Sample ImageNa pahorku Tacna, južne od známej plážovej oblasti Maitencillo v Chile, sa na pilieroch týči drevená platforma s netradičným prázdninovým domom.

 

 


Objekt tvoria dve samostatné časti s priestorom určeným pre obývačku a spálňu, situované na plošine vo výške 3,8 metra nad povrchom zeme a tretia časť domu, s hosťovskou izbou, je pod plošinou. Vďaka takémuto riešeniu si môžu návštevníci vychutnávať pobyt na prízemí nezávisle od zvyšku domu. Jednotlivé časti domu sú voľne umiestnené na podstavci, ktorého zvyšná časť je neobývaná, takže sa interiér ľahko prepojí s exteriérom.

Terasa na opaľovanie

Terasa zaručuje majiteľom súkromie, časť kuchyne a obývačky poskytuje útočisko pred neželanými pohľadmi zvonka. Na druhej strane, široká plošina je vhodným miestom na opaľovanie. Vnútorný priestor opticky zväčšujú veľkorozmerné posuvné okná (2,3 x 2,3 m), ktoré spájajú interiér s terasou.

Šikovné využitie priestoru
Plážový dom sa stal akousi prídavnou časťou pláže, slobodne sa v ňom môžete prechádzať s nohami od piesku. Majitelia si v ňom môžu oddýchnuť a stretávať sa s priateľmi. Jeho zariadenie rovnako dobre poslúži jednému páru, ako aj veľkej skupine neohlásených návštevníkov. Plánovaná mimosezónna súkromná skrýša sa dokáže v zlomku sekundy zmeniť na úžasné miesto pre letnú barbecue party, pri ktorej sa hostia pokochajú i pohľadom na hviezdy, neďaleký les alebo hladinu Tichého oceána.

Dokonalý súlad s prírodou

Plážový dom je postavený z impregnovaného borovicového dreva, presne tak, ako väčšina domov v okolí. Od návrhu projektu do ukončenia jeho výstavby ubehlo 10 mesiacov. Podporné stĺpy konštrukcie majú tvar písmena V. Drevenú konštrukciu navrhli tak, aby nechala pod podstavcom čo najviac voľného priestoru. Takto ušetrené miesto plánujú majitelia využiť na vybudovanie záhradky alebo bazéna.

Plážový dom Tacna Hill

Architekti: Nicolas del Rio a Max Nunez z dRN ARCHITECTS
Spolupráca: Olivier Tayeb
Stavebný inžinier: Enzo Valladares
Vyhotovenie: Eduardo Torreblanca
Lokalita: Cerro Tacna, Čile
Dokončenie stavby: 2007
Rozloha pozemku: 525 m2
Rozloha domu: 122 m2
Použitý materiál: drevo
Rozpočet: 770 USD/m2

Sample Image Sample Image
Sample Image Sample Image

 

TEXT Sláva Štefancová
FOTO Felipe Camus

 

 

Pin It