste za roky pôsobenia na trhu vyvinuli. Ako to celé začalo a čo vás k tomu viedlo?

Je to tak. My nie sme iba dodávateľmi jednotlivých článkov v systéme ako by niekto mohol predpokladať. Snažíme sa ponúkať ucelený systém, ktorý myslí na všetky aspekty života v bytovom dome. To sa odvíja nielen od techniky ale najmä od správneho nastavenia jednotlivých bodov zabezpečenia. A aby to fungovalo, pochopili sme, že v prvom rade je dôležité pochopiť problematiku do detailov, zobrať do úvahy silný ľudský faktor, stereotypy správania jednotlivcov a poskytnúť spoľahlivé komplexné a komfortné riešenia. Naša spoločnosť dbá na neustálu inováciu zariadení a nových technických riešení.

 

V dome, kde bývajú z väčšej časti bezproblémoví ľudia, je to pomerne jednoduché. No ak sa rozprávame o veľkých panelákoch, kde je obrovská anonymita, je spoľahlivé zabezpečenie domu možné?

Samozrejme. Práve preto sme začali v Petržalke, ktorá je ideálnym príkladom tejto problematiky. Zvládli sme to. Našou „vlajkovou loďou“ z titulu prevencie kriminality je však Pentagon - zvlášť nechvaľne známe vchody 40, 42. Dnes sú tieto kedysi najhoršie vchody tie najlepšie a to len vďaka tímu ľudí, ktorí spolupracovali na ich ozdravení, najmä domová rada a správca bytového domu spoločnosť Spokojné bývanie. Špeciálna vďaka patrí tamojšej domovníčke Lenke Polákovej. Neskromne však musím poznamenať, že veľký diel zásluhy nesú aj naše aktivity a systémy, ktoré dokázali zvrátiť katastrofálnu situáciu v dome.

 

pic 5 pentagon vestibul

Interiér bytového domu na Stavbárskej ul. 40 a 42 nechvalne známy ako bratislavský "Pentagón" sa po realizácii projektu "Akadémia Pentagón" a celkovej obnove bytového domu v roku 2019-2020 zmenil na nepoznanie. Na zabezpečenie bytového domu sa využíva prístupový systém DESFire / UNISIEŤ, BBIQ so záznamom udalostí, nainštalovaných je 104 čítačiek pre kontrolu vstupu aj výstupu osôb cez hlavné vchodové dvere, schodiskové dvere, privolávanie a ovládanie výťahov. 

 

Čo je teda základ v oblasti zabezpečenia bytových domov?

Pozeráte automaticky na kamery... Plnia vynikajúcu funkciu, ale ten, kto začne kamerou v rámci bezpečnosti bytového domu, robí chybu. Je fakt, že sú dnes vysoko inteligentné, mnohokrát nápomocné, no princíp bezpečnosti bytového domu založený na iných aspektoch. Ide o štyri piliere: 1, komunikačný systém - vedieť sa dozvoniť (lekár, poštár, polícia...) 2, spoľahlivý elektrický zámok , 3, prepracovaný prístupový systém a štvrtý najdôležitejší aspekt je človek.

 

pic 6 pentagon vytah

Obsluha výťahov v bytovom dome na Stavbárskej ul. 40 a 42 je kontrolovaná cez prístupový systém s bezpečnou technológiou DESFire / UNI SIEŤ, BBIQ.

 

Ako by ste definovali najväčší problém väčších bytových domov?

Nežiadúca anonymita. Toto je problém, na ktorý sme sa od začiatku sústredili. Pochopili sme to špeciálne na identifikátoroch - čipoch. To je v rámci bytového domu najlepší spôsob ako mať nielen dôkladne zabezpečenú vstupnú bránu, ale aj disponovať prehľadom, kto a kedy vchádza/odchádza. Klasické mechanické kľúče túto úlohu splniť nevedia, nehovoriac o klasických trikoch výtržníkov a bezdomovcov ako zápalky v zámku a podobne. Dotykové DEK kľúče boli v prvej línii a predali sme ich 1 800 000. Dnes používame inteligentné bezkontaktné identifikačné čipy a čítačky s technológiou Mifare DESFire EV1/EV2, ktoré sú chránené pred kopírovaním a klonovaním. Takto vieme nielen dom ochrániť, ale máme navyše aj množstvo cenných informácií.

 

Funguje to ako klasické dotykové kľúče, ktoré mnoho z nás používa už roky?

Áno, ide o podobný princíp no s množstvom výhod navyše. Pri vstupe do objektu použijeme čip a otvoríme dvere. Pri výstupe z objektu býva často rovnako čítačka, no mnoho bytových domov má len výstupové „tlačítko“. Zvlášť vtedy, ak nie je veľká anonymita. V dome kde je viac ako 28 bytov, kde už ide o anonymitu stredného až vysokého charakteru, sa to však neodporúča. Rovnako musí byť vždy súčasťou vnútorného vybavenie aj zariadenie na otvorenie dverí bez čipu v prípade požiaru atď.

Veľmi dobrou inováciou je aj alarm, ktorý sa spustí, ak niekto za sebou nezavrie dvere, alebo ich násilne vykopne. A vďaka identifikátoru vieme, kto to bol. Prípadne vieme, kto sa tu nachádzal ako posledný a vieme sa pýtať ohľadom svedectva. Vieme vytvoriť dátovú stopu, kedy sa to stalo, vieme komu bol čip pridelený, aj keď na kamere nie je vidieť. Práve preto je naším cieľom vytvárať systém. Taký, ktorý má väzbu na viaceré dopady na život v bytovom dome.

