Active ImageMajiteľ stavebnej spoločnosti Terry Huggett si želal vytvoriť v anglickej časti Doncaster vlastný kúsok Kalifornie pre seba, svoju ženu Emmu a štvorročného syna Baileyho. Moderný Hillcrest House poskytuje výhľad na nedotknutú prírodu v okolí rieky Don a príznačne odkazuje na súčasnú architektúru.

 

 

Heslom tímu z Transform Architects, ktorý „má na svedomí“ atypický dom, je citát z knihy Veľké myšlienky, malé budovy: „Oslava malých, jednotných a nepredvídaných stavieb, s ktorými sa stretávame na vidieku alebo v mestskej panoráme, nám poskytuje prestávku na uvažovanie nad ich významom, alebo nás núti oceniť eleganciu, s ktorou boli vytvorené. Z množstva funkcií a štýlov týchto budov je jasné, že rozmer nekladie žiadne pravidlá na kreativitu a úžitok nevzniká z nátlaku krásy. Uvažovanie v malom môže byť výborným nepriamym príkladom a môže priniesť aj malé radosti.“

Netradičné prvky
Dizajn domu má ďaleko od priemerných domov v meste Mexborough. Stavba, ktorej charakter určujú čisté línie a kovová strecha, bola inšpirovaná kalifornskými domami, bielou farbou snehu a minimalistickou architektúrou. Tieto jej základné prvky sa donedávna spájali najmä s prestavbami  hospodárskych budov. Farebne omietnuté steny, panely z cédrového dreva a hliníkové okná sa zasa zvyčajne používajú na komerčných budovách.

Active ImageActive ImageActive ImageMinimalizmus v bielom
Hillcrest House je dom so štyrmi spálňami a otvorenou kuchyňou, ktorá je prepojená s obývacím a jedálenským priestorom a s átriovou povalou. Dokonalý komfort poskytujú tri menšie kúpeľne, jedna veľká centrálna kúpeľňa, izba s kinom pre šesť osôb a domáca kancelária. Biely minimalistický interiér, sklenené schody a perfektne rozmiestnené izby včlenené do otvorenej dispozície, zapĺňajú interiér prirodzeným svetlom a vytvárajú v človeku pocit, že pláva priestorom.

Premyslené detaily
Hillcrest je premyslený v každom detaile, od príjazdovej cesty k dvojgaráži až po poslednú spálňu. Výhľady z dvoch balkónov sú čarovné najmä v noci, keď sa majitelia môžu potešiť panorámou osvetleného mesta. Hlavný obytný priestor v podobe miestností orientovaných na južnú stranu,  využíva slnečné lúče. Sekundárny obytný priestor tvorí izba s kinom a kúpeľňa na severnej strane a charakterizujú ho malé okná, ktoré minimalizujú tepelné straty.

Dostupný luxus
Vyčlenením extra nákladov a realizáciou vstavaného systému zvuku v interiéri, integrovaného osvetlenia, HDTV a káblovky Cat5 dosiahli najvyšší štandard bývania. Praktickosť domu podčiarkuje podlahové kúrenie a zberné zariadenie na dažďovú vodu. Celkové náklady nedosiahli závratné výšky aj preto, že pri stavbe sa využili znalosti a skúsenosti investora aj staviteľa. Výsledkom je cenovo prístupný dom, ktorý ilustruje úspešnú komunikáciu medzi klientom, architektom a dodávateľom, a to bez väčších kompromisov.

Virtuálna prehliadka a vlastné web stránky

Dom bol nominovaný na ocenenie LABC award  2009 (Local Authority Building Control). Nakoniec si odniesol cenu miestneho zastupiteľstva v kategórii Najlepšia domová výstavba a stal sa aj celkovým víťazom. 36-ročný Terry sa vyjadril, že ocenenie pre neho znamená veľa, najmä ak mu ho udelili ľudia, ktorí rozumejú stavebnému remeslu. Hillcrest teda nie je typickým domom, na čo poukazuje aj fakt, že tento unikátny projekt má vytvorenú aj vlastnú web stránku, ktorá krok za krokom zasväcuje do jeho dizajnu i do samotnej výstavby. Rovnako ponúka aj virtuálnu prechádzku po dome.

Tam, kde je domov
Terry dúfa, že futuristický dom bude inšpirovať aj ostatných ľudí, žijúcich v tejto oblasti. Ako hovorí, jeho dom možno nie je to, čo by ľudia v mestečku Mexborough očakávali. Narodil sa v nemocnici necelých 300 metrov od miesta, kde teraz žije a nevidí dôvod sťahovať sa ďalej. Aj preto si vytvoril vlastnú Kaliforniu tam, kde sa cíti doma.

Active Image

 

Technické informácie Hillcrest House
Architekt: Martin Bell z Transform Architects
Investor: Terry Huggett
Lokalita:  Mexborought,  South Yorkshire, Veľká Británia
Dokončenie: september 2008

 


TEXT Sláva Štefancová
FOTO Transform Architects

 

 

Pin It