Aarhus Thomas Moelvig

Jeden z projektov, na ktorom sa podieľala firma Peikko, je aj AARHus v Dánsku. Foto: Thomas Moelvig

 

Fínska spoločnosť Peikko, ktorá je spoľahlivým partnerom pri realizácii svetových architektonických projektov, má na Slovensku stabilné zázemie už viac než pätnásť rokov. Martin Fenčák, výkonný riaditel PEIKKO Slovakia nám povedal, čo ich robí jedinečnými, aj aký je rozdiel pri stavaní na Slovensku a v zahraničí.

 

Peikko je rodinná firma založená vo Fínsku. Ako dlho pôsobíte na Slovensku?

Výrobný závod v Kráľovej nad Váhom vznikol v roku 2005 a odvtedy sa stále rozrastá. Aktuálne prebieha výstavba veľkého parkoviska mimo existujúceho areálu, ktoré umožní rozšíriť priestory na výrobu a logistiku. Výroba však nie je všetko. Pre Slovensko sme vďaka našej spoľahlivosti, vzdelanej pracovnej sile a členstvu v eurozóne získali aj výskumno-vývojové centrum a Centrum zdieľaných finančných služieb pre 20 výrobných a predajných pobočiek Peikko v devätnástich európskych krajinách. 

V ktorých krajinách sa realizácie, na ktorých ste pracovali, nachádzajú?

Naozaj sa máme čím pochváliť. Naše produkty držia pokope stavby po celom svete – od Kanady, cez Veľkú Britániu, Škandináviu, Nemecko, Rakúsko, Českú republiku po Juhoafrickú republiku, ale aj viacero ázijských krajín a Austráliu. Mrzieť nás môže jediné – stále viac ako 90 percent našej produkcie smeruje na export. Naše jednoduché, účelné a efektívne riešenia určite majú čo priniesť aj na slovenský trh, ktorý, žiaľ, už mnoho rokov žije na technologický dlh.

 

Peikko Martin Fencak

 

Je rozdiel v tom ako sa stavia na Slovensku a ako v zahraničí?

Áno, u nás je stále dostupná lacná pracovná sila, od ktorej je závislé celé stavebníctvo. To sa časom mení, počet pracovníkov na našich stavbách ovplyvnila aj pandémia. Máme príležitosť priniesť na slovenský trh riešenia overené zo zahraničia, kde ich vyvíjali a testovali desiatky rokov. Znamenajú rýchlejšiu, efektívnejšiu a bezpečnejšiu výstavbu, ktorá nie je závislá od manuálnej práce či poveternostných podmienok a minimalizuje objem prác realizovaných priamo na stavbe.

Má niektorá z krajín stavebné špecifiká v porovnaní s tým, ako sa bežne stavia?

Samozrejme, rozdiely sú viditeľné aj očami laika. Mnohí Američania či Austrálčania žijú v drevených domoch, inde preferujú stavby murované, u nás dominuje monolit. My sa na tieto regionálne špecifiká nepozeráme, Peikko tvrdo presadzuje najefektívnejšie riešenia. Vychádza nám z toho kombinácia ocele a betónu, ktorých najlepšie vlastnosti spájame do moderných samonosných konštrukcií pozemných stavieb. 

 

Supernova Constellation CC

Mníchovské planetárium ESO Supernova bolo postavené s využitím riešení Peikko. Foto: P. Horálek

 

Ako znižujete negatívny vplyv stavebníctva na životné prostredie?

Smerujeme k udržateľnosti a cirkulárnej ekonomike. Základnou premisou je stavať budovy tak, aby sa predĺžila ich životnosť a mohli byť jednoducho prispôsobené zmeneným požiadavkám trhu v budúcnosti bez potreby búrania. Jednotlivé komponenty môžu byť znovu použité v inej stavbe. Predpokladom je stavať jednoducho a účelne, vytvárať stabilné a trváce vnútorné nosné konštrukcie, na ktorých môže byť o niekoľko desiatok rokov vymenená fasáda a vnútorná dispozícia, vďaka čomu budova získa celkom novú tvár a spôsob využitia.

Ktorý projekt bol pre vás doteraz najzaujímavejší?

Každý, vďaka ktorému sa nám podarilo dokázať, že naše riešenia neznamenajú len uniformné, modulárne riešenia. Každý nosník či stĺp je vyrobený na mieru na konkrétne miesto v konštrukcii, a tak sa naň aj pozeráme. Je to nosník, ktorý bude najbližšie k fasáde? Priamo vo výrobe k nemu tvarujeme a privaríme debnenie, vďaka ktorému môže byť jednoducho realizovaná aj najodvážnejšia predstava architekta o vonkajšom tvare budovy. Je niekde potrebné vynechať priestor v podlahe pre vertikálne šachty? Máme riešenie.

 

Helsinki Music Centre

 

Helsinki Music Centre.

 

Ťažko teda vybrať projekt, ktorý by bol jednoznačne najzaujímavejší, ale menovať môžem futbalový štadión Puskás Arena v Budapešti. Projekty, ako napríklad AARHus v Dánsku, mníchovské planetárium ESO Supernova, hudobné centrum v Helsinkách, či Karolinska Institute v Štokholme boli postavené s využitím riešení Peikko. Sú dôkazom, že flexibilné montované spojené konštrukcie neznamenajú uniformitu či nudu. Práve naopak, pokiaľ architekt už od začiatku ráta s možnosťami, ktoré má k dispozícii, dokáže stavebník s riešeniami Peikko realizovať najsmelšie myšlienky. 

 

Pin It