Stavba roka v Libereckom kraji, rezidencia Lakepark, poskytuje príjemné dovolenkové bývanie, súkromie a panoramatické výhľady na Máchovo jazera. O kvalite diela, ktoré žne jedno ocenenie za druhým, svedčí aj fakt, že pri jej výstavbe sa okrem betónu použili aj tehly Heluz

 

Tajomstvom  opradený  hrad  Bezděz,  tvoriaci  panorámu  nad  Máchovým  jazerom,  a  tamojší Liberecký kraj už v minulosti inšpirovali mnohé osobnosti. Legenda o poklade, ktorý ukryli mnísi, stála pri zrode opery Bedřicha Smetanu Tajomstvo a Karel Hynek Mácha tu zase našiel námet  na svoje najcitovanejšie májové verše. Za skladateľmi a básnikmi akoby nechceli zostať ani súčasní architekti, ktorí v obci Staré Splavy, priamo pri Máchovom jazere, navrhli rezidenčný projekt Lakepark, aktuálne vyhlásený za stavbu roka Libereckého kraja za rok 2018.

 

heluz rezidencia lakepark liberec machovo jezero stavebnictvo a byvanie

 

 

Staré  Splavy  bývali  jednou  z  najznámejších  dovolenkových  destinácií  už  v  dobách  Rakúsko-Uhorska,  keď  sa  dokonca  prezývali  „České  Lido“.  Z  potenciálu  vyhľadávanej  turistickej  lokality,  poskytujúcej ideálne podmienky nielen na rodinnú dovolenku, ale aj na aktívny odpočinok či romantický víkend, ťaží maximálne i Lakepark residence. V tesnej blízkosti Máchovho jazera v obci  Staré Splavy ponúka celoročné ubytovanie v priestranných nadštandardne vybavených apartmánoch a pod jednou strechou kombinuje rezidenčné bývanie s investičnými apartmánmi na krátkodobé prenájmy.

 

heluz rezidencia lakepark vyhlad z loggie machovo jezero stavebnictvo byvanie

 

 

 

Súhra materiálov

Stavba,  dokončená  začiatkom  roka  2018,  odštartovala  v  septembri  2016  zaistením  pieskovcovej skaly klincami a striekaným betónom. Nasledovali práce na podkladových betónoch, na ktoré nadväzuje základová doska s funkčným riešením bielej vane a s tým spojenej stenovej a stropnej konštrukcie.  Všetko  sa  vyhotovilo  z  vodostáleho  betónu  s  kombináciou  výmuroviek  z  tehlového  systému  HELUZ.  Na  obvodové  steny  sa  použili  najmä  o  tehly  HELUZ  P15  v  šírkach  250  a  300 mm, ktoré sú určené na konštrukcie s vyššími nárokmi na únosnosť a nepriezvučnosť. Aj preto patria medzi obľúbený sortiment pri výstavbe viacpodlažných rezidenčných budov. Priečky oddeľujúce jednotlivé apartmány kvôli vyššiemu komfortu vymurované z tehlových blokov HELUZ AKU, ktoré dosahujú laboratórnu (spravidla o 2 dB vyššiu než stavebnú) zvukovú nepriezvučnosť až 58 dB (Heluz AKU 30/33,3 MK P15), takže spĺňajú najvyššie nároky na zvukovú izoláciu a sú určené na nosné aj nenosné murivo. Tým bol na pozemku vytvorený monolitický skelet domu. Počas roka 2017 bol zhotovený drevený obklad a zateplenie prevetranej fasády. Drevo sa objavilo aj na niekoľkých lodžiách a terasách, všetko  bez  prechodového  vyhotovenia.  Strešná  krytina  je  plechová  a  tento  materiál  prechádza  v určitých miestach aj na fasádu. Interiéry sú stvárnené v modernom poňatí pohľadových betónov, veľkoformátových dlažieb, laminátových podláh a kvalitnej sanitárnej techniky.

 

 

lakepark rezidencia stavba roku 2018 heluz stavebný systém stavebnictvo byvanie

 

 

Výhľady na Máchovo jazero i Bezděz

„Hmotová skladba založená na rozlične tvarovaných priečnych hmotách, uložených na spoločné podnožie, je svojím meradlom a tvaroslovím primeraná okolitej zástavbe a zároveň uvoľňuje priehľady južným smerom k jazeru,“ charakterizuje objekt Petr Vacek, hlavný architekt projektu zo spoločnosti EBM – Expert Building Management. Architektonické a výtvarné riešenie je súčasné a spoločne s racionálnym návrhom vnútorných priestorov zodpovedá aktuálnym nárokom na bývanie. Navrhnutý  objekt  veľmi  dobre  zapadá  do  kontextu  svojho  okolia,  dispozície  vytvárajú  dostatočné súkromie, ale zároveň sa pamätá aj na panoramatické výhľady na Máchovo jazero i Bezděz.

 

 

lakepark rezidencia apartmany obyvacka interierovy dekor stavebnictvo byvanie

 

„Fasády objektu prepisujú základný výtvarný a funkčný koncept domu – steny s okennými otvormi sú doplnené nikami pre lodžie. Okenné otvory sú navrhnuté vo vertikálnych proporciách a zabezpečujú  dostatočné  preslnenie  a  presvetlenie  vnútorných  plôch  obytných  miestností. Vďaka  nízkemu parapetu umožňujú väčší kontakt s vonkajším priestorom,“ vysvetľuje Petr Vacek a pokračuje,  „Obklad  plášťa  zhotovený  z  drevených  hranolov  odkazuje  na  prírodné  kvality  lokality  a na fasádach vytvára kombináciu otvorených plôch – okenných otvorov a lodžií – a plných častí. Drevené hranoly obkladu na vybraných miestach predstupujú pred lodžie a terasy, čím vytvárajú subtílnu slnečnú clonu a oddeľujú chránené súkromné priestory od okolia. Dispozičné riešenia vnútorných priestorov je racionálne a efektívne, v objekte sú umiestnené bytové jednotky rôznych veľkostí, navrhnuté s dôrazom na preslnenie každého bytu a využitie výhľadov do okolia. K väčšine bytových jednotiek patrí lodžia alebo terasa, ktorá vďaka svojej ploche umožňuje umiestnenie jedálenského stola.“

Pin It