Pin It

 

Vytvoria intímnu atmosféru v obývacej izbe aj v spálni. Zvýšia vašu bezpečnosť pri nočných cestách na toaletu. Uľahčia vám orientáciu po byte alebo vám spríjemnia prácu v kuchyni. Nenápadné LED pásiky toho zvládnu veľa. A pokiaľ chcete byť nápadití, môžete z nich ľahko vyrobiť aj jednoduché vianočné dekorácie. Ukážeme vám, ako na to.

 

S LED pásikmi sa veľmi ľahko pracuje, majú bezpočetne možností využitia a sú úsporné. Aj preto sa stali neoddeliteľnou súčasťou moderných domácností. Inštalovať ich môžete v každej časti bytu. Naraz premenia jeho atmosféru a spríjemnia bývanie. Použiť ich môžete napríklad pre osvetlenie schodiska, nasvietenie kuchynskej linky, šatne alebo postele.

 

 

S LED pásikmi sa doma vyhrajte

Keď v 20. storočí Nick Holonyak objavil červené luminiscenčné diódy, ľudstvu sa otvorila nová svetelná perspektíva. Postupne pribúdali ďalšie farby: zelená, oranžová, žltá, čo mnohých inšpirovalo k tomu, aby v domácnosti začali vytvárať zaujímavé osvetlenie.

Prelom ale nastal až v 90. rokoch minulého storočia, kedy bola objavená modrá LED dióda. Za ňu dostali traja japonskí vedci v roku 2014 Nobelovu cenu. A bytovým dizajnérom zaiskrili oči. S LED pásikmi totiž mohli začať tvoriť.

LED pásik je v podstate konštrukčne veľmi jednoduchý. Ide o ohybný samolepiaci pás, so vsadenými LED diódami. Pásik je možné ohýbať, strihať a lepiť podľa potreby. Ľahko sa inštaluje napríklad do miest, kde je ťažšie vsadiť bežné osvetlenie. LED pásiky sú tak obľúbené ako podhľady a slúžia k nasvieteniu zákutia či nábytku. Miesta, ktoré skôr nebolo možné osvetliť, tak získali celkom nový vzhľad.

 

Príklady použitia LED pásikov

 • Podsvietenie kuchynskej linky, políc alebo postele
 • Osvetlenie schodiska alebo chodby
 • Označenie schodov alebo inej prekážky
 • Osvetlenie vnútra šatníkových skríň
 • Nasvietenie akvária alebo televízie
 • Dekoratívne osvetlenie
 • Vonkajšie osvetlenie ríms či schodov

 

led pasiky a ich vyuzitie stavebnictvo byvanie

 LED diódy v kuchyni zlepšujú orientáciu a zvyšujú bezpečnosť pri práci. Zdroj: 123led.sk

 

 

Ako vybrať a nalepiť LED pásik

LED pásiky vyberajte podľa použitia. Druhov je celý rad. Kľúčovým parametrom je tzv. krytie, pokiaľ bude LED pásik umiestnený vonku, vo vlhkom alebo prašnom prostredí. Ďalším dôležitým parametrom je svietivosť, ktorá sa odvíja od výkonu pásiku. Pozrieť sa môžete aj na sprievodcu výberom LED pásiku.

 

K LED pásikom sa predáva bohatý rad príslušenstva. Veľmi dobre vyzerajú napríklad hliníkové profily, do ktorých pásik vsadíte. Kov zároveň osvetlenie chladí. Vybrať si môžete z rôznych druhov profilov - nástenných, vstavaných alebo rohových. Profil možno opatriť tiež difúzorom, vďaka ktorému bude výsledné svetlo príjemnejšie.


Keď máte vybrané a chystáte sa LED pásik inštalovať, nebudete mať príliš práce. Nalepenie je totiž veľmi jednoduché. Stačí všetko namerať, odstrániť zadnú fóliu a pásik na miesto určenia nalepiť. Dobre drží na všetkých povrchoch: na plaste, skle, kove sklenených alebo drevených podkladoch.Povrch pred nalepením pásky očistite, odmastite a zbavte ho nečistôt. Komplikovanejšie môže byť nalepenie pásiku na klasickú stenu, v tomto prípade je vhodné siahnuť po lepidle alebo silikóne.

 

 

Inšpirácia: Kde všade LED pásik použiť?

LED pásiky majú naozaj široké spektrum využitia. Pozrime sa aspoň na pár tipov.

 • Kuchyňa. LED pásiky sa lepia na hranu pracovnej dosky, na sokle alebo dovnútra skriniek. Možno zaobstarať aj osvetlenie, ktoré sa po otvorení skrinky alebo vysunutí zásuvky zapne. Kuchyňa sa s LED svetlami stáva bezpečnejšia aj atraktívnejšia.
 • Obývacia izba. LED pásiky môžu osvetliť police s knihami, televízor alebo obrazy. Ich účel je hlavne dekoratívny, vytvára príjemnú atmosféru.
 • Spálňa. Populárne je umiestnenie LED pásikov pod posteľ, nočný stolík alebo nad čelo postele. Takéto osvetlenie zvyšuje intimitu.
 • Šatňa. Loviť oblečenie po tme nie je príjemné, preto sa v šatniach používajú LED pásiky. Aplikovať ich je možné napríklad priamo na šatníkovú tyč.
 • Predsieň a schody. LED pásiky môžu lemovať schody alebo chodbu a uľahčiť tak nočnú cestu na WC.
 • Kúpeľňa. LED pásiky sa používajú aj na osvetlenie zrkadla alebo kúpeľňových skriniek.

 

A k akému využitiu inšpirujú LED pásiky vás?

 

led pasiky a ich vyuzitie v interieri stavebnictvo byvanie

 LED diódy vytvárajú v obývacej izbe príjemnú atmosféru. Zdroj: 123led.sk

 

Pin It