01Moderný, štýlovo čistý, murovaný a poriadne presklený dom s plochou strechou, takú mal predstavu mladý manželský pár s dvoma deťmi o svojom novom bývaní. Zadanie, ako by mal dom vyzerať, od nich projektant Ing. Lukáš Návara nielen počúval, ale zásobovali ho aj fotografiami z prechádzok či z internetu. Výsledkom je „jednoduchý“ dvojpodlažný tehlový dom zo systému HELUZ FAMILY, ktorý sa rozkročil cez dva pozemky a aj vďaka maximálne presklenému prízemiu a svahovitému pozemku opticky takmer levituje nad krajinou. Aj sklenené zábradlie na hornom poschodí s minimom rušivých predelov pomáha naplniť názov tunajších končín, ktorým sa hovorí na Krásnej vyhliadke podľa rovnomennej ulice.

 

Máme nádherný výhľad na mesto, ktorý obdivuje každý, kto k nám príde. Máme tým smerom natočený dom a výhľady by sa už nemali meniť, sme na kraji zástavby a ďalej by sa už nemalo pokračovať,“ chváli si lokalitu investor. Pôvodne stavať nechcel, mal v úmysle kúpiť už hotový dom, nakoniec bol rád, že si mohli dopriať dom podľa svojich predstáv.

 

02

 

Ľahko svahovitý pozemok s rozlohou takmer dva a pol tisíca metrov štvorcových vznikol spojením dvoch susedných parciel. „Pozemky sa predávali dva, cez ten väčší ide elektrické vedenie a dom by som musel natlačiť na kraj, tak sme radšej kúpili aj menší susedný pozemok a spojili ich. Teraz máme dostatok miesta na terasu aj bazén,“ pokračuje investor. Dvojpodlažný rodinný dom má tvar zalomeného obdĺžnika s predsadeným horným poschodím a plochými strechami, jednoduchý vzhľad objektu dotvára biela fasáda s čiastočným obložením lomovým kameňom. Dispozične je dom koncipovaný ako 5 + kk so spoločenskou časťou na prízemí, ktorú tvorí priestranná obývačka s kuchyňou, a so súkromným zázemím na poschodí (spálňa, pracovňa, dve detské izby a posilňovňa).

 

03

 

Interiér domu z tehlového systému HELUZ FAMILY sa ani v letných horúčavách neprehrieva

Postavený bol z jednovrstvového muriva HELUZ FAMILY 50 a takisto vnútorné priečky sú tehlové – vnútorné nosné steny sú z brúsených tehál HELUZ 20, nenosné priečky z tehál HELUZ 14 a 11,5. Investor mal požiadavku na nezateplený objekt s veľmi nízkou energetickou náročnosťou,“ zdôvodňuje projektant Ing. Lukáš Návara voľbu systému HELUZ FAMILY 50 so súčiniteľom prestupu tepla na úrovni pasívnych domov (U = 0,14 W/m2K). Tieto hodnoty dosahujú tehly HELUZ FAMILY v šírke 500 mm bez potreby dodatočného vonkajšieho zateplenia. Výstavba tak prebieha rýchlejšie a výsledkom je aj zdravšia a dýchajúca konštrukcia s dlhou životnosťou a nižšími nákladmi na energie. Architekt, projektant ani známi, ktorí sa v stavebníctve pohybujú, nevideli na drevostavbe žiadne výhody, tak sme sa rozhodli pre tehlový dom. Aj v letných horúčavách sa dom neprehrieval, bolo tu príjemne, a to nemáme klimatizáciu ani rekuperáciu,“ hodnotí po prvom lete investor. K tomu prispela aj orientácia zasklenej fasády s posuvnými HS portálmi a s izolačnými trojsklami na sever.

 

04

 

Väčšie zasklené plochy sú aj na poschodí vrátane terás so skleneným zábradlím, ktoré takisto nebráni vo výhľade na historickú časť mesta. „Terasa pri spálni je samostatná a s manželkou máme víziu, že si tam dáme stolík a kresielka a až budú deti väčšie, tak si tam v pokoji sadneme,“ teší sa investor. O jeho spokojnosti s domom a návrhmi architekta svedčí fakt, že po tom, keď dostaval svoj dom, pustil sa s tým istým architektom do developerského projektu s tromi bytovými domami.

 

05

O projekte

Architekt: Ing. arch. Tomáš Russe
Projektant: Ing. Lukáš Návara
Konštrukcia: Obvodové múry – Tehlový systém HELUZ FAMILY 50, vnútorné nosné priečky HELUZ 25 a vnútorné nenosné priečky HELUZ 14 a HELUZ 11,5.
Realizačná firma: Bautechnik s.r.o.
Zastavaná plocha: 250 m2
Úžitková plocha: 349 m2

 


 

Spoločnosť HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. patrí medzi troch najväčších výrobcov murovacích systémov na našom trhu, ako jediná je rýdzo česká. Tradícia tejto rodinnej firmy spadá až do roku 1876, keď Jan Řehoř v Dolnom Bukovsku postavil prvú žiarovú pec a z vyťaženej hliny vypálil prvé tehly. Dnes má spoločnosť HELUZ výrobné závody okrem Dolného Bukovska ešte v Hevlíne a Libochoviciach, kde vyrába kompletný stavebný systém HELUZ zahrňujúci obvodové aj vnútorné tehlové bloky vrátane tehál s najlepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami na trhu radu HELUZ FAMILY 2in1 pre nízkoenergetické a pasívne domy. Spoločnosť HELUZ v roku 2017 na trh uviedla aj prvú kompaktnú brúsenú AKU tehlu sendvičovej skladby tehla-minerálna vlna-tehla so vzduchovou nepriezvučnosťou Rw = 57 dB pri celkovej hrúbke 21 cm pod názvom HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsená. Revolučnou novinkou je tekutá, vopred pripravená silikátovo-disperzná malta HELUZ SIDI pre efektívnejšie murovanie, ktorá sa nanáša systémovým valčekom ako pri maľovaní. Novinkou roku 2020 je PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s variabilným vnútorným priestorom na umiestnenie vonkajšej tieniacej techniky, ktorý je určený pre jednovrstvové murivo z tehál HELUZ FAMILY a HELUZ FAMILY 2in1. Sortiment ďalej tvoria ploché preklady, keramické stropy, komínové systémy a špeciálne tvarovky.

 

 

Pin It