Medzi plotmi 07

Dominantou záhrady je stará stodola hneď vedľa hlavného vchodu. Zasklená časť jej dodáva svetlo a gráciu.

 

„Prázdninová architektúra“ je novodobý fenomén. Koľkí z vás si miesto na dovolenku či víkendový pobyt vyberajú podľa toho, či budú bývať v dizajnovom hoteli a v jeho interiéri sa budú cítiť príjemne? Podobné otázky si položila aj dizajnérka Daniela Hradilová, ktorej rekonštrukcia starého valašského domu je zhmotnením predstavy o dokonalom odpočinku.

 

Priateľstvo medzi plotmi

Ako prezradila Daniela Hradilová, dizajnérka a zároveň majiteľka hotela, nenájdeme v ňom klasickú recepciu alebo reštauráciu. Miestnosti sú koncipované rovnako, ako v dome; nachádza sa tu obývacia miestnosť, jedáleň a knižnica, ktoré fungujú ako stretávacie priestory pre hostí ubytovaných v štyroch oddelených spálňach. Majiteľka starú budovu aj priľahlú záhradu zrekonštruovala do posledného detailu a rovnako boutique hotel aj zariadila. „Ak ste niekedy snívali o priateľoch so štýlovým dedinským domom v horách, s krásnou záhradou a množstvom miesta vo vnútri aj naokolo, možno ich nájdete medzi plotmi...,“ naznačila. Rekonštrukciu domu s manzardovou strechou začal pôvodne bývalý majiteľ. Tiež ho oslovila nádherná príroda a potenciál miesta. Zdarne sa mu podarilo zrekonštruovať drevený strešný krov a použiť tradičnú miestnu krytinu – smrekový, ručne štiepaný šindeľ. Bývalý majiteľ tiež vymenil poškodené okná za nové špaletové z borovicového dreva a podarilo sa mu vyhotoviť vnútorné hrubé omietky a vonkajšiu fasádu.

 

Medzi plotmi 05

Bývalému majiteľovi sa zdarne podarilo zrekonštruovať drevený strešný krov a použiť tradičnú miestnu krytinu– smrekový, ručne štiepaný šindeľ.

 

Netreba sa líšiť, ale približovať

Ostatné zásahy pri rekonštrukcii už neboli také citlivé. Na betónové podlahy, ktoré sa novej majiteľke nepáčili, pribudli 200 rokov staré opukové a pieskovcové kamene. Nechala demontovať aj falošný drevený strop, ktorý znižoval výšku miestností a podieľal sa na tom, že v priestore chýbalo svetlo. Týmto krokom získala takmer pol metra výšky. Na steny prišli hladké sadrové omietky. Vykartáčované trámy v podkroví dostali nový biely náter, ktorý umocnil dobrý pocit z novo presvetleného interiéru. Pre Danielu Hradilovú to nebola prvá skúsenosť s rekonštrukciou starého objektu. Má za sebou rekonštrukciu schátraného zámku, ktorý prinavrátila na zoznam kultúrnych pamiatok a spravila z neho historický hotel, či premenu historického domu zo začiatku 20. storočia na luxusné byty. Pri svojich návrhoch sa snaží, aby bol výsledok čo najprirodzenejší – nechce sa odlíšiť, ale priblížiť. A rovnako to bolo aj v projekte Mezi plůtky. „Keď sme sem prvýkrát prišli, vo vnútri bola tma a pokoj. Domy v horách mávali malé okná, aby neunikalo teplo. Boli aj tu. Lenže, ak túžite po slnku, musíte niečo zmeniť. Preto zmizli temné kúty a podkrovie sa otvorilo k oblohe, staré trámy sa pokryli bielou kriedou, podlahy svetlým pieskovcom, storočným kameňom. Tma sa stratila, ale pokoj zostal,“ napísala dizajnérka o projekte.

 

Medzi plotmi 06

Pôvodná stavba z 19. storočia bola domovom riaditeľa miestnej huty na železnú rudu. Dnes je z nej štýlový hotelík.

 

„Keď sme sem prvýkrát prišli, vo vnútri bola tma a pokoj. Domy v horách mávali malé okná, aby neunikalo teplo. Boli aj tu. Lenže, keď túžite po slnku, musíte niečo zmeniť. Preto zmizli temné kúty a podkrovie sa otvorilo k oblohe, staré trámy sa pokryli bielou kriedou, podlahy svetlým pieskovcom, storočným kameňom. Tma sa stratila, ale pokoj zostal.

Dizajnérka Daniela Hradilová

 

Ako doma

Čaro tohto miesta tkvie v tom, že si prenajmete izbu a ostatné miesta využívate ako doma. Okrem spoločenských priestorov sú hosťom k dispozícií jednotlivé miestnosti – spálne. Prízemná suita Host má kamennú podlahu, kamennú vaňu v presklenej kúpeľni a vlastnú obývačku s výhľadom na horu Ondřejník. To všetko na ploche 40 m2. V podkroví sa nachádzajú tri miestnosti – Dcéra s krásnymi detailmi bielych trámov, Syn so skrytou alkovňou na spanie alebo odpočinok a suite Rodičia, ktorá je akýmsi domom v dome. Má takmer 70 m2, vlastnú obývaciu časť, alkovňu a čarovné výhľady na okolitú krajinu.

 

Medzi plotmi 01

Medzi plotmi 03

Dizajnérke je blízke čisté a jednoduché videnie, Severanmi obohatené o hlboký súlad s prírodou.

Medzi plotmi 04

 

 

Zladené do detailu

Dom obklopuje originálna záhrada, ktorá ponúka niekoľko zákutí na relaxáciu – kamenné terasy, staré stodoly premenené na zimné záhrady s krbom, drevené terasy v tráve, alebo bylinkovú záhradku pre potešenie aj na úžitok v kuchyni či prírodné kúpacie bio jazierko s hĺbkou dva metre. Toto kúpacie jazierko je dominantou záhrady. Stojí na mieste starej zarastenej nádrže. Čiastočne ho čistia rastliny, o zvyšok sa stará mechanický filter schovaný za stodolou. Okrem kúpacieho jazierka je ďalšou dominantou exteriérovej časti stará stodola hneď vedľa hlavného vchodu. Zasklená časť jej dodáva svetlo a gráciu. Nájdeme v nej exteriérový nábytok dánskej značky Hay.

 

Medzi plotmi 08

Vykartáčované trámy v podkroví dostali nový biely náter, ktorý umocnil dobrý pocit z novo presvetleného interiéru.

 

Atmosféru miesta dopĺňa dobré jedlo. Hosťom poslúžia dve kuchyne. Prvá, samoobslužná, je pripravená na servírovanie nápojov a drobného pečiva formou tzv. honesty baru. V tejto kuchyni dominuje obrovský dubový kredenc a retro chladnička SMEG, ktorá ukrýva dostatok alkoholických aj nealkoholických nápojov. Nechýbajú tu ani profesionálne prístroje na prípravu kávy, kanvica na čaj alebo tradičná keramika Emile Henry. Všetko do detailu zladené. V druhej, čiernej kuchyni, pripravuje raňajky a večerné trojchodové menu gazdinka, večera je podľa priania hostí. Pochutiť si môžete na domácom kváskovom žitnom chlebe, domácej paštéte, domácej marmeláde či na pomaly pečenom mäse. Súčasťou domu je aj vínna pivnička s vínami. Do domu, ktorý sa dá prenajať aj ako celý objekt, sa zmestí až 24 osôb.

 

 

 

Pin It