 

pic 1 cip desfire

Bezkontaktný prívesok Beetle DESFire EV1, s najvyššou dátovou bezpečnosťou s ochranou pred kopírovaním a klonovaním. 

pic 3 citacka desfire

Bezkontaktná čítačka 8CD 2.0 SLIM DESFire EV1, konfigurovateľná s najvyššou dátovou bezpečnosťou a šifrovanou komunikáciu vhodná pre exteriér aj interiér s ochrannou IP67, môže byť inštalovaná aj na kovové povrchy, je vandaluvzdorná s mechanickou odolnosťou IK10 a vyrobená so samozhášavého materiálu.

pic 4 citacka desfire aps

Bezkontaktná čítačka 8CD 2.0 BASIC DESFire EV1 pre autonómny prístupový systém APS na kontajnerových stojiskách a polopodzemných kontajnerov.

 

To, že fungujete na základe filozofie „smart city“ dokazujú aj ďalšie aspekty bývanie neoddeliteľné s bytovým domom ako napríklad kontajnerové stojiská...

Áno. Život sa v bytovom dome nekončí. A ani náš prístupový systém nekončí pri vstupných dverách do bytového domu. Rozšírili sme ho až na kontajnerové stojiská. Ľudia tak majú pohodlie a otvárajú ho rovnakým čipom ako vstupnú bránu do domu. Nejde však len o prístup ale aj ďalšie praktické inovácie s ľudským prístupom. Postupne čoraz viac prechádzame aj na ekológiu a efektivitu v podobe dotrieďovania odpadov. Vymysleli sme napríklad okrem iného aj zber použitého oleja. Čip nielen otvára a kontroluje, kto nezatvoril dvere, ale aj vychováva a chváli. Kto je poriadny, kto triedi a kto nie. Vďaka nášmu systému môžete nahlásiť aj to, ak nájdete neporiadok v stojisku. Na základe indetifikátorov totiž vieme pomenovať, kto bol posledný pred vami. Dokonca vám príde oznámenie o prípadnom preplnení kontajnerov alebo neporiadku na mail.

Ide o ISPON-informačný systém o nahlásení neporiadku. Okrem praktických záležitostí chceme prispieť aj k lepšiemu a krajšiemu pocitu z bývania. Preto ponúkame aj výstavbu originálnych kontajnerových stojísk, ktoré navrhuje dizajnérka Zuzana Cigánová Mojžišová.

 

Na Stavbárskej ulici 40 a 42 boli inštalované prvé polopodzemné kontajnery s elektronickým uzamykaním DESFire / UNI SIEŤ, BBIQ a Wifi prepojením pre kontrolu udalostí.

 

Zjavne pristupujete k hľadaniu riešení veľmi kreatívne až s detským nadšením...

Áno, vývoj celého systému aj technológií nás nesmierne baví. Máme ateliér, kde vznikajú všetky myšlienky a kreujú sa tu nové nápady. Máme skvelý tím ľudí, Matej Hyčko je tvorca jedného z našich moderných softvérových riešení, ktorým sa môžeme popýšiť, rovnako aj ďalšími technologickými inováciami. Naším najnovším produktom, z ktoré sa veľmi tešíme je informačná LCD obrazovka do bytových domov. Na displeji sa dozviete okrem toho kto má meniny, vonkajšiu teplotu, dátum, teplotu i výstrahy, nahlásenia a dôležité oznamy. S týmto súvisí aj náš ďalší projekt „bezpečná škôlka“. Ide o rovnako prepracovaný prístupový systém, kde je čerešničkou na torte rovnako takáto LCD obrazovka v milom detskom rámiku. Tá na základe identifikačného čipu oznamuje vychovávateľkám aj deťom prostredníctvom obrázkov, koho rodič práve vchádza a pre ktorú ratolesť si prišiel. V jednom bode sme tak obsiahli bezpečnosť aj radosť detí z prichádzajúcej mamy alebo otca. A pedagogičky nemusia neustále chodiť otvárať bránu a kontrolovať ľudí, ktorí do priestorov škôlky vchádzajú.

 

Čím nás prekvapíte ďalej?

Prevenciu kriminality považujeme za zvládnutú a ideme ďalej. Náš pohľad do budúcnosti je cez ekológiu. Našou novinkou sú aj polopodzemné kontajnery na čip. Vďaka tomuto zabezpečeniu vylúčime, aby sa do nich dostali neoprávnené osoby. Je to unikátna technológia vyvinutá rovnako v našom ateliéri, ktorá bez napájania do elektrickej siete vydrží veľmi dlho aj vo veľmi náročných prostrediach. Každý takýto detail bývania, ktorý má systém a osobný prístup sa neskôr ukáže ako veľmi dôležitá časť celku. A to je podstata celej našej spoločnosti. V prvom rade myslíme na ľudí a ich život ako taký. Väčšinu vecí, čo sme dosiahli, neboli cez peniaze ale cez srdce. Za všetko hovorí Pentagon v súvislosti s ktorým sme vytvorili aj občianske združenie Bezpečné bývanie, kde sme nezištne zrealizovali napríklad komunitnú miestnosť. V nami ozdravenom obávanom dome sme do prístupovej chodby umiestnili zrkadlo. Keď vojdete, uvidíte sa v ňom a vedľa stojí nápis: „Práve sa pozeráš na človeka, ktorý môže pomôcť tomuto domu“. Si to ty!

 

 

Pin It