kasa house japonsko celok

Foto: Katsutoshi Sasaki + Associates

 

Minimálne priestory v interiéri, no štyri kryté záhrady. Dom s názvom Kasa House obracia zaužívané predstavy o pôdoryse rodinného domu naruby.

 

Už na prvý pohľad zaujme svojím netradičným vzhľadom. Kasa House sa nachádza v japonskom meste Kariya a dominuje mu veľká strecha. Jej veľkorysé odkvapy definujú štyri kryté priestory. Na úkor tých vnútorných tak majú domáci možnosť tráviť maximum času vonku.

 

kasa house japonsko zahrada

Foto: Katsutoshi Sasaki + Associates

 

 

Veľká strecha, veľká funkčnosť

„Odkvapy japonského domu sú zvyčajne umiestnené na okraji budovy asi na jeden meter, ale pri tomto projekte sú odkvapy obrátené a umiestnené pod strechou s úzkym vnútorným priestorom a hĺbkou,“ uviedol pre portál Dezeen Katsutoshi Sasaki, zakladateľ rovnomennej architektonickej firmy.

 

kasa house japonsko spalne detail kasa house japonsko izba

 

Foto: Katsutoshi Sasaki + Associates

 

Zaujímavý je aj pôdorys domu. Jednotlivé miestnosti majú krížový pôdorys a každé rameno je dlhé 2,3 metra. Tento priestor je tak naozaj redukovaný na čo najmenšiu plochu. Napriek tomu to japonskí architekti vymysleli sofistikovane: Dlhý priestor jedného ramena kríža je rozdelený medzi kuchyňu, pracovňu a obývačku. Kolmo naň sú umiestnené dve izby na prízemí a poschodie nad nimi zaberajú dve spálne.

 

kasa house japonsko podorys

Foto: Katsutoshi Sasaki + Associates

 

Dve záhrady ku každej izbe

Tento atypický pôdorys má pre obyvateľov ďalší bonus: každú z izieb obklopujú až dve kryté záhrady. Sú teda akýmsi rozšírením a obohatením vnútorných priestorov. Ako pripúšťa samotný architekt, možno ich využívať dlhé mesiace v roku – s výnimkou tých naozaj mrazivých.

 

kasa house japonsko deti

Foto: Katsutoshi Sasaki + Associates

 

Do tohto konceptu výborne zapadá aj umiestnenie jedálne. Keďže sa nachádza v strede medzi dvomi ramenami kríža a má presklené steny, majitelia majú pocit, akoby stolovali priamo v záhrade. Pocit blízkosti prírody a svetla ešte umocňuje jednoduchý interiér zo svetlého dreva.

 

 

kasa house japonsko spalne

 

kasa house japonsko krov detail

Foto: Katsutoshi Sasaki + Associates

 

Pin It