kalypso francuzske okno

S pojmom francúzske okno sa v stavebníctve stretávame pomerne často. Pri tomto slovnom spojení sa nám môže v mysli vynoriť mnoho vecí, ktoré si spájame s Francúzskom: elegancia, šarm, štýl, originálnosť. Všetky tieto atribúty sa odrážajú aj na francúzskych oknách Kalypso.

 

Čo v skutočnosti ale francúzske okno presne je? Francúzske okná vlastne vôbec nepochádzajú z Francúzska, ako ich názov napovedá. Pôvod majú v Taliansku, kde sa začali vo veľkej miere používať na konci 14. storočia a spolu s rozšírením renesancie do zvyšku Európy sa dostali aj do Francúzska, kde rýchlo stúpli na obľube. Práve tu teda vznikol názov francúzske okno.

V našich zemepisných šírkach sa s označením francúzske okno môžeme stretnúť pri všetkých oknách či okenných dverách siahajúcich až po podlahu, takže ho možno použiť aj ako prístup na balkón, lodžiu alebo terasu. Ak hovoríme o okne, ktoré prepája obytný priestor s terasou či záhradou, môže byť nielen otváravé, ale aj posuvné. Pri všetkých typoch okien je dôležité dbať na kvalitu. Značka Kalypso ju navyše spája s funkčnosťou, moderným dizajnom a bonusom je aj ich ekonomickosť.

 

kalypso francuzske okna

 

Francúzske okno je v obľube, najmä ak je posuvné

Posuvné systémy si v posledných rokoch získali veľkú obľubu a už takmer neoddeliteľne patria k výbave rodinného domu. Podľa typu otvárania rozlišujeme posuvno-sklopný systém PSK, a zdvižno-posuvný HS portál. Obidva systémy sa využívajú ako pri plastových oknách, tak aj pri oknách z hliníka drevohliníka.

Ak je okno umiestnené na poschodí a v miestnosti, ktorá nie je prepojená s lodžiou, okná sú zabezpečené zábradlím, zväčša skleneným alebo kovovým. Práve tento typ okna je u nás najčastejšie označovaný za francúzske okno.

Nech už si pod týmto pojmom predstavíte ktorýkoľvek zo spomenutých, pri francúzskom okne Kalypso si vždy môžete byť istý jeho nadčasovou krásou, elegantnosťou a schopnosťou zmeniť estetiku domu. Francúzske okná prinášajú do stavby jednoznačne viac pozitív než negatív. Prepúšťajú do miestnosti oveľa viac prirodzeného svetla ako okná klasických rozmerov a do domova prinášajú nerušené výhľady na okolie, čím zintenzívňujú spojenie s vonkajším svetom. Takisto regulácia vzduchu v miestnosti je vďaka nim efektívnejšia.

 

kalypso francuzske okna

 

Mnohí za nevýhodu väčšieho presklenia považujú skutočnosť, že väčšia plocha môže byť príčinou väčších tepelných strát. Ak však berieme do úvahy fakt, že okná môžu mať pozitívnu energetickú bilanciu, s výberom kvalitného a overeného profilu s kvalitným zasklením sa presklení nemusíte obávať. Treba však myslieť na to, že väčší sklenený povrch so sebou okrem viac svetla prináša aj viac tepla, preto je potrebné ich v letných dňoch tieniť exteriérovým tienením. Značka Kalypso ponúka viacero typov aj vyhotovení presne podľa požiavaviek zákazníka.

O kvalite rozhoduje najmä materiál

Tak ako klasické okno, aj francúzske môže byť vyrobené z viacerých materiálov: od dreva, cez plast, kompozit, obľúbený hliník alebo stále populárnejší drevohliník. Každý z materiálov má svoje výhody. Drevo je príjemným materiálom, ale je náročné na údržbu. Preto tých, ktorí túžia po teple a útulnosti, ktoré drevo do príbytku prináša, odporúčame drevohliníkové okná. Sú oveľa odolnejšie voči počasiu a poveternostným vplyvom a odpadá aj náročná údržba. Hliník si stále získava väčšiu obľubu predovšetkým pre svoj elegantný vzhľad, nenáročnosť a možnosť vytvárať presklenia veľkých rozmerov. Pre tých, čo počítajú so zakomponovaním posuvných systémoch býva často voľnou číslo jedna. Navyše z hľadiska teplotechniky hliníkové okná urobili obrovský krok vpred. Naše hliníkové okná Kalypso z nemeckého profilu Heroal už niekoľko rokov spĺňajú všetky podmienky pre pasívne domy a domy s takmer nulovou spotrebou energie.

Naše odporúčanie

V Kalypso nie je pre nás dôležitá len kvalita, ale dbáme aj na cenovú efektivitu. Našou filozofiou  je ponúknuť nie len výborné produkty, ale aj cenovo dostupné. Ak je to potrebné, vždy sa snažíme nájsť riešenia, vďaka ktorým si kvalitu môže dovoliť takmer každý.

Je len na Vás, ktorý z materiálov si vyberiete a akú formu francúzskeho okna si zvolíte. Rozhodne s ním však neurobíte krok vedľa. Viac o oknách pre váš rodinný dom nájdete na www.kalypso.sk.

Pin It