dvere levandule dub greko

Náš domov je miestom, kde trávime veľa času, a preto by sme mali venovať pozornosť aj zdanlivo nepodstatným detailom. Čo sa však týka výberu interiérových dverí, tu nemôže byť o detailoch reč. Interiérové dvere sú naopak veľmi zásadným prvkom a neplnia iba funkciu oddelenia miestností - prispievajú tiež k celkovej estetike a atmosfére interiéru. Pri hľadaní ideálnych interiérových dverí je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov. Akých? V tomto článku vám prezradíme základné tipy, vďaka ktorým sa pri výbere nespálite.

Štýl a dizajn

Prvým krokom pri výbere interiérových dverí je premyslieť, ako by mali vyzerať. Inými slovami musíte vybrať vhodný štýl a designové prevedenie. Pokiaľ nemáte konkrétnu predstavu, riaďte sa nasledujúcim pravidlom: vnútorné dvere by mali ladiť s celkovým štýlom vášho domu alebo bytu. Takže pokiaľ máte moderný interiér, preferujte dvere s minimalistickým a jednoduchým dizajnom. Na druhej strane platí, že do rustikálneho interiéru najlepšie zapadnú dvere s dreveným povrchom a rustikálnymi detailmi.

Materiál

Materiál, z ktorého sú dvere vyrobené, má veľký vplyv na ich vzhľad a výkon. Medzi najčastejšie používané materiály patrí drevo, MDF, sklo a kov (oceľ). Drevené dvere sú tradičné a prirodzený vzhľad dreva môže pridať teplý a pohodlný pocit do vášho domova. MDF dvere sú cenovo dostupnejšou alternatívou k dreveným dverám a majú hladký povrch, ktorý je ľahko udržiavateľný. Sklenené dvere môžu pridať otvorenosť a svetlo do miestnosti, zatiaľ čo kovové dvere môžu pridať moderný a priemyselný vzhľad.

Veľkosť a tvar

Pri výbere interiérových dverí je samozrejme dôležité zvážiť aj ich veľkosť a tvar. Mali by byť dostatočne veľké, aby efektívne oddelili miestnosti, ale zároveň nie je žiaduce, aby dominovali priestoru na úkor iných prvkov.

Myslite aj na to, ako budú dvere otvárať. Existujú rôzne typy otvárania – napríklad posuvné dvere, ktoré sú ideálne do miestností s obmedzeným priestorom. Klasické krídlové dvere sa otvárajú pohybom dozadu a dopredu.

Funkčné vlastnosti

Okrem vzhľadu by ste zvážte aj funkčné vlastnosti dverí. Pokiaľ potrebujete izolovať zvuk, kúpte si dvere s dostatočnou akustickou izoláciou. Pokiaľ máte malé deti, zvoľte dostatočne odolné dvere. Tiež si premyslite, či chcete dvere s integrovaným zámkom alebo dvere, ktoré sa otvárajú do oboch strán.

Rozpočet a montáž

Peniaze často hrajú hlavnú úlohu, a preto sa dôkladne zamyslite aj nad rozpčtom. Cena interiérových dverí sa môže výrazne líšiť v závislosti od materiálu a dizajnu. Okrem obstarávacej ceny si spočítajte aj náklady na montáž, pretože správna inštalácia dverí je kľúčová pre ich správnu funkciu.

Čo dodať na záver? Pri výbere interiérových dverí teda berte do úvahy štýl, materiál, veľkosť, funkčné vlastnosti a rozpočet. Uvedené kritériá si starostlivo premyslite a hľadajte ideálny variant, ktorý splní vaše očakávania na každodenné používanie aj estetiku. Dobre zvolené interiérové dvere vytvoria priestor, v ktorom sa budete cítiť dobre. Poobzerať sa môžete na dvere-erkado.sk.

Pin It