seberiniho 01 manina

Seberíniho, architekt Peter Moravčík. Foto: archív architekta Petra Moravčíka

 

Bytových domov nie je nikdy dosť. Ak hľadáte bývanie práve v niektorom z nich alebo ho chcete využiť ako investíciu, je dobré o ňom vedieť všetky podstatné detaily. Tie by mali tvoriť nielen kvalitný architektonicky vyvážený celok, stavebné a materiálové prevedenie, dispozičné riešenia, ale spĺňať aj fakt, že bývanie v ňom bude pre vás to pravé.

 

Ale ako to viete? Najjednoduchšou odpoveďou by bolo, že to proste cítite. Ale každý máme svoje zmysly naladené inak, však? Rok 2020 nám ukázal, ako dôležité je prostredie okolo nás. „Je dobré, keď sa zeleň stane organickou súčasťou  projektu, nielen ako výsledok  individuálnej aktivity jednotlivcov v črepníkovej balkónovej kultúre. V mnohých aktuálnych projektoch platí, že sa takáto verejná zeleň stáva súčasťou najužšieho životného prostredia  a kultivovanosť jej spracovania môže byť  pridanou hodnotou celého domu alebo súboru. Práve prírodný rámec spoločného dvora býva často aj kulisou komunitného života obyvateľov. Ak je súčasťou celkovej koncepcie a vízie architekta, dá sa vyhnúť nezriadenej iniciatíve snaživého suseda-záhradníka, ktorá môže byť na jednej strane možno sympatická, ale svojou živelnosťou pre mnohých spoluobyvateľov ťažko akceptovateľná,“ hovorí o potrebe tvorby kultivovaného exteriéru skúsený architekt Peter Moravčík. 

Absolútne sa prítomnosťou a kultivovaním exteriéru stotožňuje aj Jaroslav Škrovánek, vedúci odboru developerských činností spoločnosti DOAS, a. s.: „Pri našich projektoch vždy hľadáme aj vhodné stromy a zeleň, ktoré znesú zmeny klímy a prinavrátia prostrediu ochladenie, čistejší vzduch a odhlučnenie. Zeleň tvorí aj vizuálnu pohodu a psychohygienu.“ 

 

belaria manina

Belaria, architekt Peter Moravčík. Foto: Tomáš Manina

 

Okolie bytového domu

Bytový dom a jeho okolie by mali mať aj inú pridanú hodnotu, ktorú si však možno na samom začiatku neuvedomíte: „Myslím si, že jednoznačne kvalitný urbanistický kontext tvorí ďalšiu pridanú hodnotu. Sebelepšia architektonická exhibícia je v podmienkach nedoriešeného, alebo pre život málo sympatického a nedostatočne vybaveného blízkeho okolia len exkluzívnou bublinou. Šťavu bývaniu (a teda aj životu) dáva schopnosť alebo možnosť stotožnenia sa s prostredím, v ktorom sa človek najčastejšie pohybuje. Schopnosť alebo možnosť s radosťou a láskou využívať prostredie a jeho vybavenie (pohostinstvo, obchod, kultúra, príroda, dvor, susedia v dome, susedia na ulici). 

Aj preto je pre novokoncipované obytné lokality dôležitá ich lokálna polyfunkčnosť – okrem svojej obývačky mať aj svoju škôlku, pekára, krčmára, baristu. Nie je jednoduché nájsť ten správny životaschopný balans tak, aby aj pekár, krčmár a barista spokojne prežívali. Ale práve v tom by mala byť zodpovednosť budovateľov nových obytných developmentov. Mali by vytvárať miesto na plnohodnotný život, nie na krátkodobý pobyt bývajúceho.

Napríklad aj tým, že nebudú rušiť vybavenosť v parteri len preto, že kompletné zabývanie lokality často trvá od sťahovania prvých osadníkov do kolaudácie posledného objektu dlhé roky,“ vysvetľuje architekt Peter Moravčík.

„V tomto čase sa naše developerské aktivity sústreďujú skôr na širšie centrum a okrajové mestské časti Bratislavy s vybudovanou infraštruktúrou,  kde môžeme ponúknuť kvalitné a cenovo dostupné bývanie. Pri našich projektoch je nevyhnutnosťou, aby mal klient k dispozícii dostupnú infraštruktúru a taktiež bezproblémové dopravné napojenie či už osobnou alebo verejnou dopravou , príp. pešo. Tieto parametre zohľadňujeme už pri výbere pozemkov a projektovaní projektov,“ hovorí o významnom zosynchronizovaní lokality Michal Pristaš, oblastný riaditeľ STRABAG Real Estate Slovensko a Česká republika. 

