casa mague

Foto:  Brenda Gabriela Islas Camarena

 

Rodinný dom, ktorý v minulom roku realizovalo architektonické štúdio Mauricio Ceballos X Architects, sa vďaka humanistickému prístupu nesie v znamení udržateľnosti a zodpovednosti za kvalitné životné prostredie. Ukrýva sa v bohatej mexickej džungli a nadväzuje na kultúru a tradície starobylých Aztékov, svojou flexibilnou architektúrou zároveň spĺňa požiadavky dnešných moderných čias. 

 

Úbočie kopca v mexickom mestečku Malinalco, na ktorom sa nachádza Casa Mague, majitelia domu starostlivo vybrali pre svoju jedinečnú mikroklímu a impozantným starým stromom. Táto lokácia je však výnimočná nielen pre svoju bohatú flóru, ale aj polohu. Neďaleko nej sa totiž nachádza starobylé miesto mexických predkov, jedna z troch monolitických pyramíd na svete, ktorú Aztékovia využívali ako ceremoniálne centrum. Práve vzhľadom na tieto súvislosti pristupovali architekti k projektu citlivo a premyslene. Ich cieľom bolo navrhnúť stavbu v súčasnom jazyku, avšak v predhispánskom kontexte, pričom mal stopercentne rešpektovať všadeprítomnú vegetáciu. Výsledkom je flexibilný a nadčasový domov, ktorý splýva s prostredím, no nenarúša život obyvateľov v interiéri. 

Architektúra vychádzajúca z rituálov

Koncepcia stavby vychádza z predhispánskeho kultúrneho kontextu, v ktorom mali dôležitú úlohu rituály a tradície. V otázke viery mala významné postavenie príroda, a to najmä stromy, ktoré mali aj rituálny význam. Korene symbolizujú spojenie človeka s podsvetím, kmene stromu odzrkadľovali pozemský život a konáre stromov spájali ľudí s Bohom. Aby architekti zdôraznili túto filozofiu, architektúru domu rozdelili do troch úrovní: zrkadlá použité na fasáde odrážajú všadeprítomné stromy čím vytvárajú kontinuitu prostredia a zároveň vyvolávajú dojem, že sa stavba vznáša nad zemou.

 

casa mague

Foto:  Brenda Gabriela Islas Camarena

  

Druhá úroveň sa týka interiéru obytného priestoru. Každodenný život obyvateľov sa deje na jednej úrovni. Interiér je zároveň vizuálne prepojený s exteriérom spôsobom, akoby príroda priamo zasahovala do života majiteľov. Tretia úroveň zobrazuje uzatvorenie domu. Široko rozvetvené konáre a dopadajúce lístie akoby uzatvárali a chránili dom zo všetkých strán. Historický odkaz tejto lokality sa dá vyčítať aj z ďalších architektonických prvkov a elementov: neďaleká aztécka pyramída je interpretovaná v tvare sklenenej strechy nad kuchyňou, monolitický kameň slúžiaci ako táborák v exteriéri predstavuje mexickú kultúru stravovania a pohľad na bazén naplnený pokojnou vodou zrkadlí nadčasovú harmóniu okolitého prostredia. 

 

casa mague

Foto:  Brenda Gabriela Islas Camarena

 

Zodpovednosť voči životnému prostrediu

Architekti navrhli dispozíciu domu tak, aby v čo najväčšej miere ochránili okolité stromy. Vďaka tomu vznikli multifunkčné a flexibilné labyrintové priestory, ktoré môžu stále meniť svoj účel a potreby majiteľov, pričom sa prispôsobujú prirodzenému svetlu a dennej dobe. Interiér sa tak môže stať exteriérom a exteriér interiérom, vďaka čomu majú obyvatelia pocit, že žijú v bezprostrednom objatí prírody.

 

 casa mague

Foto:  Brenda Gabriela Islas Camarena

 

Na stavbu domu a do interiéru boli použité prírodné a lokálne materiály, ako sú drevo, kameň a chukum, čo je staroveká mayská štuka. Stavba zachytáva dažďovú vodu, ktorú obyvatelia využívajú na zavlažovanie. Vďaka prirodzenému svetlu a senzorom je spotreba energie znížená na minimum. Domáci svojim životným štýlom vytvárajú minimálny odpad, vďaka čomu zanechávajú nízku environmentálnu stopu.

 

casa mague

 

casa mague

Foto:  Brenda Gabriela Islas Camarena

 

O architektonickom ateliéri

Architektonické štúdio Mauricio Ceballos X Architects vedené Mauriciom Ceballosom má za sebou početné významné projekty, medzi ktoré patrí napríklad múzeum Soumaya Museum, Plaza Carso, koncept vysokorýchlostného transportného systému Hyperloop, G-20 Convention Center či nové letisko v Mexico City, na ktorom sa spolupodieľali spoločne s renomovaným ateliérom Foster + Partners. Ich filozofia spočíva v transformácii nášho prostredia na lepšiu budúcnosť, trvalej udržateľnosti a vysoko kvalitnej architektúre zameranej na skutočné ľudské hodnoty. 

 

Pin It