nastal cas spomalit

Slow fashion, slow food... Všetko naokolo sa vracia k podstate vecí a udržateľnosti. Slow living je vraj novým trendom. V skutočnosti však ani nejde o novinku, ale skôr o akési spomalenie či návrat k staromódnym spôsobom. Ide o koncept, ktorý sa javí ako ideálny spôsob, ako vykročiť z rýchleho spôsobu života, ktorý dnes vedie väčšina ľudí.

 

Kľúč, ako žiť v štýle slow living, je celkom jednoduchý – je potrebné vylúčiť zo života to, čo nám spôsobuje stres (či už sú to ľudia, alebo veci) a vážiť si viac svoj voľný čas aj osobný priestor. S pojmom „slow“ v súvislosti so životným štýlom prišiel v roku1986 Talian Carlo Petrini, ktorého pohoršil novootvorený fastfood v centre Ríma. A tak založil hnutie slow food. O 18 rokov vydal kanadský novinár Carl Honoré knihu Chvála pomalosti, v ktorej sa zamýšľa nad plynutím času a nad tým, ako ho chceme využiť naplno a robiť prakticky všetko – mať kariéru aj dostatok voľného času na knihy, šport, priateľov, kultúru aj dovolenky: „Výsledkom je trýznivé odlúčenie od toho, čo chceme od života a čo môžeme reálne mať, čo živí pocit, že nikdy nie je dosť času,“ hovorí.

 

Interiér v štýle slow living

Slow living sa prirodzene dotýka aj toho, ako si tvoríme bývanie. Neznamená to však, že odteraz sa váš život stane spomaleným filmom, skôr sa treba zamerať na to, že veci je potrebné spraviť poriadne a nastálo. Slow living nie je o strate času tým, že zrazu budete pomalší, ale skôr o získaní času robením vecí, ktoré sú pre vás dôležité. V rámci hnutia spomalenia sa pri zariaďovaní interiéru sústreďte na kvalitné a eticky vyrobené produkty, ktoré vydržia viac ako jednu sezónu. Ich výroba by zároveň mala mať čo najmenší dopad na životné prostredie a prispievať tak k boju proti klimatickým zmenám. Dôležité je tiež naučiť sa hovoriť „nie“ veciam, ktoré nevyhnutne nepotrebujete. Ide najmä o rôzne kúsky za nízke ceny ,ktoré nevydržia dlhodobé používanie a rýchlo sa stanú nepotrebným odpadom, v lepšom prípade ich pošlete ďalej a nájdete im nových majiteľov. V USA napríklad ročne vyhodia 12 miliónov ton nábytku, z toho 80 % skončí na skládke. Uprednostňujte prírodné a recyklovateľné materiály. Pri výrobkoch z dreva, skla či ocele máte istotu, že vám budú dlho slúžiť a po skončení svojho životného cyklu sa môžu vrátiť späť do obehu. Bavlna, vlna či ľan sú tkaniny, ktoré by tiež nemali chýbať na vašom zozname. Ten, kto premýšľa v súvislostiach, vie, že najlepšie je zvoliť tradičný materiál z lokálnych zdrojov.

 