Prečo ceny neklesajú 

Možno ste plánovali kúpu bytu práve počas pandemického obdobia a rátali s tým, že ich ceny klesnú. Opak je však pravdou. „V posledných rokoch výrazne rástli stavebné náklady a zároveň pre zdĺhavé povoľovacie procesy panuje na trhu nedostatočná ponuka nových bytov, ktorá výrazne zaostáva za dopytom po bývaní. Táto situácia stále pretrváva, a tak skoro sa ani nezmení, preto nemožno v dohľadnom čase očakávať pokles cien bytov,“ vysvetľuje Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE. Požiadavky na kvalitu bývania stále rastú. Dobrá lokalita, kvalitná dispozícia bytu, ponuku jeho prevedenia, možnosť zmeny dispozície, blízkosť zelene, dobrá občianska vybavenosť a dopravné napojenie a v neposlednom rade cena, to všetko ovplyvňuje náš všetkých pri rozhodovaní sa o kúpe. Nájsť to pravé bývanie so spomenutými požiadavkami je rozhodne výzvou. Nechajte si na rozhodnutie čas. Ten nech nehrá proti vám. 

 

Martin Fenčák, výkonný riaditeľ Peikko Slovakia

 

DELTABEAM®​ systém vie doslova čarovať. Vďaka nemu môžeme mať o poschodie naviac či krásny priestor bez stĺpov. Ako je to vôbec možné?

Rámové nosné konštrukcie so systémom DELTABEAM®​ Frame ponúkajú investorom a stavebníkom viacero výhod. Jednou z nich je možnosť vytvárať tenké stropné konštrukcie bez viditeľných prievlakov vďaka tomu, že nosník DELTABEAM® je v nej integrovaný, skrytý. Dutý, zváraný oceľový profil trapézového tvaru je osadený na miesto a systém stropnej konštrukcie (nech už je akýkoľvek – stropné betónové panely, či v poslednej dobe pomerne často využívané drevené stropné systémy) je osadený na spodnú hranu jeho konštrukcie. Nosník je navrhnutý tak, aby strop počas montáže uniesol aj bez podopretia. Po zaliatí nosníka betónom však dochádza k spriahnutiu so stropným systémom, čím sa vytvára jednoliata konštrukcia, ktorá prináša čistý podhľad bez rušivých elementov alebo napríklad jednoduché vedenie inžinierskych sietí, ak sú navrhnuté pod stropnou doskou. Ak na každom poschodí ušetríte výšku klasického nosníka (často 30, 40, 50 cm), napríklad už pri 6 poschodovej by ste mohli postaviť jedno poschodie navyše pri zachovaní rovnakej celkovej výšky budovy. Vďaka tomu, že systém je pomerne ľahký, je s ním možné vytvárať veľké otvorené priestory. Práve možnosť vytvoriť rovný strop bez prievlakov a veľký otvorený priestor oceňujú nielen architekti, ale aj investori.

Je dané riešenie priestoru flexibilné, vždy na mieru prispôsobené potrebám zákazníka? 

Prefabrikácia (kam aj nami ponúkané riešenia patria) väčšinou u ľudí evokuje určitú uniformitu a v našich končinách sa spája s panelákmi z čias normalizácie. No technológie odvtedy pokročili a aj prefabrikované riešenia vedia byť flexibilné a stále cenovo výhodné. V prípade systému DELTEBEAM® Frame je nosná konštrukcia prispôsobená požiadavkám klienta a je možné vytvárať s jej pomocou rôzne tvary budov a fasád. Zákazníci veľmi často oceňujú možnosť vytvoriť atypický tvar integrovaným debnením vytvoreným priamo v našom výrobnom závode, ktoré sa na stavbe už len vyleje betónom. Ideálne je, ak nás zákazník osloví už v štádiu, keď má prvotnú myšlienku investičného zámeru.

Je tento spôsob výstavby bezpečný? 

Počas výstavby a už vôbec nie vo finálnom produkte, budove (škola, nemocnica, bytový dom, administratívna budova, fabrika, ...) nemôžete robiť kompromisy v oblasti bezpečnosti. Tá je daná normami a požiadavkami na nosnú konštrukciu budov a tie musia byť bezpodmienečne dodržané. Nami ponúkané riešenie dokonca ponúka bezpečnejší spôsob výstavby, ktorý pramení z menej prác na stavbe, menšieho počtu ľudí na stavbe, komponenty sú „ľahké“, privezené na stavbu načas a vďaka 3D návrhu a presnej výrobe pasujú do seba ako veľká stavebnica. Aj preto jeden z našich sloganov je „rýchlejší, bezpečnejší a efektívnejší spôsob výstavby“.

Pin It