prestavba a zariadenie stareho domu 02Láska na prvý pohľad charakterizuje nielen začiatok vzťahu majiteľov tohto viktoriánskeho domu, ale aj spôsob, akým ich dom oslovil, aby si ho vybrali. Z pôvodne neobývaného dvojpodlažného domu v Londýne vyčarovali vďaka náročnej a komplikovanej prístavbe miesto, ktorému dodali charakter a štýl. O čo ťažšie to mali architekti, o to ľahšie sa interiérovému dizajnérovi narábalo s novovzniknutým priestorom. Bol totiž klientom sám sebe.

 

Prestavba a zariadenie starého domu môžu byť komplikované, ale našťastie, interiérový dizajnér Stephen Nash dokázal využiť svoje schopnosti pri rekonštrukcii starého tehlového domu, ktorý kúpil s manželkou Mirandou May. Viktoriánsky dom z 90. rokov 19. storočia, ktorý ich vyšiel na 250-tisíc libier, dostal vďaka rozšíreniu priestor pre textúru a dávku originálneho štýlu. Projekt zahŕňal prístavbu smerom do záhrady a vyžadoval si nakoniec viac práce ako stavba nového domu. Toto úsilie sa im však naozaj vyplatilo. Výsledkom je priestranné bývanie s charakterom, naplnené svetlom, v ktorom majiteľom robia spoločnosť ich dve mačky pomenované Topanga a Rye.

 

prestavba a zariadenie stareho domu 0405

 

Hľadanie spoločného domova

Pár sa zoznámil v roku 2013, keď Miranda vošla do Stephenovej kancelárie, aby ho požiadala o radu, ako upraviť svoj byt. Bola z toho láska na prvý pohľad a namiesto toho, aby menili jej byt, začali čoskoro hľadať spoločný dom so záhradou. Sen sa im splnil o tri roky neskôr, keď kúpili polovicu z dvojpodlažného dvojdomu vo východnom Londýne, hoci vedeli, že toto bývanie bolo celé desaťročia nedotknuté a v zadnej časti aj zavlhnuté. Zaujímali sa aj o niekoľko iných nehnuteľností, ale keď zbadali túto, obaja už pri pohľade zvonku vedeli, že je to presne to, čo hľadajú. Napriek pôvodnému stavu v dome bývali štyri mesiace, kým sa rozhodli, čo a ako prerobiť a vypracovali plány. Tie museli schváliť aj pamiatkari, keďže nehnuteľnosť sa nachádza v chránenej časti. Medzitým si Nash otvoril vlastné štúdio interiérového dizajnu a jeho vlastná nehnuteľnosť sa stala jeho druhým projektom, v ktorom riešil interiér celého domu.

 

prestavba a zariadenie stareho domu 07

prestavba a zariadenie stareho domu 08

 

Z núdze cnosť

Prízemie domu pôvodne tvorilo mnoho miestností. „Chceli sme ho otvoriť a vytvoriť jeden veľký priestor, ktorý by plynulo nadväzoval,“ hovorí Stephen o rozhodnutí odstrániť priečky. S manželkou sa rozhodli aj pre prístavbu v zadnej časti, ktorá predstavovala veľkú výzvu. „Statik sa obával, že s vekom budovy a základov budeme potrebovať viac statickej opory,“ hovorí dizajnér. „Museli sme zložiť celú zadnú časť domu, čo bolo nakoniec prácnejšie, ako sme pôvodne predpokladali. Ale takéto veci sa stávajú.“ Tento proces trval nakoniec celý rok a z nutnosti oceľového rámu sa nakoniec stala cnosť, keďže skelet zo-stal na niektorých miestach viditeľný. Prístavbu nakoniec obložili cédrom namaľovaným načierno, aby jej plášť splýval s čiernymi okennými rámami, ktoré sú charakteristické pre celú stavbu. „Snažili sme sa zachovať čo najviac pôvodných okien a ich rámov,“ dopĺňa dizajnér.

