062-Fynbos_garden_and_natural_swimming_poolTúto výnimočnú záhradu nájdete na úpätí Stolovej hory, v blízkosti Kapského mesta. Záhrada začleňuje stavbu do divokej prírody s hustou vegetáciou, ktorá ju obklopuje a tiež ju s ňou prepája. Má rozlohu 1 750 m2 a ponúka úžasný výhľad na mesto i prístav.

 

 

 

 

062-Site

Na tento kúsok raja vedie zhora príjazdová cesta. Po prechode nenápadnou bránou sa dostanete na skryté nádvorie. Premyslené riešenie oplotenia zaručuje úplné súkromie a chráni pred pohľadmi z ulice, zo susedných pozemkov a tvorí bariéru pred silnými južnými vetrami. Toto pokojné miesto je presýtené vôňou kvitnúcich kríkov a zvukom zurčiaceho potoka. Veľký gaštan poskytuje blahodarný tieň a vytvára čisté línie. Aj jednoduché leštené povrchy sú tu v ostrom kontraste s hustou a sviežou zeleňou okolia. Vstup do domu pôsobí jednoducho, ako oáza pokoja uprostred divokej a dramatickej krajiny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na svahu pod domom sa nachádza ústredný priestor záhrady, navrhnutý ako „Fynbos" záhrada. Fynbos je vegetácia typická pre tento kúsok zeme v regióne Západného Kapska. Ide o širokú paletu rastlín, prevažne teplomilných krovín a bylín, ktorým sa darí v chudobnej a kamenistej pôde. Pripomína stredomorskú flóru a spolu s vonkajšími obytnými priestormi a prírodným bazénom vytvára bohato štruktúrované, atraktívne prostredie. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že okolitú krajinu chráni a zároveň pozdvihuje. Architekt čerpal silnú inšpiráciu z prírody a vytvoril dizajn, ktorý je ekologický a ohľaduplný k okoliu.

 

062-Fynbos_garden_and_natural_swimming_pool_copy

 

Vizuálnym stredobodom záhrady je prírodný bazén obkolesený terasou z ušľachtilého miestneho dreva balau. Tento ekologicky bazén využíva prírodné čistiace vlastnosti rastlín s filtráciou pomocou piesku a štrku, čo eliminuje potrebu škodlivých chemikálií.

 

062-Natural_swimming_pool_with_Cape_Town_views

 

062-Looking_out_at_water_wall_from_sauna

Dizajn záhrady vytvára plynulý prechod medzi interiérom domu a vonkajšími obytnými priestormi. Záhradné cestičky a schody sa kľukatia pestro osadenými časťami. Vonkajšie posedenie je zastrešené, a tým chránené pred vetrom z hôr. Napriek tomu však ponúka dynamický výhľad na prístav v Kapskom meste. Podobný výhľad je aj z domu, ktorý akoby prečnieval nad „Fynbos" záhradou. Zo spálne s otvorenou dispozíciou vystupuje terasa a spolu s ďalšími premyslenými prvkami sa architektovi podarilo zotrieť hranicu medzi interiérom a exteriérom. Napríklad vodopád, ktorý zabezpečuje aerifikáciu prírodného bazéna, funguje aj ako úchvatná vodná stena v saune. Zatiaľ čo sa obyvatelia tešia z rozličných častí záhrady a nálad, ktoré evokujú, záhrada vizuálne integruje dom do neobyčajne krásnej okolitej prírody.

 

 

 

 

062-Fynbos_garden_and_regeneration_zone

 

zvýrazniť ako výpich
„Úžasný projekt! Prostredie je nádherné a dizajnérovi sa podarilo konkurovať mu kompozíciou z ultra moderných prvkov. Jednoducho, dom snov s neopakovateľným výhľadom. Terasa akoby sa vznášala a stromy sú perfektne umiestnené. Nepoužil žiadne triky a klamy, všetko to na mňa pôsobí veľmi inovatívne."
komentár porodcu z ASLA 2010 Professional Awards

 


062-Entrance_courtyard

Bridle Road Residence
Lokalita: Kapské mesto, Juhoafrická repiblika
Dizajnér exteriérov a interiérov domu: Rees Roberts + Partners LLC
Architektúra: Antonio Zaninovic, Architect
Konzultanti pre výsadbu: Beyer Honig Landscapes, Bruce Beyer a Marijke Honig
Inštalácia bazéna: aQua-design Jerome Davis
Stavbu realizoval: Paul Wolpert
Zdroj vybraných rastlín: Národná botanická záhrada Kirstenbosch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEXT Jana Zajasenská
FOTO Scott Frances

Pin It