cork trees house odrazy

Foto: João Morgado

 

Dom pre mladú rodinu v portugalskom meste Braga odzrkadľuje život a okolitú prírodu na hladine malých bazénov organicky integrovaných do tohto výnimočného projektu.

 

Architektov zo štúdia Trama Arquitetos oslovila mladá rodina s blízkym vzťahom k architektúre. Táto kombinácia sľubovala pozoruhodný výsledok – a tým sa stal projekt s názvom Cork Tree House.

 

cork trees house exterier

Foto: João Morgado

 

Levitujúca záhrada

Názov domu odkazuje na stáročné korkové duby, ktoré tvoria háj na úpätí strmého svahu. Sú na tomto mieste také výnimočné, že sa stali východiskom celého projektu. Architekti z Trama Arquitetos sa rozhodli využiť tento unikátny prvok a dom navrhnúť tak, aby jeho prízemie bolo obklopené starodávnymi stromami: a tie sa stali akousi záhradou, ktorá sa vznáša na horizonte. Pôdorys domu je jednopodlažný a zaberá takmer celú šírku pozemku.

 

 

cork trees house beton cork trees house hladina

Foto: João Morgado

 

„Čo sa týka materiálov, spájali sme surové a prírodné materiály, ktoré by splývali s okolím. Začínali sme od betónu, kameňa, dreva a ocele,“ vysvetľujú ďalej architekti. Spojenie pôsobí veľmi harmonicky: exteriér sa nesie v znamení pohľadového betónu, prírodnej bridlice a kortenovej ocele, ktorej finálny vzhľad pripisuje čas.

 

cork trees house bazen

Foto: João Morgado

 

Život na hladine

Vďaka svojmu strmému terénu poskytuje dom nádherné výhľady na celé okolité údolie a historické severoportugalské mesto Braga. V súčasnosti toľko akcentované splývanie interiéru s exteriérom sa v tomto prípade realizuje prostredníctvom malých bazénov. Tie na svojej hladine odrážajú vnútro domu, reflektujú dianie v ňom a sú akoby predĺžením samotných miestností. Na túto „hru odrazov“ nadväzujú aj veľké presklené plochy, takže je miestami ťažké rozoznať, kde už končí interiér a začína exteriér.

 

cork trees house interier

Foto: João Morgado

 

Zároveň oddeľujú dva hlavné objemy domu a počas horúcich letných dní sa starajú o príjemnejšiu mikroklímu.

Vnútro domu zútulňuje orechové drevo v príjemnej kombinácii s rímskym travertínovým mramorom na podlahe. „Výsledkom je projekt, ktorý je harmonický s okolitým prostredím a zároveň je nadčasový,“ hovoria architekti.

 

cork trees house drevo

Foto: João Morgado

 

cork trees house ulozne priestory

Foto: João Morgado

 

cork trees house auto

Foto: João Morgado

 

cork trees house macka

Foto: João Morgado

 

cork trees house obyvacka

Foto: João Morgado

 

cork trees house kuchyna

Foto: João Morgado

 

cork trees house kupelna

Foto: João Morgado

 

Pin It