Sample ImagePohľadový betón a sklenené fasády sú už dlhší čas charakteristickým fenoménom doby. Návrh katalógového domu z atelieru Assadi & Pulido je reflexiou najnovších trendov v architektúre a zároveň dokonale zapadá do svahovitého terénu, typického pre predmestie Santiaga v Čile.

Spojením dômyselnej kombinácie jednoduch tvarov s nápaditým využitím terénu sa týmto mladým architektom podarilo vytvoriť dom, ktorý sa určite zapáči každému, hoci nie je určený pre každého.

Netradičná požiadavka realitky
Požiadavka na výstavbu prišla od realitnej spoločnosti, ktorá hľadala atraktívny dizajn pre katalógový dom, ktorý by mohol byť umiestnený na svahu s priemerným spádom 25 %. Cenovo však musel byť prístupný pre bežného používateľa, teda napríklad pre mladú rodinu, ktorá potrebuje okolo 140 štvorcových metrov obytnej plochy.

Dom ako opozičný názor
Naproti tomu, dôraz mal byť kladený na výsledné pôsobenie takýchto domov v ponuke realitnej spoločnosti. Išlo teda najmä o pozdvihnutie celkovej úroveň ponuky realitnej spoločnosti a tým aj o zvýšenie jej prestíže. Zadávatelia výslovne požadovali vytvoriť dom určený na predaj, teda príťažlivý pre široké spektrum zákazníkov, s charizmou, ktorú by ľahko prijímala cieľová skupina potenciálnych obyvateľov.

Architektúra ovplyvneá importom
Hoci je objekt umiestnený vo svahu a pôsobí ako prirodzený belvedér otočený smerom k údoliu Chicureo, v tejto periférnej časti mesta Santiago rýchlo napreduje realizácia veľkých developerských projektov i súkromných katalógových domov obkolesených rozľahlými pozemkami. Je to štvrť, kde je architektúra ovplyvnená importom rôzneho druhu a pojem „štýl“ sa javí ako najdôležitejšie slovo v ponukových listoch realitných kancelárií.

Splynutie s okolím
“Naopak, našou požiadavkou bolo vytvoriť návrhh, ktorý by bol v protiklade s bežnou ponukou, teda dom, ktorý sa úplne vymyká z konceptu tzv. “pekných domov” a jeho realizácia by štýlovo obhatila našu ponuku”, povedal na vysvetlenie zástupca zadávateľskej realitnej rancelárie. Jej požiadavkou bolo navrhnúť dom bez fasády, budova mala “vyrásť” pod úrovňou ulice a zachovať tak pôvodné podmienky a ráz prirodzeného “belvedéra” nad údolím. Tento dom, preto teda nie je len odpoveďou na spornú otázku výstavby bomov vo svahu, ale aj kritikou systému práce realitných kancelárií, ktorých hlavným cieľom je predávať  “atraktívne” a  “cenovo výhodné” domy, postavené “povestnými architektmi”. Inými slovami, predávať životný štýl.

Sample Image Sample Image

 

Informácie o projekte:
Názov projektu: Casa Guthrie
Architekti: Felipe Assadi a Francisca Pulido
Lokalita: Santiago/Čile
Zadanie projektu: 2005
Dokončenie stavby: 2007
Rozloha pozemku: 840 metrov štvorcových
Stavebný materiál: Betón

 

TEXT Jana Zajasenská
FOTO Guy Wenborne

 

 

Pin It