Českí architekti vytvorili bývanie v kostarickej džungli. Je to raj na zemi, hovorí jedna z autoriek

Vila v Kostarike z dielne FormaFatal.

Nedávno svet architektúry obleteli fotky Art Villas Costa Rica, pod ktorými sú podpísaní naši severní susedia. Na mieste, kde sa stretáva tropická džungľa s oceánom vyrástla betónová vila, tropický pavilón aj glampingové “kokosové” domčeky. “Aj vďaka tomu sa o nás dozvedeli ľudia z rôznych kútov sveta,” hovorí Dagmar Štěpánová, zakladateľka štúdia FormaFatal.   

 

Vaše realizácie nájdeme po celom svete – Kostarika, Srí Lanka, Sardínia... Aká bola vaša cesta k projektom na takých exotických miestach?

Len by som spresnila, že projekt na Srí Lanke doteraz zrealizovaný nie je a v tejto chvíli vôbec nie je isté, či sa realizovať bude. Avšak práve vo všetkých týchto troch prípadoch za projektami stoja investori z Čiech, ktorí nás oslovili na základe referencií, pretože sa im páčila naša práca.

Počas tohto roka nám prichádza stále viac a viac dopytov zo zahraničia – od Indie cez Panamu až po Woodstock. Som si istá, že v týchto prípadoch nám veľmi pomohol mediálny boom okolo projektu Art Villas na Kostarike a možno tiež úspechy v rôznych architektonických súťažiach. Tak sa o nás dozvedeli ľudia z rôznych kútov sveta a dvere von sa nám ešte viac otvorili.

 

Českí architekti vytvorili bývanie v kostarickej džungli. Je to raj na zemi, hovorí jedna z autoriek

Dagmar Štěpánová.

 

Spomenuli ste, že projekt Art Villas Costa Rica vyvolal mediálny boom. Čím je práve táto realizácia podľa vás výnimočná?

Na tomto projekte sa podieľali ešte ďalšie architektonické štúdiá z Čiech. Studio Refuel works navrhlo architektonický koncept betónovej Art Villy, zo štúdia Archwerk vzišiel návrh na glampingové Coco houses alebo na zastrešený tropický pavilón Wing. Naše štúdio Formafatal navrhlo Villu Atelier a kompletne interiéry do všetkých budov. Doťahovali sme do realizácie Coco houses a na projekte ešte pokračujeme. Navrhujeme drobné cabins pre zamestnancov, saunu, rammed earth domček (technika stavania, pri ktorej sa používajú prírodné materiály ako hlina, vápno alebo štrk, pozn. red.) a glass house posadený pri rieke hlboko v džungli.

Tento projekt je jedinečný z niekoľkých aspektov. Jednak sa nachádza v tropickom raji kostarickej džungle s výhľadmi na Pacifický oceán a na zelené kopce – to miesto je samo o sebe dokonalé. Jedinečný a výnimočný je samotný majiteľ Filip (náš klient), ktorý tomu všetkému dáva ten správny náboj a do tretice je to pestrosť/rozmanitosť celého rezortu, kde má každá vila svoj špecifický charakter, inú atmosféru, ponúka úplne odlišný zážitok z pobytu. Dohromady ale celý areál pôsobí veľmi zjednotene a harmonicky. Je to úplný raj na Zemi :).

 

Českí architekti vytvorili bývanie v kostarickej džungli. Je to raj na zemi, hovorí jedna z autoriek

Českí architekti vytvorili bývanie v kostarickej džungli. Je to raj na zemi, hovorí jedna z autoriek

Projekt na Kostarike z dielne FormaFatal.

 

Ak pracujete pre zahraničných klientov, prispôsobujete sa tamojším zvykom, trendom a mentalite alebo sa viac snažíte dať stavbám vlastnú pečať?

