Active ImageRozmýšľate o víkendovom domčeku hlboko v horách, do ktorého by ste chodili čerpať inšpiráciu? Potom vás možno zaujme nasledovná realizácia chaty v Los Angeles.

 

 

 

 

 

Chata Banyan Treehouse vyzerá ako vtáčia búdka na strome. Je situovaná neďaleko Los Angeles a majitelia ju využívajú ako kreatívne štúdio a prechodné útočisko pri úteku z mesta do prírody. Na vzhľade objektu sa podpísala úzka spolupráca majiteľa s architektmi, dôsledkom ktorej je nezvyčajný strop a strecha pripomínajúca motýlie krídla.

Active ImageActive ImageActive ImageOceľové stĺpy, ktoré prechádzajú interiériom až po strechu, z ktorej vytŕčajú, sa podobajú na kmene stromov. Chata sa stala modernou interpretáciu domu na strome, ktorý má pripomínať. Jej tvar plne rešpektuje okolitú prírodu a prispôsobuje sa veľkej borovici, ktorá sa nachádza priamo pod ňou.

Materiály, ktoré boli na stavbu domu použité, majú pripomínať teplo domova. V exteriéri je to obklad z cédrového dreva, vo vnútri podlaha z orecha doplnená panelmi na stenu z rovnakého druhu dreva.

Active ImageActive ImageActive ImageVíkendový domček slúži aj ako plnohodnotné ubytovanie a jeho sebestačnosť dokazujú toaleta, kozub, chladnička, televízor a gauč, ktorý sa v prípade potreby zmení na posteľ. Vonku je to zasa sprcha, ktorá svojím umiestnením zaručuje maximálne súkromie.

Active Image

 Malý vtip architektov, ktorý odkazuje na prepojenosť s prírodu – pohľad cez okno ponúka výhľad na kmeň stromu.

INFO:
Názov: Banyan Drive Treehouse
Lokalita: Mandeville Canyon, Los Angeles, Kalifornia
Dátum dokončenia: september 2009
Architekti: Rockefeller Partners Architects – Christopher Kempel, AIA*, Rocky Rockefeller, AIA, Brian Pera

*člen The American Institute of Architects


TEXT Sláva Štefancová
FOTO Eric Staudenmaier

Viac v SaB august 2010.

Pin It