Podlahové kúrenie je stále najväčším trendom vo vykurovaní v mnohých domácnostiach. V otázke voľby toho správneho vykurovania pri novostavbe alebo prestavbe rodinného domu zohráva veľkú úlohu energeticky účinné, ekologicky šetrné a nie veľmi nákladné vykurovanie. Podlahovka k takému vykurovaniu rozhodne patrí. 

 

KOHLER SUITE

 

Podlahové kúrenie poskytuje komfort aj luxus vo vašom teplom domove. Princíp vykurovania funguje na sálaní tepla do celej miestnosti a prebieha sálaním tepla z konštrukcie, zatiaľ čo z klasických radiátorov prúdi vzduch do ovzdušia. Sálavé vykurovanie odovzdáva teplo elektromagnetickým vlnením – prvotne ohrieva stavebné konštrukcie a následne z nich aj okolitý vzduch. Prostriedkom podlahového vykurovania je voda zohrievaná na maximálne 45 až 60 °C v závislosti od konštrukcie vykurovacej podlahy (zvyčajne sú to ešte aj nižšie teploty), zatiaľ čo v klasických radiátoroch bola voda kedysi zohrievaná na 110°C. Preto zohrievanie vody na nižšiu teplotu vplýva najmä na vaše úspory v domácnosti.

Viac než len výhody

Výhodou je zabezpečenie rovnomerného teplotného stavu v miestnosti, tak isto aj nízke náklady na výrobu tepla a nízke náklady na prevádzku. Takéto vykurovanie je vhodné pre alergikov, pretože neprúdia vo vzduchu žiadne alergény, ktoré sa rozptyľujú ďalej do ovzdušia. Teplo je postupne regulované. Reálna cenová úspora oproti iným vykurovacím systémom je približne o 20% výhodnejšia. Údržba je tak isto dôležitým faktorom pri výbere toho správneho vykurovania v domácnosti. Pri kvalitne odvedenej práci položenia podlahového kúrenia sa vám podlahovka odmení nulovou údržbou.  

56095852 l 1080x405 1

 

Podlahové vykurovanie by sa dalo rozdeliť na elektrické priamo výhrevné a teplovodné. Pri elektrickom vykurovaní sa najčastejšie používajú vykurovacie rohože. Výhodou tohto vykurovania je nízka skladba podlahy a relatívne nízke investičné náklady v porovnaní s teplovodným. Nevýhodou sú však prevádzkové náklady, preto sa tento typ vykurovania prevažne používa iba v kúpeľniach (príp. pri kuchynskej linke) na zvýšenie teploty podlahy alebo pre efekt teplej podlahy pri prechodných obdobiach, kedy teplovodné vykurovanie ešte nebeží.
Obľúbené je tiež pri zabezpečení vykurovania v chatách alebo stavbách s nepravidelnou prevádzkou. Druhý typ je teplovodné podlahové vykurovanie, ktoré sa ešte rozdeľuje podľa systému na mokrý (betónový poter) a suchý systém (roznášacie sádrovláknité dosky), ten sa používa hlavne pri drevostavbách, kde nie je žiadúci mokrý proces alebo príliš vysoké zaťaženie stropu.

Vyhrievaná podlaha je luxusom vo vašej domácnosti poskytujúca mimoriadne pohodlie tepla. Môžeme hovoriť o čistom teple, ktoré zbytočne nevíri prach vo vašej domácnosti. Kúrenie vôbec nepočuť, ako by to bolo pri centrálnej peci. Nevysušuje vzduch v miestnosti a nevyžaduje si ani pravidelnú údržbu. Podlahovka si nevyžaduje žiadne tepelné čerpadlá alebo ohrievače vody. Jednou z možností pri podlahovom kúrení môže byť voľba alternatívneho zdroja telesa napríklad použitie solárnych panelov.

 

tempzone flex roll in bathroom 740654

 

Vďaka technológiám si môžete každý deň ľahko nadstaviť vyhrievanie inej miestnosti. Na ovládanie tepla používate jednoduché termostaty, ktorými si nadstavíte, ale aj skontrolujete teplotu vo vašom dome. Inteligentné termostaty šetria vašu energiu, a tak isto aj vaše peniaze. 

Text: Petra Laclavíková 

Pin It