pamiatky kastiel zeliezovce

Rakonštrukcia čaká aj kaštieľ v Želiezovciach. Foto: regiontekov.info

Kaštiele v Želiezovciach, Ladcoch a Čachticiach a levočská radnica. Všetky tieto historické budovy dostanú z nórskych fondov státisíce eur na rekonštrukciu.

 

Ešte v júli tohto roku prišla dobrá správa pre 12 cenných budov, ktoré potrebujú obnovu či rekonštrukciu. Z nórskych fondov na tento účel získali spolu 10,5 milióna eur. Aktuálne sa rozpočet ešte navýšil o necelé tri milióny, a tak na zoznam podporených projektov pribudli ďalšie štyri: kaštieľ v Želiezovciach, kaštieľ rodiny Motešických Ladcoch, Draškovičovský kaštieľ v Čachticiach a radnica v Levoči. Informovalo o tom dnes ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Útočisko Schuberta aj škôlka pre deti

V Želiezovciach sa nachádza Kaštieľ Esterházyovcov. O jeho význame svedčí aj fakt, že ide o národnú kultúrnu pamiatku. Pochádza z roku 1720 a postavený bol v barokovom štýle s neskoršou klasicistickou prestavbou. V časoch najväčšieho rozkvetu ho navštevovali mnohé známe osobnosti vrátane skladateľa Franza Schuberta, viedenských hotelierov a autorov slávnej torty Sacherovcov, až po arcivojvodu Jozefa Ferdinanda Habsburského. Po druhej svetovej vojne sa majiteľom kaštieľa stalo mesto a istý čas priestory dokonca slúžili ako detská škôlka. Novú kapitolu a funkciu kaštieľ hľadal od vzniku samostatného Slovenska. 

Viac ako 730-tisíc eur z nórskych fondov poputuje na obnovu strechy a severovýchodného krídla kaštieľa. Pri obnove majú byť použité pôvodné postupy rekonštrukcie a dodatočné moderné technológie reštaurovania, takže budova získa svoj pôvodný vzhľad. Po novom by tak kaštieľ mal slúžiť ako umelecké a kultúrne centrum a hostiť kultúrnych a vzdelávacie akcie. 

Obnovia aj typické barokové vežičky

Nová podoba čaká aj na chátrajúci kaštieľ v Ladcoch. Barokovú stavbu z polovice 18. storočia obklopuje rozsiahly park a záhrady. Medzi najznámejších majiteľov patril rod Motešických, no aj táto historická budova zažila svoje temné časy. V 20. rokoch 20. storočia bola aj sídlom učilišťa, po jeho odsťahovaní začala rapídne chátrať a stala sa aj terčom vandalov.

 

pamiatky kastiel ladce

Kaštieľ v Ladcoch v nedávnej minulosti aj vykradli. Foto: turistika.cz

 

Teraz sa má vďaka viac ako 430-tisíc eurám zmeniť na kultúrne a kreatívne centrum. Na pláne je obnova najcennejších častí: západného krídla s dvomi rohovými vežičkami s barokovými „cibuľovitými“ strechami.

Kaštieľ sa má otvoriť aj pre turistov

Draškovičovský kaštieľ v Čachticiach je neskororenesančnou stavbou z polovice 17. storočia. Meno dostal podľa iniciátora jeho výstavby, chorvátskom šľachticovi. Dlho ho však vlastnili Forgáčovci a tí z neho spravili reprezentatívne sídlo. Na vzhľade tejto stavby sa negatívne podpísalo najmä 19. a začiatok 20. storočia. Vtedy sa z neho stala nocľaháreň pre chudobných. Jednu rekonštrukciu – pred niekoľkými desiatkami rokov – už kaštieľ má za sebou. 

 

pamiatky kastiel cachtice

Na pôvodne reprezentatívnom sídle sa podpísal zub času aj časy, keď bol nocľahárňou. Foto: vypadni.sk

 

Za 800-tisíc eur ho čaká veľká revitalizácia a rekonštrukcia. Tak, aby v nej aj naďalej mohlo sídliť múzeum, ale podľa plánov trenčianskej župy má poskytovať aj služby pre turistov.

Do historickej radnice už nebude zatekať

Levoča je známa svojou veľkou historickou hodnotou. Jednou z najcennejších stavieb je tamojšia radnica, postavená okolo polovice 15. storočia. V priebehu storočí sa na jej vzhľade podpísalo mnoho prestavieb. Dnešnú podobu získala po obnove koncom 19. storočia. Dnes v jej priestoroch múzeum prezentuje históriu mesta.

 

Radnica exterier Levoca

Levočská radnica je významnou historickou stavbou, no má problém so zatekaním.

Z nórskych fondov mesto získalo takmer 850-tisíc eur. Chce odstrániť príčiny zatekania a zaplavenia suterénu a tiež ich následky. Čiastočnou rekonštrukciou prejde aj prízemie budovy. Radnica má v budúcnosti slúžiť aj na rôzne kultúrne akcie či festivaly.

Pin It