Dom v radovej zástavbe v Prahe bol typickým reprezentantom architektúry 70. rokov minulého storočia. Jeho majitelia sa preto rozhodli pre rekonštrukciu, ktorej cieľom bolo maximálne sprehľadniť dispozičné riešenie a očistiť celý objekt.

 

Z pôvodného konceptu sa zachovali len obvodové a nosné steny. Na prízemí vznikol rozľahlý otvorený obytný priestor s kozubom, ktorý je čiastočne prepojený s kuchyňou. Táto plocha je plynulo spojená so záhradou – oddeľuje ich veľkoformátové zasklenie, ktoré sa otvára do záhrady v celej svojej šírke.

Maximálne prepojenie s exteriérom sa opakuje aj v hlavnej spálni na poschodí. Hosťovské izby a pracovňu situovanú do ulice presvetľujú pásové okná. V suteréne je umiestnené technické zázemie a priestor, ktorý chcú majitelia v budúcnosti využiť na vybudovanie sauny.

Dominantným prvkom, ktorý prestupuje všetkými poschodiami, je závesné schodisko v tvare vretena. Jeho špirála sa voľne prelína priestorom bez toho, aby sa dotýkala okolitých stien. Schodisko je tak zároveň maximálne odľahčené. Cez deň ho osvetľuje prirodzené svetlo zhora, večer svetelné LED zdroje na stenách a jednotlivých schodniciach.

Interiér, ladený do prírodných odtieňov bielej a béžovej, rozohráva v priestore hru svetiel a tieňov, ktoré sa „premietajú“ cez konštrukciu zimnej záhrady. Neutrálny farebný podklad dovoľuje vyniknúť výrazným červeným akcentom, akými sú schodisko, vstupné dvere alebo dizajnové kreslo s guľatým taburetom.

Active Image Active Image
 1. Rekonštrukciou radového rodinného domu zo 70. rokov 20. storočia bola pôvodná budova rozšírená o zimnú záhradu. 2. Citlivé riešenie potvrdzuje, že autori kládli dôraz na svetlo a farbu v architektúre, jasný výraz a samozrejme funkčnosť.
Active Image Active Image

3. Podsvietená posteľ je najvýraznejším prvkom spálne. Dokazuje, že aj moderné bývanie môže byť príjemné a útulné.

4. Výber striedmych farieb dovoľuje vyniknúť doplnkom a solitérom, napríklad aj výrazným maľbám.

Active ImageRekonštrukcia radového rodinného domu
Umiestnenie: Malý Břevnov, Praha
Architekti: Petr Vágner z AI-DESIGN
Spoluautori: Tomáš Slovik, Tereza Tejkalová
Realizácia: 2009

 

 5. Kozub v obytnom priestore je decentne zakomponovaný do policovej zostavy.

TEXT Sláva Štefancová
FOTO AI-DESIGN

Pin It