Pin It

infrapanel byvaniePEREX

Vykurujete staršími plynovými telesami a vaše výdavky na kúrenie sa neustále zvyšujú? V prípade, ak nechcete zasahovať do konštrukcie bytu, alebo chcete ešte viac znížiť náklady vo vašom energeticky úspornom domčeku, prečítajte si viac o výhodách infrakúrenia v domácnostiach.

 

infrapanel byvanie

 

Elektrické vykurovanie nemusí byť až také drahé. Náklady na kúrenie v domácnosti sa dajú znížiť na minimum pomocou sálavého vykurovania. Nepôjde o vykurovanie z podlahovky, ani o sálavé kúrenie zo steny. Spolu s trendom energeticky úsporných domácností narastá aj záujem o sálavé vykurovanie. Môže slúžiť ako hlavné aj doplnkové vykurovanie. Ideálne je ich použitie do nízkoenergetických domov, v ktorých minimalizujú, už aj tak nízke náklady na vykurovanie.

 

termofol.skZdroj foto: termofol

Podstatou sálavého vykurovania infračervených panelov je žiarenie, ktoré ohrieva predmety a osoby. Neohrieva vzduch, ale voľne ním prechádza, dopadá na povrchy, ktoré sú mu vystavené a zahrieva ich. Na rovnakom princípe funguje šírenie tepla z kachľovej pece, z ohňa aj zo slnka. Od konštrukcií, predmetov a ľudí sa následne ohrieva vzduch v miestnosti.


Pri konvekčnom vykurovaní, napríklad radiátormi, sa teplo šíri konvekciou, teda prúdením ohriateho vzduchu. Od neho sa sekundárne ohrievajú povrchy, predmety a osoby v miestnosti, ktoré sú tak vždy o niečo chladnejšie ako vzduch. Spolu s cirkuláciou vzduchu sa víri aj prach. Zatiaľ čo, pri sálavom vykurovaní sa primárne ohrievajú steny, predmety a ľudia v miestnosti, a od tých sa druhotne zohrieva vzduch. Rozloženie teplôt v priestore je rovnomerné. Steny aj podlaha a ostatné predmety majú približne rovnakú teplotu ako vzduch. Vďaka čomu na komfortný pocit postačí nižšia teplota, to znamená, že stačí dodať menej energie.

 

infrapanel na stenu

 

Dokážu vykúriť aj priestory s nižšou teplotou vzduchu, čo prispieva ku efektívnej ekonomike vykurovania. Je ich možné nainštalovať na stenu vertikálne aj horizontálne. Napriek tomu pôsobia nerušivo a dotvárajú dizajn interiéru.

Nízkoteplotné sálavé panely boli určené na vykurovanie obchodov, kancelárií, ale rozšírili sa aj do bytov a rodinných domov. Využívajú sa aj na vyhrievanie v kostolných priestoroch. Z hľadiska inštalácie je ideálne umiestniť vykurovacie panely do vodorovnej polohy tesne pod stropnú konštrukciu alebo priamo do nej (kazetové stropy). V tejto polohe je dosiahnutá najvyššia účinnosť a intenzita vykurovacieho sálania.
Na trhu sú aj sálavé sklenené panely, ktoré sú určené predovšetkým pre vykurovanie interiéru, kde plnia nielen funkciu vykurovacieho telesa, ale sú aj dizajnovým prvkom.

 

Text: Petra Laclavíková

 

Pin It