Hrdza a les 01

Rodinné domy v tvare písmena L nie sú vo svete také výnimočné. No dom pri jazere Charlebois v kanadskej dedinke Sainte-Marguerite-du-Lac-Masson je vďaka jedinečnej lokalite a architektonickému návrhu, ktorý dokonale splnil predstavy klienta, predsa len niečím originálny.

 

Prostredie jazera Charlebois charakterizujú predovšetkým husté lesy, ktoré sa tiahnu celou Laurentinskou vrchovinou. Príroda tu pôsobí idylicky a okolie mestečka či skôr neveľkej dediny, ležiacej v provincii Quebec, len hodinu cesty autom od Montrealu, je už dlhé roky obľúbenou prázdninovou destináciou. Pozemok klientov, ktorí so svojou požiadavkou oslovili štúdio montrealskeho architekta Paula Berniera, je obkolesený stromami a navyše sa smerom k jazeru mierne zvažuje. Zadávatelia prišli za architektom s predstavou presvetleného domu v duchu modernej súčasnej architektúry, ktorú by bol maximálne otvorený prírode a ponúkal by čo najviac obytného priestoru na prízemí. Už prvá obhliadka pozemku ukázala, že rozloženie hmoty domu do tvaru písmena L bude najlepšou voľbou. Najkrajšie výhľady smerom k vode sa totiž zhodou okolnosti spájali s ďalšou výhodou – orientáciou jazera na juh, a teda na svetovú stranu, z ktorej mohla stavba najlepšie profitovať.

 

Hrdza a les 02

 

« IDYLICKÉ PROSTREDIE V NÁRUČI PRÍRODY A STAVBA V KOMBINÁCII SUROVÝCH MATERIÁLOV SÚ VELIČINY, NA KTORÝCH ARCHITEKT POSTAVIL KONCEPT MODERNÉHO DOMU PRI JAZERE. »

 

Hrdza a les 03

Majitelia si želali, aby sa veľká časť diania v dome odohrávala na prízemí.

 

Hrdza a les 04

Pri pohľade z dolnej časti záhrady dom pôsobí ako jednopodlažná stavba.

 

S výhľadom do záhrady

Zatiaľ čo jedno krídlo domu je vyhradené denným priestorom ako obývačka, kuchyňa a jedáleň, v druhom krídle situovali architekti nočnú časť, čiže spálňu s kúpeľňou. Takáto forma dispozície umožnila orientovať čo najviac miestností na juh, resp. smerom k jazeru. Tu sa nachádza aj krytá terasa, na ktorej môžu domáci tráviť príjemné letné večery a ktorú v prípade silného slnka chránia screenové rolety. Uzatvorená hmota zároveň vytvára potrebné „závetrie“ a dostatočné súkromie obyvateľov pri pobyte na terase či v záhrade. Priestory s výhľadom do záhrady sú úzko prepojené s exteriérom, predovšetkým vďaka zaskleniam, ktorými sa v tejto časti domu rozhodne nešetrilo – fasádu tvoria prakticky iba zasklené posuvné steny. Dom má vďaka tomu väčšinu dňa dostatok prirodzeného svetla a veľmi úzky kontakt s prírodou. Južná fasáda je však úplným protikladom toho, čo môžeme vidieť od príjazdovej ceny. Tu sa nachádzajú len úzke pásy okien, nevyhnutné na potrebné presvetlenie vnútorných miestností. Aj preto stavba zo severnej strany pôsobí pomerne uzavreto a neprístupne.

 

Hrdza a les 05

Veľký kozub má podobne ako rámy okenných výplní matnú čiernu úpravu, ktorá v prostredí obklopenom lesmi pôsobí útulne a zároveň moderne.

 

Hrdza a les 06

Kuchynská linka je spolu s masívnym varným ostrovom vyrobená v kontrastnej farbe orechového dreva.

 Hrdza a les 09

 

Kontrast v exteriéri aj interiéri

V mieste, kde sa stretávajú obidve krídla písmena L, sústredil architekt druhé podlažie domu. Prízemie v dvojpodlažnom trakte je hneď pri vstupe vyhradené garáži, nad ktorou má svoje miesto hosťovská izba i domáca kancelária v mezaníne so strategickým výhľadom na prízemie domu. Na poschodie vedie pôsobivé, minimalisticky riešené schodisko s konzolovými stupienkami z orechového dreva, ktoré vyzerá, akoby sa voľne vznášalo vo vzduchu. V kombinácii s tmavou stenou prináša do interiéru podobný efekt ako protichodne stvárnená fasáda v exteriéri. Vyvýšená hmota domu je totiž od zvyšku objektu odlíšená pomocou materiálu – pokrývajú ju panely „korténovej“ ocele so zvetraným hrdzavým efektom. Už z diaľky preto zaujme svojím výrazným oranžovým sfarbením. Zvyšok domu tvorí kontrastný borovicový obklad natretý načierno. Samotnému interiéru kraľuje absolútny minimalizmus. Kým na podlahu zvolili architekti liaty betón, takmer v celom dome sa uplatnili už spomínané tmavé steny – nepôsobia však deprimujúco, práve naopak, vďaka dostatočnému preslneniu vnášajú do rozľahlých miestností útulnejšiu atmosféru. A v konečnom dôsledku sú príjemným a decentným pozadím pre živé obrazy prírody, ktoré majú domáci vďaka veľ-kým oknám neustále pred očami.

 

Hrdza a les 10

Hrdza a les 11

 

 

Hrdza a les 07

Na výhľady do prírody, hoci aj veľmi zúžené, architekt nezabudol ani v koridoroch domu.

Hrdza a les 08

V interiéri domu sa prelínajú nielen hmoty písmena L, ale aj rozličné materiály.

 

Pin It