Kozmopolitne byvanie

Villa Cosmopolitan v Karlovej Vsi je zaujímavým projektom, ktorý sa skladá z dvoch stavebných objektov s celkovo 15 bytovými jednotkami, obchodným priestorom a garážovým státím. Do jedného z bytov sme nahliadli prostredníctvom Ľubomíra Popeláka z firmy Daniela Interiér, ktorá doň dodávala všetky nábytkové časti. O svoje zážitky sa s nami podelili aj autori návrhov, architekti Kalin Cakov, Metodiy Monev a Ján Obušek.

 

Objekt má šesť podlaží, v ktorých sa nachádza osem mezonetových bytov s výmerou 74 – 120 m2 a šesť menších bytov s rozlohou 20 – 47 m2. Pretože developeri sa rozhodli ponúknuť nový štandard finalizácie bytov, oslovili architektonickú kanceláriu Cakov + Partners, ktorá pre nich navrhla projekt celého obytného domu, vnútorné dispozičné členenie ako aj nábytkové zariadenie bytov. Ich celkové zladenie interiéru a exteriéru bolo pritom ekonomicky výhodnejšie ako architektonický návrh na individuálnej báze. „Boli sme pri zrode budovy od samotného začiatku. Tvorili sme aj marketingovú stratégiu. Projekt mal predovšetkým vyplniť medzeru, ktorá vznikla absenciou určitého spôsobu bývania. Priestorové vnemy a riešenia, ktoré sú uplatnené ako v exteriéri, tak aj v interiéri (napríklad exteriérové lodžie cez dve podlažia alebo obývacie priestory cez dve podlažia s galériou alebo presklenou spálňou) nie sú v obytných domoch bežné. Projekt je stále živý. Zatiaľ sme zariaďovali dva vzorové byty, ktoré sa aj okamžite predali. Nakoľko sme spracovali veľmi podrobne každý byt v marketingovej podobe; očakávame, že sa nám noví majitelia, ktorí zvolili cestu zakúpenia holobytu, ešte ohlásia,“ povedal Kalin Cakov.

 

Kozmopolitne byvanie 04

 

Architektonický základ s individuálnou nadstavbou

Už pri návrhu samotnej budovy architekti vedeli, ako budú interiéry pôsobiť. Podľa K. Cakova to bola kontinuálna práca, aj keď sa, samozrejme, snažili o  poskytnutie určitého základu tak, aby mohol nový majiteľ vniesť do priestoru aj vlastné požiadavky. V  samotnej budove architekti zapracovali materiálovo-technologické riešenia. „Každého dodávateľa hodnotíme podľa materiálovo-technologickej vyspelosti a servisu, ktorý môže poskytnúť. Daniela Interiér patrí do nášho úzkeho tímu spolupracovníkov pri realizácii interiérov, nakoľko spĺňa všetky uvedené kritériá. Podarilo sa im presadiť sa aj v zahraničí, pri realizácii iných našich projektov,“ komentoval K. Cakov spoluprácu s firmou, ktorá sa zaoberá výrobou kuchynských liniek a atypického nábytku. Z projektu Villa Cosmopolitan zariaďovala dva byty, ktoré si investor nechával ako svoje s tým, že ich ponúkne na predaj už zariadené.

 

NECHCEME ĽUDÍ NÚTIŤ, AKO MAJÚ BÝVAŤ, ALE CHCEME IM UKÁZAŤ SPÔSOB, AKO BY MOHLI.

 

Najväčší a najluxusnejší

Najväčší byt s označením 602 je riešený ako mezonet, pričom na spodnom poschodí sa nachádzala denná časť a  na vrchnom poschodí nočná časť. Z vrchného poschodia vedie východ na veľkú terasu s bazénom. Zaujímavou výzvou z hľadiska využitia priestoru bola pre tvorcov nábytku skrinková zostava pod schodišťom. „Byt 602 je najväčší a luxusnejšie riešený, má na streche aj terasu s  bazénom. Dodávali sme doň kompletne všetky nábytkové časti okrem schodov a podlahy. Vyrábali sme kúpeľňové nábytky, šatníky, kuchynskú linku, interiérové dvere a nábytok do obývačky. Interiérové dvere boli nadštandardnej výšky, vyrobené vo vyhotovení dubová dyha, morená, s  úpravou lakom s  hlbokým matom, aby sa zabezpečil efekt prírodného vzhľadu. Kúpeľňový nábytok má tiež úpravu s  hlbokým matom a  kovania s  otváraním TIP-ON. Aj kuchynská linka zo striekaných MDF dosiek v  kombinácii s  dubovou dyhou bola na-morená, aby sa dosiahol prírodný vzhľad a efekt dreva. Pracovná doska kuchynskej linky bola vyrobená z kompaktnej dosky, od architekta prišla požiadavka na hrúbku 16 mm. Pri obývacom nábytku sme použili také isté kombinácie dyhy ako pri kuchynskej linke. Knižnica pri linke má pridané LED podsvietenie na dosiahnutie zaujímavého svetelného efektu. Skrinková zostava pod schodiskom bola tiež riešená z tých istých materiálov ako kuchynská linka. Pohľadové plochy šatníkov sú z dyhy alebo striekaných MDF dosiek s hlbokým matom. Ich povrchová úprava im dodáva saténový vzhľad,“ prezradil Ľubomír Popelák.

 

 

Kozmopolitne byvanie

Kozmopolitne byvanie

 

 

 

Kozmopolitne byvanie 03

Kozmopolitne byvanie

 

 

 

Efekt nedokončeného

Najväčší byt z bytového domu ponúka transparentné priestory cez dve podlažia, prírodné materiály, ktoré vyvažuje elegantná biela farba, a výhľad na juhozápad. „Byt pôsobí ako nedokončený schválne, aby doň prostredníctvom obrazov, textílií a  ďalších doplnkov mohol budúci majiteľ vniesť to svoje, osobné. Nechceme ľudí nútiť, ako majú bývať, ale chceme im ukázať spôsob, ako by mohli,“ doplnil K. Cakov.

text Sláva Štefancová foto Ing. arch. Metodiy Monev

Pin It