benkobenkova interier byt

Foto: Jakub a Nora Čaprnka 

 

Byt mladej rodiny. Racionálny stavebný základ funkcionalistického domu umožnil radikálne otvorenie dispozície a rozšírenie dennej zóny preplávajúceho bytu. Odhalená konštrukcia necháva vyniknúť proporciám priestoru, stáva sa neoddeliteľnou súčasťou interiéru. 

 

Byt našli noví majitelia a zároveň architekti v dezolátnom technickom i estetickom stave. Dispozícia nebola pôvodná, no vedeli, že pod nánosmi sa skrýva dobrý základ. Bol –  veď sme v Živnodome. Dnes už viditeľný mohutný železobetónový skelet a rebierkový strop neboli síce vidieť a iné poklady skryté v hrubom nánose vstavaných skríň, sadrokartónových podhľadov či niekoľkých vrstiev plávajúcich podláh ostali pekne zakonzervované.

 

benkobenkova interier byt

Foto: Jakub a Nora Čaprnka 

 

Ako architekti pracujú Janka Benková a Juraj Benko spolu už dlho. Každý má svoju cestu, názor, cit... Juraj je ranné vtáča, Janka nočná sova. Kto ich pozná vie, že každý je iný a i napriek tomu im vzťah krásne funguje nielen v spoločnom živote, ale i práci. Napokon, nie nadarmo sa hovorí: „Protiklady sa priťahujú“. Vzájomne sa dopĺňajú a ich pozitívna energia je doslova nákazlivá. 

 

benkobenkova interier byt

Foto: Jakub a Nora Čaprnka 

 

 

Kto hľadá nájde

Dlho hľadali priestrannejšie bývanie, v Bratislave niet veľa času na váhanie pri kúpe bytu. Každá zmena na stavbe znamená navýšenie rozpočtu. Išlo o rekonštrukciu, a prekvapenia na stavbe požehnane  pribúdali. Kompromisov bolo veľa a pribúdali postupne so stavbou. Usilovali sa však dodržať stanovený budget a tak nie vždy to bolo jednoduché. Ale skôr s budgetom. „Hneď v deň prvej obhliadky, keď sme zvažovali či byt kúpiť alebo nie (som si istá, že obidvaja sme už v sebe mali jasnú odpoveď), v ten večer Juraj načrtol vlastne už finále, a vzápätí ma bral do pôrodnice,“ rozpráva Janka  a s odstupom času sa na tom pousmeje.

 

benkobenkova interier byt

Foto: Jakub a Nora Čaprnka 

 

 

Charizma bytu

Predstava charakteru nového bývania sa vyvíjala doslova za pochodu. Ako sa začalo búrať, odkrývali sa postupne ako „šaty cibule“ krásne využiteľné vrstvy, kryštalizovali sa nové a jasnejšie možnosti. Niet sa čomu čudovať, že tvorba bytu bola tak odkrývaním zachovalých tajomstiev pôvodného stavu, ale i tých, ktoré ostali po dlhodobom airbnb prenájme.

 

benkobenkova interier byt

Foto: Jakub a Nora Čaprnka 

 

 

Janka a Juraj Benkovci už na začiatku vedeli, že potrebujú minimálne tri spálne. Snívali o väčšej kuchyni s ostrovom, kde by mohli tráviť raňajky, a ponúkal sa im aj open space, ktorý dodal bytu úplne nový rozmer. „Radi varíme, debatujeme. K tomu pozeráme filmy, jeme, skicujeme, hráme sa s deťmi... Sekundárna kúpeľňa je esenciálna. Zasklená loggia, pripojená k bytu, bola zamurovaná a v tieni. Ostatné limity vytvoril sám byt v krásnom dome a jeho samotný potenciál,“ rozpráva Juraj Benko.  Tvorcovia minimalizovali spálne na nevyhnutnú plochu. Sústredili sa na obytný priestor, kde trávia najviac času. 

 

benkobenkova interier byt 

Foto: Jakub a Nora Čaprnka 

 

Vitajte u nás

Už pri vstupe vás privíta výrazne profilovaný rebierkový strop a vstavaná zostava, ktorá zúži priestor na hlavný spektákl rodinného života okolo kuchyne, gauča a jedálenského stola. „Juraj famózne varí. Ja som v tejto oblasti pragmatik, ale rozrástli sme sa. Avšak predstava raňajok na pulte, ako Juraj pripravuje omeletu a s babami čučíme do panvice na pulte jednoducho nepustí. Ten kto varí je súčasťou debaty v obývačke, nie je zašitý niekde v kutici. Preto aj výraz kuchyne je vizuálne ladený nie úplne ´kuchynsky´ na prvú,“ s radosťou vysvetľuje Janka. 

Pragmatická dispozícia

Kuchyňa so šatníkovou – špajzovou zostavou tvoria jeden vstavaný celok. K tomu vyľahčený ostrov či priebežná linka knižnice, perforovaná vstupmi do izieb. Vstavaná stena, ktorá pojme knihy, kuchynské vybavenie, šanóny, sadu kľúčov na opravy, hračky, orechy, múky či obrazy... Stena jasne reže byt, delí spálne od otvoreného obytného priestoru, ktorý sa vďaka svetlíku prelieva aj do hlavnej kúpeľne. Materiálovo sme v kombinácii tvrdého pôvodného betónu, neutrálnej drevenej podlahy a teplých oholených stien s jemnenými textíliami. Pri čistení našli mohutné betónové stĺpy, dierované výplňové murivo či spomínaný prebierkový strop. Pracovali teda s tým, čo bolo k dispozícii. Podľahli sondáži a odkrývali viac a viac. Výber dlažieb či jadrového materiálu stolárskych prvkov sa vyliahol prirodzene, „za jazdy”. „Ladili sme materiály v ich obyčajnej podobe. Máme radi materiály v ich prirodzenej kráse, avšak pre rodinu s deťmi sme ich mäkčili… betón MDF lazúrami, dierovanú tehlu tenkou vrstvou malty,“ rozpráva Janka pri prechádzke bytom. Neskôr si počas veselého džavotu detí sadneme do kuchyne. Tam, kde sa všetko začína a končí, si s Jankou dáme kávu a Juraj nám podá domácu bábovku, z ktorej vonia leto. Bytom sa rozlieva neobvyklá pohoda. „Je tu tak príjemne,“ hovorím si v duchu. A nemám chuť odísť.

Pin It