 

prestavba a zariadenie stareho domu 01

 

Otvorená dispozícia ako hlavný uzol

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvnil rekonštrukciu bolo, že manželia sa chceli vyhnúť tomu, aby mali v otvorenom priestore stĺpy a usilovali sa o vzdušný obytný priestor, v ktorom by sa ľahko pohybovalo. „Z otvorenej kuchyne, jedálne a obývacieho priestoru sme sa rozhodli vytvoriť hlavný uzol pre každodenný život aj zábavu s priateľmi.“ Rozšírením domu o prístavbu vznikla podlažná plocha, do ktorej architekti umiestnili kuchyňu, jedáleň a časť obývačky. Kuchyňa je situovaná v ľavom zadnom rohu miestnosti. „Je tu dlhá stena, čo znamenalo, že sme na ňu mohli dať skrinky,“ vysvetľuje dizajnér a majiteľ v jednej osobe. Na pravej strane je vo vysokej skrinke ukrytý ohrievač vody, poistná skriňa a ovládanie vodoinštalácie. Vľavo sa nachádza chladnička. Na konci kuchynského koridoru navrhol Stephen okno, v ktorom môžu ľudia sedieť a rozprávať sa s kuchárom, alebo pozerať smerom do záhrady. Kuchyňu na mieru vyrobili Gregor Builders and Contractors, ktorí sa tiež podieľali na stavebných prácach. Je v minimalistickom štýle a v tmavej farbe, s úchytkami a vytvára príjemnú rovno-váhu v interiéri s odhalenými tehlovými stenami.

 

prestavba a zariadenie stareho domu 10

 

Z vysnívanej pracovnej dosky nočná mora

Dlhý kuchynský ostrov aj blok skriniek na stene majú pracovnú dosku z parkiet v kombinácii s terazzom. „Toto bolo prvé rozhodnutie, ktoré som urobil ešte predtým, ako sme plánovali renováciu. Bola to nočná mora, ale stálo to za to,“ hovorí. Stephen spolu s dodávateľmi kuchynskej linky strávili hodiny čistením dreva. Každý kus potom jednotlivo lepili a dosku natierali olejom, aby bola odolná voči vode. Terazzo rámuje umývadlo tak, aby bolo vodotesné. „Vybral som terazzo s hnedými škvrnami, keďže som vzal do úvahy aj farbu duba vedľa na doske.“ Nad kuchynským ostrovom sa nachádzajú nemecké lampy z 30. rokov z antikvariátu. „Ich povrchová úprava v bakelite dodáva miestnosti ďalšiu štruktúru. Keďže je celý priestor biely a šedý, pohral som sa s textúrou,“ vysvetľuje Stephen. Lampy ohraničujú závesnú policu z bieleho carrarského mramoru. „Museli sme vŕtať cez oceľ, aby sme ju zavesili na mosadzné reťaze. Vzniklo tak pekné miesto na výstavku či na zavesenie rastlín.“

 
prestavba a zariadenie stareho domu 06

 

Mix starého s novým

Podlahové vykurovanie na prízemí veľmi dobre kooperuje s mikrocementovou podlahou – v lete je chladná, v zime vďaka vykurovaniu príjemne teplá. Zadnú stenu lemujú francúzske okná: „Sú krásne a pustia dnu toľko svetla,“ hovorí dizajnér. „V tejto veľkej miestnosti sme chceli urobiť priestor na odpočinok, kde si môžete zapnúť televízor, zatiaľ čo niekto varí večeru,“ hovorí Stephen. Pred príjemnou pecou na drevo vo výklenku a štýlovým televízorom je umiestnená sivá pohovka od Hay s látkou Kvadrat. Stephenovi chvíľu trvalo presvedčiť Mirandu, aby štýlový televízor kúpili, ale bol podľa neho jediný, ktorý je dosť krásny na to, aby mohol byť takto vystavený. Jedálenský stôl aj stoličky pochádzajú z bazára. V jedálenskej časti sa nachádza aj príbor-ník, ktorý patril majiteľovej babičke a je v ňom odložený riad.

 

prestavba a zariadenie stareho domu 03

 

Keď jedna obývačka nestačí

Vedľa veľkého otvoreného obývacieho priestoru sa nachádza menšia, formálnejšia obývacia izba. „Chceli sme, aby táto miestnosť pôsobila útulne a intímne, takže sme na podlahu dali parkety Kahrs a pridali koberec,“ hovorí Stephen. Modrosivé steny miestnosti kontrastujú so zamatovou pohovkou v terakotovej farbe, konferenčný stolík je tiež dedičstvom po babičke. Oproti pohovke, pred krbom, sú rozostavené kreslá v midcentury štýle. Pod policami okolo krbu navrhol majiteľ skrinky, ktoré sa štýlovo zhodujú s tými v kuchyni, ale dostali rovnakú farbu ako steny, aby splývali.

