Dom so skandinavskym sarmom

K najpríťažlivejším domom patria tie, ktoré vynikajú nielen architektonickým riešením a harmóniou vonkajška s vnútrajškom, ale i súzvukom s okolitým prostredím. Čaro ateliéru v Klánoviciach od architektov z pražského ateliéru Prodesi/Domesi podčiarkuje navyše voľba materiálu – uprostred skupinky dospelých stromov postavili modernú drevostavbu, ktorá akoby odjakživa patrila na toto miesto.

 

S rešpektom k prírode

Zadanie investora bolo vytvoriť na pozemku menšiu stavbu – ateliér v susedstve existujúceho objektu. Pri úvahách o koncepte novej stavby architektov ovplyvnila krásna parcela s vyrastenými borovicami, ktoré utvárajú lesný charakter celého pozemku. Sám investor kládol od začiatku dôraz na maximálne zachovanie stromov. „Ateliér sme sa usilovali umiestniť na pozemok nenásilne a s rešpektom k prírode,“ vysvetľuje autor podmanivého diela, architekt Pavel Horák. Zámer sa podaril priam dokonalo – jednu z vysokých borovíc nechali architekti zámerne prerastať terasou domu.

 

Dom so skandinavskym sarmom

 

ATELIÉR JE NA POZEMOK UMIESTNENÝ S REŠPEKTOM K PRÍRODE. V DÔSLEDKU TOHO JEDNU Z VYSOKÝCH BOROVÍC NECHALI ARCHITEKTI ZÁMERNE PRERASTAŤ TERASOU DOMU.

 

 

Dom so skandinavskym sarmom

Dom so skandinavskym sarmom

 

Jednoduché dispozičné riešenie

Architekti pristupovali k návrhu stavby ateliéru od začiatku veľmi citlivo s dôrazom na dizajn a jednotlivé detaily. Dôkazom je výsledné riešenie hmoty objektu, drevených fasád či okien s bezrámovým zasklením, ako aj vycibrená realizácia celého interiéru na mieru. Dvojpodlažná stavba má jednoduché racionálne dispozičné riešenie, ktorého devízou sú vzdušne a priestranne pôsobiace prepojené priestory ateliéru na prízemí a galérie na poschodí. Juhozápadne orientovaná terasa opticky aj funkčne rozširuje plochu ateliéru, veľké zasklené plochy umocňujú prelínanie sa interiéru domu na prízemí s exteriérom. Pôvabnú spätosť stavby s vonkajším prostredím dosiahli architekti použitím dreva ako základného konštrukčného materiálu pri výstavbe a výtvarnom riešení objektu.

 

Dom so skandinavskym sarmom

Dom so skandinavskym sarmom

 

V harmonizujúcom celku

Väčšina interiérových prvkov je vyrobená z rovnakého materiálu, z ktorého je postavená nosná konštrukcia domu – smrekové masívne drevené panely. Nosné steny sa vďaka tomuto konceptu krásne prelínajú so vstavanými prvkami nábytku a tvoria s nimi harmonizujúci celok, ktorý prepožičiava interiéru stavby jedinečnú atmosféru. Všetky kusy nábytku, rovnako ako i steny v interiéri, sú upravené bieliacim náterom a v jemných tónoch bolo zvolené aj zariadenie solitérnym nábytkom a doplnkami.

Pin It