Podlahové kúrenie je stále najväčším trendom vo vykurovaní v mnohých domácnostiach. V otázke voľby toho správneho vykurovania pri novostavbe alebo prestavbe rodinného domu zohráva veľkú úlohu energeticky účinné, ekologicky šetrné a nie veľmi nákladné vykurovanie.

 

KOHLER SUITE

 

Ako to funguje

Podlahové vykurovanie poskytuje komfort aj luxus vo vašom teplom domove. Princíp takéhoto vykurovania funguje na sálaní tepla do celej miestnosti. Vykurovanie prebieha sálaním tepla z konštrukcie, zatiaľ čo z klasických radiátorov prúdi vzduch do ovzdušia. Sálavé vykurovanie odovzdáva teplo elektromagnetickým vlnením – prvotne ohrieva stavebné konštrukcie a následne z nich aj okolitý vzduch. Prostriedkom podlahového vykurovania je voda zohrievaná na maximálne 45 až 60 °C v závislosti od konštrukcie vykurovacej podlahy (zvyčajne sú to ešte aj nižšie teploty), zatiaľ čo v klasických radiátoroch bola voda kedysi zohrievaná na 110°C. Zohrievanie vody na nižšiu teplotu vplýva najmä na úspory vašej domácnosti.

Viac výhod ako nevýhod

Výhodou je zabezpečenie rovnomerného teplotného stavu v miestnosti, nízke náklady na výrobu tepla, nízke náklady na prevádzku. Takéto vykurovanie je vhodné aj pre alergikov, pretože neprúdia vo vzduchu žiadne alergény, práve naopak ohrievajú všetky steny v miestnosti rovnomerne.

 

 

56095852 l 1080x405 1

 

 

Jednou z mála nevýhod sú vyššie investičné náklady, avšak reálna cenová úspora, oproti iným vykurovacím systémom, predstavuje približne 20%. Údržba je tak isto dôležitým faktorom. Nainštalovať a následne opravovať podlahové kúrenie nie je jednoduchá záležitosť.

 

2 typy podlahového vykurovania

Takéto vykurovanie je založené buď na teplovodnom alebo elektrickom princípe.

Teplovodný variant môžeme prirovnať k podlahovému radiátoru, pretože na vykurovanie používa teplú vodu vedenú v rúrkach, ktoré sú zabudované v podlahe.

 

Reselling Home Floor Heating Systems

 

 

Elektrické podlahové vykurovanie pracuje s vykurovacími káblami (termokáblami), podložkami alebo fóliami uloženými priamo pod podlahovou krytinou. Zotrvačnosť vyhrievacieho efektu je o niečo nižšia. Toto vykurovanie je o niečo finančne náročnejšie.

 

Komfort je vec vkusu

Vyhrievaná podlaha je luxusom vo vašej domácnosti poskytujúca mimoriadne pohodlie tepla. Môžeme hovoriť o čistom teple, ktoré zbytočne nevíri prach vo vašej domácnosti. Kúrenie vôbec nepočuť, ako by to bolo pri centrálnej peci. Nevysušuje vzduch v miestnosti a nevyžaduje si ani pravidelnú údržbu. Podlahovka si nevyžaduje žiadne tepelné čerpadlá alebo ohrievače vody. Jednou z možností pri podlahovom kúrení môže byť voľba alternatívneho zdroja telesa napríklad použitie solárnych panelov.

 

tempzone flex roll in bathroom 740654

 

 

 

Každý deň si môžete ľahko nadstaviť vyhrievanie inej miestnosti. Na ovládanie tepla používate jednoduché termostaty, ktorými si nadstavíte, ale aj skontrolujete teplotu vo vašom dome. Inteligentné termostaty šetria vašu energiu a tak isto aj vaše peniaze.

 

 

Text: Petra Laclavíková