 

prestavba a zariadenie stareho domu 09

 

Šťastná náhoda

Chodba na prízemí pôsobí tradične vďaka obloženiu a tmavo-modrým stenám. „Predná časť domu je pôvodnou časťou, na rozdiel od novšej časti vzadu. Chcel som, aby bol dizajn každej oblasti v súlade s jej exteriérom,“ hovorí dizajnér a dodáva, že schody na poschodie boli vlastne šťastnou náhodou: „Keď sme z nich odstránili koberec, jednoducho sme nenašli nič iné, čo by sa nám páčilo viac, ako toto exponované drevo. Takže sme ho na schodisku ponechali v pôvodnom stave.“ V hornej časti schodov si Stephen vyčlenil miesto na prácu v podobe vintage stola. „Je to moje večerné miestečko od deviatej do jedenástej hodiny, ale delím sa oň aj s mačkami,“ dodáva s úsmevom.

 

Zo spálne kúpeľňa

Dom má strechu z niekoľkých častí v rôznych štýloch, veľkú výzvu preto pri maľovaní predstavovali stropy na poschodí. Pár sa rozhodol pre jednotnú bielu farbu stropov a výmaľbu izieb, ktorá končí v jednej línii, napriek rôznej svetlej výške miestností. Preto môžete na dverách miestností na poschodí vidieť ružovú farbu do výšky tretiny dverí. Keď majitelia dom kúpili, nemal kúpeľňu, takže rekonštrukcia im umožnila doplniť ju. „Bolo to namáhavé na plánovanie, museli sme odrezať časť inej izby (jednej zo spální), vybrať komín, zaklenúť strop a pridať oceľové tyče na podporu komína nad ním,“ spomína si Stephen. Množstvo denného svetla do nej dostali vďaka svetlíku.

 

prestavba a zariadenie stareho domu 15

prestavba a zariadenie stareho domu 14

prestavba a zariadenie stareho domu 16

 

Bez limitov

A keďže v tejto malej, ale vysokej miestnosti chceli vaňu aj samostatnú sprchu, museli sa pohrať s jej dispozíciou i celkovým riešením. Všetky materiály v kúpeľni sú vode odolné, pretože sprchový kút nemá zásteny – sprchová hlavica je namontovaná na stene a jediná zástena chráni toaletu pred vodou. Nabielo natretá odkrytá tehla na komíne kontrastuje s dvoma stenami s mikrocementovou betónovou stierkou, ktoré majú trocha tmavší odtieň ako tá na prízemí. Tento starý komín stúpa nahor naprieč celou miestnosťou až ku krokvám. Konečný vzhľad miestnosti dopĺňajú betónové umývadlo, mramorové dlaždice na podlahe, mosadzné armatúry a medené držiaky na uteráky.

 

prestavba a zariadenie stareho domu 11

prestavba a zariadenie stareho domu 12

 

Šikovné riešenia

Nápad farebného náteru, ktorý nepokrýva celú svetlú výšku  miestnosti, pokračuje z hornej chodby do hlavnej spálne – svetlo šedý odtieň končí v jednej línii s hornou časťou rámu dverí. Na vintage skrinku manželia umiestnili plagát. „Moja žena si myslí, že tí dvaja na ňom vyzerajú ako my, takže sme ich jednoducho museli dostať k nám domov,“ smeje sa Stephen. Pre svoju polovičku vymyslel v rámci vstavaného šatníka šikovné riešenie v jeho strede – po otvorení dvojkrídlových dverí sa objaví krásny toaletný stolík so stoličkou, za ktorým si Miranda môže spraviť make-up a v sekunde dvere zatvoriť a stolík ukryť. V ďalších dvoch spálňach sa tiež nachádza starý nábytok v štýle midcentury a v jednej z nich dokonca nad posteľou visí obraz od domácej pani. „Hnevá sa, že som ho zarámoval, ale naozaj ho milujem,“ dopĺňa Stephen.

Pin It