22. 11. 2017

Medzi prvými dielami, ktoré sa chcú uchádzať o titul Interiér roka, je aj novostavba kostola svätého Václava v moravskej obci Sazovice.

5862

Československá súťaž Interiér roka vstupuje do tretieho ročníka. Do niektorej z kategórií sa môžu už teraz hlásiť architekti a interiéroví dizajnéri z Českej republiky i zo Slovenska.

Okrem súkromných interiérov prihlasovaných do kategórii rekonštrukcia alebo novostavba, majú svoju osobitnú kategóriu verejné interiéry. V predminulom ročníku napríklad dominovali školy, škôlky a nemocnice. Minulý ročník sa zase niesol v znamení nápadito navrhnutých informačných centier miest.

Medzi prvými projektmi, ktoré doteraz ich autori prihlásili do aktuálneho ročníka súťaže v kategórii verejný interiér, je kostol sv. Václava. Interiér je jednoduchý a čistý, aby návštevníkom kostola priniesol pocit pokoja. „Chcel som, aby stavba vyzerala skôr ako z papiera ako z tehál. Ako keď vezmete krúžok papiera, narežete ho a zárezy mierne odchýlite, aby dovnútra prenikalo svetlo," hovorí autor návrhu architekt Marek Štěpán.

1

3

4

V osemnásťčlennej medzinárodnej porote zasadajú okrem architektov aj rešpektované osobnosti z oblasti vizuálnej kultúry. Okrem prorektora pražskej Vysokej školy umeleckopriemyselnej Jiřího Pelcla, alebo Veroniky Kotradyové z bratislavskej Fakulty architektúry STU, či Sanji Puvac z Milánskej politechniky, sú členmi napríklad režisérka Hana Třeštíková alebo maliar David Saudek.

Prihlásené môžu byť len interiéry, ktoré vznikli v tomto roku. Uzávierka prihlášok je 28. februára 2018 a výsledky budú vyhlásené opäť v pražskom Centre súčasného umenia DOX 10. apríla 2018 na medzinárodnom kongrese o bývaní a architektúre Living Forum.

text: bk
foto: Interiér roku