dom s atriom exterier

Foto: Alex shoots buildings


Rodinný dom. Ak sa na pozemku vôbec dá niečo postaviť, znelo zadanie investora. Stavba na komplikovanom teréne na okraji českej obce napokon úplne vynikla medzi zbytkom katalógových projektov.

 

Malý a úzky pozemok a navyše ešte s výrazným sklonom si vyžadoval dômyselné riešenie. SENAA architekti na ňom dokázali vymyslieť symetrickú, modernú stavbu, ktorá si so svahovitým terénom poradila polozapusteným átriom. A vďaka nemu dokázali aj efektívne prepojiť samotný dom so záhradou.

 

dom s atriom atrium

Dom dostal svoje pomenovanie podľa átria. Foto: Alex shoots buildings

 

Atypický terén využili naplno

Novostavba rodinného domu sa nachádza v malej dedinke na Morave, v susedstve prevažne katalógových domov. Podľa architektov nová výstavba nezohľadňuje kontext tradičnej radovej zástavby slováckej dediny a navyše sa ani medzi jednotlivými domami nedá nájsť nejaký jednotiaci prvok.

Atypický terén sa napokon stal východiskom celého projektu. SENAA architekti prišli s myšlienkou polozapusteného átria, ktoré umožňuje prístup z prízemia aj podkrovia do záhrady. Tá sa stala rozšírením interiéru, má vlastnú obývačku, vonkajšiu kuchyňu aj jedáleň. Vďaka premyslenému konceptu a využitiu každej časti pozemku tu vznikol príjemný priestor pre život, ktorý dopĺňa ešte aj záhradný domček.

 

 

dom s atriom interier vyhlad dom s atriom schodisko

 
Schodisko má až takmer sochársky charakter. Foto: Alex shoots buildings

 

Dominantou interiéru je masívne schodisko

Po vstupe do interiéru na prvý pohľad zaujme výrazné schodisko, ktoré má až sochársky charakter a stáva sa ústredným motívom domu. Na prízemí sa nachádza súkromná časť domu so spálňami, ktoré majú východ do zadného átria. Okrem technického zázemia sa do tejto časti zmestila dokonca aj sauna.

 

dom s atriom box

 Foto: Alex shoots buildings

 

Horné poschodie je celé otvorené, jednotlivé priestory vymedzuje „box“ – ten spája pracovňu, knižnicu, WC, špajzu a krb. Z jedálne a obývačky možno vystúpiť priamo na terasu a záhradu.

 

 

dom s atriom jedalen dom s atriom pracovna dom s atriom obyvacka

 
Horné poschodie domu s východom na terasu. Foto: Alex shoots buildings

 

Šikovným využitím priestoru disponuje aj záhradný domček, keďže v jeho suteréne sa nachádza vínna pivnica. Záhrada nie je svojou rozlohou veľká, ale architekti tu dokázali naprojektovať aj bazén, bylinkové záhony či kompost.

 

dom s atriom vecer bazen

 Foto: Alex shoots buildings

 

Plnohodnotný dom aj s bonusmi

Ekologický prístup a myslenie vidieť aj pri streche: tvorí ju falcovaný plech s extenzívnou zeleňou. Samotná stavba je murovaná, nepodpivničená a nosné steny sú postavené z keramických blokov. Garážové státie, dielňa aj záhradný domček sú tvorené drevenými pohľadovými rámami.

 

dom s atriom zahradny domcek

 Foto: Alex shoots buildings

 

Tento rodinný dom dokazuje, že aj na malom a komplikovanom pozemku je možné postaviť plnohodnotnú stavbu pre rodinný život s prekvapujúcimi súčasťami ako bazén, dielňa či vínna pivnica.   

 

Pin It