Sample ImageLuxusné bývanie v tesnej blízkosti Krakova by sme mohli označiť za symfóniu domu a prírody. Dom stojí na krásnom veľkom pozemku, z ktorého majú majitelia výhľad aj na vzdialené Vysoké Tatry. 

 

Na nosnej oceľovej konštrukcii sú umiestnené sklenené tabule, ktoré dom opticky prepájajú s interiérom a robia z neho netradičné bývanie uprostred prírody. Oceľový rám domu vyzerá, akoby sa vznášal nad úrovňou terénu. Toto riešenie nevyplýva len zo snahy navrhnúť moderné bývanie, ale aj z myšlienky autorov minimalizovať environmentálnu stopu, ktorú dom zanechá.
Active Image
Zaujímavým konštrukčným prvkom je päťposchodová veža, ktorej vrchná časť je sklenená. Majitelia štúdio vytvorené vo veži využívajú aj ako rozhľadňu. Priamou súčasťou domu sa stal strom pri výhľadni, ktorý obkolesila oceľová konštrukcia, pritom však nebolo narušené jeho prirodzené prostredie. Postarali sa o to otvory v podlahe a v strope, cez ktoré akoby drevina vyrastala odjakživa. Majestátny strom tak dodáva bývaniu ďalšiu úroveň a túto časť stavby majitelia v priaznivom počasí využívajú ako terasu.
Active  ImageActive  ImageActive  Image
Dom ukrýva vo svojom vnútri bazén a kúpeľňu s veľkou voľne stojacou vaňou, ktoré z neho robia ideálne miesto na relax. Obývací priestor prepojený s kuchyňou má rozlohu 140 m2 a dominujú mu steny z kameňa. Okrem obývačky sa na prízemí nachádzajú aj dve hlavné spálne – jedna z nich je príkladom „living bath space“ a je spojená s kúpeľnou. Izba pre hostí je situovaná v spodnej časti veže.

Moderný dom navrhli anglickí architekti z kancelárie PCKO v spolupráci s poľskými MOFO Architects.

TEXT Sláva Štefancová
FOTO MOFO Architects


Táto reportáž bola uverejnená v SaB apríl 2010.

 

 

Pin It