„Nude“ bývanie – ako vyzerá takmer výlučne neutrálny byt?

Foto: Rodrigo Xavier

Prírodné materiály a tóny sa stále tešia veľkej obľube. Pôsobia upokojujúco, sú pre človeka známe a navodzujúcu príjemné, relaxačné pocity. Navyše, dajú sa veľmi dobre kombinovať. Ako to však dopadne, ak sa architekti rozhodnú siahnuť takmer výlučne po neutrálnych béžových odtieňoch?

 

Odpoveďou na túto otázku a zároveň inšpiráciou sa môže stať byt v jednej zo štvrtí brazílskeho Sao Paola. „Prírodná atmosféra, príroda. Pohodlie v každom detaile prinášajú hrejivé materiály, ktoré vedú dialóg s triezvymi odkazmi a mäkkým jazykom,“ vysvetľujú autori tohto zaujímavého konceptu, zástupcovia flipe arquitetura. 

Poznáte muxarabi?

Jednu z hlavných rolí v tomto prípade hrá tzv. muxarabi, ručná práca s drevom, ktorá sa často využíva pri dekoratívnych paneloch či celých stenách. Opäť odkaz na prepojenie človeka a prírody. Zároveň však tieto tradičné a prírodné prvky skvele koexistujú s najnovšími trendmi v architektúre či interiérovom dizajne. Podľa architektov ide o funkčné pozadie, ktoré zdôrazňuje rôznorodosť priestoru. Čo to presne znamená v praxi? Posuvné muxarabi steny oddeľujú a zároveň spájajú kuchyňu s obývačkou, definujú domov a pracovný kútik.

 

„Nude“ bývanie – ako vyzerá takmer výlučne neutrálny byt?

Foto: Rodrigo Xavier

 

Bez farieb, no svieže a elegantné

„Čistý a prírodný základ je pretavený do rôznych materiálov. Keramický povrch, leštená žula, slama, koža a vegetácia. Všetky detaily dokresľujú túto atmosféru, ktorá sa snaží priblížiť vonkajšku, prirodzenosti,“ uvádzajú ďalej architekti z flipe arquitetura. Tento brazílsky byt tak trochu vyzerá, akoby z neho niekto zmizíkom odstránil každú výraznejšiu farbu. Výsledok je však prekvapivo príjemný a zaujímavý. Farebnú jednoduchosť dopĺňa remeselná zručnosť, prepracované umenie pri prvkoch muxarabi. 

Kvetináč na lustri

Na pomerne veľkorysých 115 metroch štvorcových architekti dokázali umne prepojiť moderné s prírodným, ručnú prácu s najnovšími technológiami. Vďaka voľbe neutrálnych farieb si mohli dovoliť viacero výrazných prvkov, ktoré si tak vzájomne nekonkurujú. Výborným príkladom tohto prístupu je kvetináč s rastlinou umiestnený priamo na svietidle nad jedálenským stolom alebo masívna drevená polica priamo pod ultramodernou obrazovkou televízora.  

„Nude“ bývanie – ako vyzerá takmer výlučne neutrálny byt?

Foto: Rodrigo Xavier

 

Pin It