Bez zbytočných vecí

Súčasťou životného štýlu slow living je aj minimalizmus, ktorý je v rozpore s konzumom a materializmom, ktoré nás obklopujú. V spoločnosti, ktorá sústavne vykresľuje vlastníctvo vecí ako základ šťastia, si „vlastniť menej“ vyžaduje odvahu a vytrvalosť. Menej vlastniť však prináša aj svoje výhody. Ako píše vo svojej knihe Minimalistický domov Joshua Becker: „Počas priemerného života, pre všetok neporiadok, v ktorom žijeme, strávime hľadaním stratených vecí 3 680 hodín alebo 153 dní. Na prvom mieste zoznamu sú telefóny, kľúče, slnečné okuliare a rôzne papiere.“ A popisuje aj svoju predstavu minimalistického domova, ktorý si ľudia nesprávne vizualizujú len ako dom – bielu krabicu, v ktorej takmer nič nie je, prípadne, ak v nej zbadáte kreslo alebo pohovku, budú určite veľmi drahé. Takéto ponímanie minimalizmu ako smeru v architektúre alebo v oblasti interiérových dekorácií je v poriadku, minimalizmus však môžeme chápať aj ako prístup k vlastníctvu menšieho množstva vecí, bez ohľadu na interiérový štýl. „Minimalizmus nie je o odstraňovaní vecí, ktoré máte radi. Ide o odstránenie vecí, ktoré vás odvádzajú od vecí, ktoré máte naozaj radi, “vysvetľuje Joshua, ktorý sám začal s redukciou šatníka. Decluttering (zbavenie sa nepotrebných vecí) vám spraví nielen prievan v šatníku, zásuvkách a skrinkách, ale aj poriadok v hlave. Byť obklopený množstvom vecí je totiž rušivé. A zbavením sa nepotrebných vecí sa zbavíte aj chaosu, ktorý neporiadok vytvára. Neporiadok môže spôsobovať aj stres, a to preto, lebo vysiela našim mysliam príliš veľa podnetov – vizuálnych, čuchových aj hmatových. Zároveň odpútava myšlienky od toho, na čoby sme sa mali sústrediť. Ak si na decluttering netrúfate sami, využiť môžete aj služby certifikovaných konzultantov metódy Kon Mari (áno, ide o absolvento vkurzu tej Marie Kondo, ktorá svet pobláznila svojím Čarovným upratovaním).

 

Spoločenská zodpovednosť

Ako by mal vyzerať udržateľný interiér? Okrem minimalizmu, patrí do jeho konceptu aj filozofia zero waste. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že si protirečia, pretože jeden hlása zbavovanie sa vecí a druhý je, naopak, o nevyhadzovaní. Obe hnutia však spája spoločenská uvedomelosť a zodpovedné zbavovanie sa vecí. Základom zero waste je 5R: refuse – teda odmietni, čo nepotrebuješ; reduce – zredukuj, čo skutočne potrebuješ; reuse – znovu použi a oprav; recycle – zrecykluj, čo môžeš; rot–  skompostuj zvyšok. Bea Johnson, autorka knihy Zero Waste Home a zakladateľka hnutia, takto naplní komunálnym odpadom (spolu so svojou štvorčlennou rodinou) iba jeden zaváraninový pohár za rok! Začať môžete aj vy, napríklad v kuchyni. Vedeli ste, že až tretina svetovo vyprodukovaných potravín sa vyhodí? Základom sú preto nielen premyslené nákupy, ale aj triedenie odpadu a kompostovanie bioodpadu, skladovanie jedál bez potravinárskej fólie, nahradenie igelitových vreciek ekologickými obalmi zo včelieho vosku, lufa namiesto klasickej hubky na riad, prípadne nakupovanie v bezobalových obchodoch a podobne. Možností, ako urobiť viac pre obmedzenie odpadov a ich dôsledné recyklovanie je veľa a aj keď možno nebude vedieť všetky zahrnúť do svojho bežného fungovania, každá zmena k lepšiemu sa ráta.

 

Ako na slow living v 7 krokoch

  • Buďte občas offline. A začnite hneď pri raňajkách. Čas strávený nad kvalitným jedlom si nevypĺňajte telefonovaním, četovaním ani prácou.
  • Veľa spite a pravidelne sa hýbte– nájdite si pohyb, ktorý vás baví.
  • Obmedzte nakupovanie a hromadenie vecí. Skôr ako si niečo kúpite, položte si otázku, či danú vec skutočne potrebujete a či pre ňu máte v domácnosti miesto.
  • Interiér zariaďujte kvalitným nadčasovým a odolným nábytkom, ktorý pretrvá. Nové kúsky môžete mixovať so zdedenými.
  • O úspore môžete rozmýšľať na viacerých „frontoch“ či už pôjde o úsporu energie, perlátor na vodovodnej batérii alebo uprednostňovanie lokálnych výrobkov, ktoré nemusia cestovať cez pol zemegule.
  • Zaveďte doma pravidelné zvyky– upratujte akonáhle sa začne hromadiť neporiadok a veci dávajte na svoje miesto. Tie nevyužité posuňte ďalej.
  • Osvojte si princípy filozofie zero waste, v rámci neho vyprodukujete menej odpadu a naučíte sa, že niektoré veci (šijací stroj, zmrzlinovač, stan, turistický nosič na dieťa...) si viete namiesto kúpenia aj požičať.
Pin It