Blížia sa Vianoce a povedzme si na rovinu, okrem pečenia niekoľkých druhov pečiva a nákupu vianočných darčekov chce mať každý aj čistú a voňavú domácnosť. Aby sme predišli stresu a zhonu z upratovania domácnosti, mali by sme si ho naplánovať s časovým predstihom pár týždňov a dodržať niekoľko pravidiel, vďaka ktorým si upratovanie zefektívnime a zjednodušíme.

2278149 1200x 1

Upratovať by sme mali premyslene a systematicky. Základné pravidlo hovorí o tom, že pri čistení a upratovaní by sme mali postupovať zvrchu dolu a od okien ku dverám. Ak ste sa rozhodli, že súčasťou predvianočného upratovania bude aj umývanie okien, nemusíte sa obávať, že nimi strávite niekoľko dlhých hodín. Umývanie okien v niekoľkých etapách so záverečným leštením novinami, ktorým zabezpečíme, aby zostali okná lesklé a bez šmúh, je už dávno minulosťou. Je tu totiž pomocník, ktorý nám dokáže ušetriť čas umývania okien minimálne o polovicu a s výborným výsledným efektom. Kärcher vyvinula profi čistič okien, ktorý odsáva vodu priamo z okien, nevytvára šmuhy a okná tak zostávajú profesionálne čisté v priebehu niekoľkých minút. Využitie prístrojov sa neobmedzuje len na čistenie okien, ale aj na čistenie kachličiek, dlaždíc, zrkadiel, sklenených plôch a iných hladkých povrchov.

Pri upratovaní postupujeme tak, že by sme mali všetky veci z podláh, poličiek a skriniek roztriediť a uložiť na miesta, ktoré sú pre ne určené. Prach a nečistoty odstraňujeme navlhčenou utierkou z najvrchnejších miest smerom dolu. Ideálne je použitie utierky z mikrovlákna, ktorá je opakovateľne použiteľná a nezanecháva šmuhy. Ak je prach a nečistoty z nábytku a svietidiel odstránený, podlahy a koberce voľné, na rad prichádza ich vyčistenie. 

Pravidelné umývanie podláh, ktoré robíme bežne počas celého roka by malo pri hĺbkovom upratovaní byť nahradené dôkladným čistením, ktoré odstráni baktérie, plesne i roztoče. Bez väčšej námahy môžeme dosiahnuť výborný výsledok čistenia podláh i kobercov prostredníctvom parných mopov. Tieto prístroje prostredníctvom horúcej pary dokážu zničiť až 99,9 % baktérií, dokonca bez použitia akýchkoľvek chemických prostriedkov. Navyše odstraňujú zaschnuté nečistoty a mastnotu. Ich výhodou je, že sú vhodné pre tvrdé podlahy ako napríklad PVC podlahy, linoleum, plávajúce podlahy i koberce.

Ak sme zvládli čistenie okien, podláh, kobercov i nábytku v celom dome či byte, to najdôležitejšie máme za sebou. Teraz už len podľa toho, koľko máme do Vianoc času si môžeme na každý deň naplánovať zdokonalenie poriadku v jednotlivých miestnostiach bytu. Napríklad čistenie kuchynských spotrebičov, vodovodných batérií alebo vytriedenie nepoužívaných vecí. Nie v strese a zhone, ale postupne a pokojne popri počúvaní vianočnej hudby. A keď nestihnete všetko do sviatkov, to vôbec nevadí. Neupratujeme predsa kvôli blížiacim sa sviatkom, ale kvôli samotnej atmosfére a pocitu zo zdravého domova. A tento pocit túžime mať počas celého roka, nie len počas vianočných sviatkov. 

 

 

Pin It