Sample ImageThermal park Bešeňová sa nachádza v krásnom prostredí Liptova, v kúpeľnej dedinke Bešeňová pri Ružomberku. Vznikol využitím horúcich prameňov termálnych vôd, ktorých účinky poznali už starí Kelti.

 

Prvý zápis o prameni termálnej vody v Bešeňovej pochádza z roku 1492. Ľudia odnepamäti využívali jej účinky, vraj už starí Kelti pri oddychovaní po boji pocítili silu tejto vody. Zlomom v novodobej histórii prameňa sa stalo vybudovanie vrtu v roku 1987. Teplota vody z neho dosahuje 60,5 ºC a  výdatnosť je 30 l/sek. Prvé bazény pre verejnosť otvorili v Bešeňovej v roku 1993.

 

Tunajšia voda pôsobí blahodarne na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, pomáha liečiť urologické problémy a má priaznivé kozmetické účinky. Pozitívne účinky na psychiku sa prejavia takmer okamžite, vďaka obsahu lítia. Termálna voda obsahuje vápnik, horčík, sodík, draslík, železo, mangán, mimoriadne množstvo síranov, bikarbonáty, voľný oxid uhličitý a ďalšie minerály.

Sample Image Sample Image


Uprostred parku
Areál Thermal parku je koncipovaný ako sústava pavilónov. Tvorí ho Hotel Thermal, Penzión Giga, objekt hlavného vstupu, bazénové haly s technológiou, vitálny svet, reštaurácia Fast food a Relax bar s terasou.Vonkajší vzhľad Thermal Parku Bešeňová má charakter tradičnej stavby s typickými  prvkami liptovského regiónu, pričom jednotlivé objekty vytvárajú harmonický celok. Ako dobrý orientačný bod slúži výrazne členitá strecha nad vstupom do areálu. Architektúru a dizajn dotvárajú prírodné materiály – drevo a kameň.
Hotel je z celkovej kompozície mierne vyčlenený, čo vytvára okolo neho potrebný rozptylový priestor. Je kompaktnou stavbou napojenou na hlavný vstup prechodnou pavlačou.
Bazénové haly sa ocitajú vo vnútri parku v priamom kontakte s vonkajšími bazénmi. Táto kompozícia prijateľne rozdeľuje záhradu na využitie pre návštevníkov vitálneho sveta a slúži zároveň aj ako rozptylová plocha okolo vonkajších bazénov.
Objekt tvoria dve hmoty prepojené prízemným krčkom s vežou plavčíka a pridruženou zvýšenou terasou, pod ktorou sa v polosuteréne nachádza technológia pre bazény. Smerom k vonkajším bazénom vystupujú zo stavby pergolové prekrytia časti spevnenej plochy okolo vonkajších bazénov, umocňujú pocit prepojenia interiéru s exteriérom.

 Relax a komfort

Sample Image Thermal park pozostáva z 9 vonkajších bazénov (veľký a malý plavecký bazén, 4 relaxačné bazény, 2 bazény s toboganmi, detský bazén so šmýkačkami) s geotermálnou vodou. K obľúbeným atrakciám patrí 9 toboganov a šmýkačiek. Teplota vody v bazénoch  sa pohybuje od 26 do 40 °C.
Na rozdiel od vonkajších bazénov, v štyroch vnútorných bazénoch nie je geotermálna voda, ale priezračná pitná voda. V novom krytom bazénovom komplexe sa nachádza sedací – relaxačný bazén, veľký plavecký bazén s antikorovým toboganom a bazén pre deti. Súčasťou sedacieho bazéna je aj vzduchová lavica, masážne trysky, chŕliče, bublinkovače a reflektor, ktorý dodáva bazénom osobitú atmosféru. Do veľkého bazéna ústi antikorový tobogan, rôzne chŕliče a masážne trysky. Po obvode bazénov sa nachádzajú sedacie schody v celkovej dĺžke 43 m. Súčaťou vybavenia sú aj prenosné schody pre imobilných návštevníkov. V detskom bazéne je deťom k dispozícii šmýkačka, vodný hríb a vodný ježko.

Atmosféru uvoľnenia vytvára Vitálny svet. Pozostáva zo sústavy piatich sáun (bylinková, rímska, soľná, mentolová, fínska), ochladzovacieho bazéna s kúskami ľadu, whirlpoolu s Amazóniou, Kneipovho kúpeľa, tureckej mydlovej masáže, tepidária. Európskou raritou je vyhrievané relaxačné kreslo z 24-karátového zlata. Exotickou ozdobou sú i tigre z ónyxu dovezené z Indonézie.
V Relaxačnom centre pod „jednou strechou“ je fitness centrum s množstvom posilňovacích zariadení, rôzne masáže, rašelinové zábaly, solárium, odpočívareň, bioptron, slender stoly, lymfodrenáž, kozmetika, manikúra a pedikúra.

Pripravované unikáty
Spoločnosť Eurocom Investment, s.r.o., začala s výstavbou rozšírenia areálu Thermal parku Bešeňová v máji 2005. Investícia do prvej etapy výstavby dosiahli 300 miliónov Sk, z toho 33 miliónov predstavovali príspevky zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Celkovú plochu Thermal parku tvorí v súčasnosti 6 hektárov, z toho tretina hektára je vodná plocha. V septembri 2007 začala výstavba dvoch apartmánových domov so 110 apartmánmi a troch vonkajších bazénov, vrátane 25-metrového plaveckého z antikoru.
V roku 2008 je v pláne začiatok tretej etapy výstavby Thermal parku. V skleníkoch, kde sa v súčasnosti pestujú paradajky, na rozlohe 15 000 m2 vznikne Jungle park s veľkou presklenou kopulou. V tejto časti bude počas celého roka teplota trópov. Budú tu morské pláže, bazény s vlnobitím, vodopád a divoká rieka, detský svet, terárium a ďalšie atrakcie, mnohé z nich jedinečné v celej strednej a východnej Európe.

Text Beáta Jarošová v spolupráci A3UM 21, s. r. o. a Thermal park Bešeňová
Foto Thermal park Bešeňová, A3UM 21, s. r. o.

Pin It