Poľská umelkyňa „obliekla“ fasádu múzea do čipky

Foto: Nespoon/behance.net

Severofrancúzske mesto Calais je okrem iného známe aj svojou tradičnou čipkou. Tamojšie múzeum Cité de la Dentelle et de la Mode spojilo sily s poľskou umelkyňou menom Nespoon. Výsledkom je naozaj netradičná fasáda.

 

Varšavská rodáčka Nespoon je streetartová umelkyňa, ktorá sa špecializuje práve na vzor čipky. Ten aplikuje na budovy, vytvára čipkou inšpirované inštalácie pripomínajúce pavučiny alebo ju otláča do hliny. Najnovšie sa jej práca objavila na fasáde múzea čipky vo francúzskom meste Calais. Pre tento konkrétny projekt sa umelkyňa rozhodla nastriekať strojový čipkový vzor navrhnutý v roku 1894. Tento vzor sa nachádza v jednom z katalógov dostupných v archíve múzea. 

Fukcia továrne sa odráža aj na jej architektúre

Múzeum v Calais je príkladom toho, že aj kultúrne inštitúcie môžu nájsť svoje pôsobisko v bývalých priemyselných objektoch. Táto budova pochádza z 19. storočia a išlo o jednu z posledných tovární na výrobu čipiek typických pre tento región. Budovu, ktorá má pôdorys v tvare písmena U a štyri poschodia, prenajímali v 19. storočí bratia Boulartovci jednotlivým remeselníkom. „Drevo tvoriace priečky a podlahy a liatina stĺpov, ktoré podopierali jednotlivé poschodia, absorbovali vibrácie produkované krosnami, ktoré vážili každé niekoľko ton. Červené a žlté tehlové steny budovy boli postavené s miernym vonkajším sklonom, aby pôsobili ako protiváha značného zaťaženia strojov nainštalovaných vo vnútri,“ píše sa na oficiálnej stránke múzea. Keďže každý z nájomcov mal svoje priestory na viacerých poschodiach, dodnes sa dá vo vnútornom nádvorí nájsť odkaz dávnej funkcie tejto budovy: schodisko v každej z dvoch veží.

 

Poľská umelkyňa „obliekla“ fasádu múzea do čipky

Foto: Nespoon/behance.net

 „Čipkované“ budovy aj na Sicílii či vo Švajčiarsku

Keďže čipkári potrebovali k svojej práci veľa svetla, na budove boli tomu prispôsobené aj veľké okná. Dnes sú po rekonštrukcii tieto arkierové okná tvorené sklom v kombinácii s kovom. „V priebehu desaťročí boli neustále zväčšované, aby sa dosiahol nárast produktivity. Dielne boli neustále predlžované,“ uvádza ďalej múzeum. Továreň v tejto budove bola v prevádzke až do roku 2000 a patrí medzi posledné pripomienky „kolektívnych“ tovární v tomto francúzskom meste.   

Múzeum čipky v Calais je jednou z mnohých budov, na ktoré Nespoon aplikovala čipkový vzor. Svoj podpis zanechala napríklad aj na budove Farm Cultural Park v sicílskej Favare, Forum Kolektyw v poľskom Gdansku či Le Locle vo Švajčiarsku. 

Foto: Nespoon/behance.net

 

Foto: Nespoon/behance.net

 

 

 

Pin It