chata refuel Orlicke zahori

Stavba vychádza z tradičného štýlu miestnych objektov pre poľnohospoárstvo. Foto: Kamil Saliba

 

Chata Anička je zasadená do malebného prostredia českých Orlických hôr a v mnohom vychádza z miestnej poľnohospodárskej tradície.

 

História chalupy siaha do začiatku minulého storočia, kedy ju postavili z nepálených tehál s omietkou a kamenným soklom. Rovnako kamenné sú aj základy a svetlo dovnútra stavby prenikalo cez drevené kastlové okná.  Chata v obci Orlické Záhoří obklopenej riekou a brázdou hôr si pýtala citlivé riešenie dostavby. Tak, aby rešpektovala tradičný charakter tejto oblasti a zapadla medzi tamojšie poľnohospodárske objekty. To všetko však s porciou modernej architektúry. Pozrite sa na výsledok.

 

refuel chata Orlicke zahori Kamil Saliba refuel Orlicke zahori Kamil Saliba

Šírka okien lícuje so smrekovcovými doskami použitými na fasáde chatky. Foto: Kamil Saliba

 

Fasáda rokmi zmení svoj vzhľad

Architekti zo štúdia Refuel Works sa rozhodli rešpektovať pôvodný pôdorys aj usporiadanie obytnej časti. Vychádzať čo najviac z dedičstva dávnych staviteľov – tento princíp vidieť aj pri riešení rekonštrukcie strechy. Tá je sedlová zalomená s eternitovou krytinou a dreveným krovom. Dostavba jej tvar rešpektovala a nasledovala.

 

refuel Orlicke zahori Kamil Saliba

 Foto: Kamil Saliba

 

Čo sa týka nosnej konštrukcie, architekti siahli po betónových tvárniciach. Podstatným materiálom je ale v tomto prípade drevo. Je z neho vyrobená konštrukcia sedlovej strechy. Nájdete ho na okenných rámoch, no predovšetkým – chalupa je ním celá obložená. A to zaujímavým spôsobom. Smrekovcové dosky sú použité bez akejkoľvek povrchovej úpravy. Jednotlivé dosky sú osadené vertikálne a medzery medzi nimi vypĺňajú lišty. Nie je to žiaden novodobý výmysel, takto sa v tomto regióne stavali stodoly aj obytné stavby už celé desaťročia.
Smrekovcový obklad bude časom meniť svoj vzhľad, až by sa mal stať šedostrieborným. Plynule a prirodzene tak postupne ešte viac splynie so svojím okolím.

refuel Orlicke zahori okna

 

refuel Orlicke zahori Kamil Saliba

 Foto: Kamil Saliba

 

Okná na šírku fasádnych dosiek

Na tejto stavbe na prvý pohľad upútajú pozornosť už spomínané drevené okná. Sú osadené v líci fasády a opäť pri nich nájdeme odkaz na tradičné miestne stodoly. Ich okná totiž mali veľmi podobný vzhľad. 

 

refuel Orlicke zahori Kamil Saliba

 Foto: Kamil Saliba

 

Čo ich robí zaujímavými, je ich šírka. Respektíve úzkosť – sú totiž presne také úzke ako dosky obkladu fasády, takže sa v nich opticky strácajú. Navyše, svojou atypickosťou vytvárajú veľmi zaujímavý vzhľad aj v interiéri.

 

refuel Orlicke zahori Kamil Saliba

 

refuel Orlicke zahori Kamil Saliba

 Foto: Kamil Saliba

 

Hoci dostavba chalupy Anička a jej vzhľad v mnohom vychádzajú z okolitých poľnohospodárskych objektov, architekti z Refuel Works prízvukujú, že nejde iba o kopírovanie. Do návrhu zapojili mnoho prvkov súčasnej architektúry. Výsledok prirodzene zapadá do okolia a predstavuje kreatívne spojenie starého s novým a moderného s tradičným.

 

refuel Orlicke zahori okna refuel Orlicke zahori okna

 

 

refuel chata Orlicke zahori

 Foto: Kamil Saliba

 

Pin It