Áno, myslím, že áno, že sa nemožno vyhnúť nám vlastnému rukopisu, hoci navrhujeme na rôznych miestach, v rôznych krajinách s rozdielnou históriou a kultúrou. Vždy tam ale nejaký ten náš odtlačok viditeľný je a bude. Pochopiteľne sa snažíme reagovať na tamojší kolorit, pripravujeme vždy obsiahle rešerše, vďaka ktorým sa snažíme zmapovať dané zadania, lokalitu, históriu a všetko, čo s tým súvisí. Je to veľmi obohacujúce. Vďaka týmto projektom sa neustále dozvedáme niečo nové, čo sme dovtedy nevedeli a potom s tým ďalej pracujeme. Nové poznatky prepisujeme do našich návrhov, často len veľmi nepatrne, v jemnostiach a v detailoch. Klienti nás oslovujú z dôvodu, že sú im naše návrhy a realizácie v určitom ohľade blízke a očakávajú od nás práve ten náš pohľad a prístup... Nech už sa tam má k tomu navyše prepisovať história Kataru, alebo náuka o architektúre Vasto Shastri. Niekedy len reagujeme na tvaroslovie a daný priestor sardínskej vily, alebo na prostredie ohromujúcej všeobjímajúcej džungle. Tieto procesy objavovania doslova milujem, aj keď sedím vo svojom ateliéri v Prahe, ako by som už cestovala a spoznávala nové miesta. A ešte lepší je potom ten čas, ktorý môžeme vďaka našim projektom tráviť priamo tam.

Realizovali ste niečo aj na Slovensku?

Zatiaľ nie.

 

Českí architekti vytvorili bývanie v kostarickej džungli. Je to raj na zemi, hovorí jedna z autoriek

Realizácia interiéru v Čechách.

 

Vo vašom štúdiu vytvárate aj verejné priestory, v ktorých sa ľudia cítia ako doma. Aké sú hlavné nástroje, ktorými sa to dá docieliť?

K tejto definícii sa viaže slovo pohodlie. Správnou voľbou materiálov, ich textúr, farebnosti a tiež pomocou svetelnej atmosféry sa dá celkom jednoducho vytvoriť útulné a vľúdne prostredie, kde sa človek cíti dobre a pohodlne, ako doma.

Akú prácu preferujete vy osobne, verejné priestranstvá alebo súkromné domy?

Čo sa týka interiérov, tak osobne viac preferujem verejné priestory nad súkromnými bytmi. Keď vytváram koncept, alebo hľadám určitý výtvarný prístup, v tom nám práve reštaurácie, bary alebo kluby nahrávajú najviac. Či už je to typ kuchyne, príbeh, alebo názov spoločnosti. Byty sú náročnejšie a veľmi špecifické. Klienti sú rôzni, majú odlišné požiadavky a návyky. Byt je pre každého šitý na mieru. Vyhovieť všetkým požiadavkám a zároveň udržať určitú jednoduchosť, priamočiarosť návrhu a silný koncept – to býva často zložité. Požiadavky a potreby klientov sú zásadné a už veľa definujú, teda sloboda pri navrhovaní je už týmto dosť zviazaná.
Pokiaľ ide o architektúru, tak sú to rodinné vily, alebo menšie rezorty, čo ma baví najviac. Tam ma vždy dokáže najviac nadchnúť to samotné miesto, genius loci.

 

Českí architekti vytvorili bývanie v kostarickej džungli. Je to raj na zemi, hovorí jedna z autoriek

North Kiosk Quatar.

 

Štúdio FormaFatal ste zakladali sama, dnes máte okolo seba celý tím spolupracovníkov. Podľa čoho si vyberáte svojich kolegov, čo musí podľa vás mať dobrý architekt/dizajnér?

Väčšina mojich kolegov bola mojimi priateľmi už v minulosti a poznali sme sa zo štúdia Mimolimit, kde sme predtým všetci spoločne pracovali. Ďalšie kolegyne som si vyberala predovšetkým na základe sympatií a energií. Samozrejme, portfólio hralo tiež svojou úlohu, ale pri rozhodovaní som sa riadila hlavne pocitmi a intuíciou. Oplatilo sa :)!

Českí architekti vytvorili bývanie v kostarickej džungli. Je to raj na zemi, hovorí jedna z autoriek

Pin It