28. 6. 2018

Aj napriek rozsiahlej rekonštrukcii bytu v centre bratislavského Starého mesta z povojnových rokov sa dizajnérom podarilo zachovať jeho špecifický charakter a atmosféru.

downtown apartment 04

Byt s vysokými stropmi rozdelili bývalí majitelia na dva menšie byty, ktoré sú však svojou veľkosťou stále pomerne veľkorysé. Novým majiteľom pôvodná dispozícia bytu nevyhovovala. Byt s obytnou plochou 118 metrov štvorcových bol dostatočne priestranný, ale kuchyňa a kúpeľňa už do dnešnej doby nezapadali. Byt preto prešiel rekonštrukciou a dispozičnými zmenami.

downtown apartment 29

Výsledkom je dizajn bytu inšpirovaný prvkami škandinávskeho dizajnu v kombinácii s dobovou architektúrou z 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia. Pod návrh sa podpísali dizajnéri zo štúdia .archstyl. „Farby a materiály použité v interiéri pôsobia naozaj jednoducho. Farebná schéma je postavená na kombinácii teplých odtieňov masívnej dubovej podlahy v kontraste s nábytkom a interiérovými doplnkami v neutrálnych odtieňoch sivej s občasným použitím karmínovo červenej farby na zvýraznenie detailov,“ opísali svoje riešenie dizajnéri.

downtown apartment 27

Obývacia izba je priechodná a dá sa cez ňu dostať do pracovne a spálne. Jedálenskú časť tvorí jedálenský stôl z údeného dubu s dizajnovými stoličkami. Nad nimi visí dvojica mosadzných lustrov s industriálnymi žiarovkami. Bezrámové dvere do spálne nie sú na prvý pohľad priznané a tvorí ich iba dverné krídlo v rovnakom dizajne ako sivé obloženie stien. Pomocou špeciálneho kovania je ich možné otvárať do oboch strán.

downtown apartment 31

Ako prepojenie s pôvodným vzhľadom bytu použili autori projektu stromčekovú dubovú podlahu a kazetové obloženie. Nejde však o originálne prvky zo starého interiéru. Drevená podlaha aj kazety boli nanovo vyrobené na mieru.

downtown apartment 26

downtown apartment 28

downtown apartment 19

text: bk
foto: Zdroj .archstyl

Pin It