inner garden villa zahrada vnutro

Foto: Parham Taghioff

 

Vila v iránskom Teheráne je postavená v strmom svahu. Definovalo to viacero unikátnych riešení: od tunela do garáže až po záhradu 17 metrov nad ulicou.

 

Napriek tomu, že vila na prvý pohľad pôsobí súčasným, moderným dojmom, v mnohom nadväzuje na miestne orientálne tradície. Zároveň je navrhnutá tak, aby maximálne využila potenciál svahovitého pozemku.

 

inner garden villa fasada spredu

Foto: Parham Taghioff

 

Moderný dom s odkazmi na tradičnú architektúru

Odkaz na iránske prostredie sa nachádza hneď na fasáde domu. Je obložená prírodným travertínovým kameňom, ktorý pochádza z miestnych hôr a je známy svojou trvácnosťou a kvalitou.

 

inner garden villa fasada

Foto: Parham Taghioff

 

Rovnako jeden z centrálnych prvkov interiéru – vnútorná záhrada – je inšpirovaná tradičnou perzskou architektúrou. Malé dvory v jadre domov sa v tejto krajine často stavali práve kvôli ich príjemnému dopadu na mikroklímu. Architekti zo štúdia 123DV ju však trochu zmodernizovali a vybavili zaťahovacou strechou a veľkým presklením. Zatiaľ čo počas dažďa a nepríjemného počasia je strecha zatvorená, v príjemných slnečných dňoch sa cez tento otvor dostáva do interiéru denné svetlo, čerstvý vzduch a celkový dojem napojenie na exteriér celoročne dodáva objemná zeleň.  

 

 inner garden villa zahrada vnutro

Foto: Parham Taghioff

 

Táto teheránska vila je vybavená aj druhou posuvnou strechou, ktorá svoje uplatnenie nachádza najmä počas horúcich dní, kedy teplota stúpa až k hranici 40 stupňov Celzia.

 

inner garden villa poschodie

Foto: Parham Taghioff

 

Dve nadzemné a dve podzemné podlažia

Ďalšou špecialitou vily je jej poloha a umiestnenie v strmom svahu. Architekti preto pracovali najmä s vertikálou a dom naprojektovali so štyrmi poschodiami: má dve podzemné a dve nadzemné podlažia. Z najnižšieho podlažia vedie popod záhradu dokonca 20-metrový tunel, aby majitelia mohli parkovať autá pod zemou.

 

inner garden villa tunel

Foto: Parham Taghioff

 

Pre pohodlný vstup je súčasťou vily aj výťah, návštevníci však majú možnosť vstúpiť do nej aj prechádzkou cez záhradu. Na spodnom podlaží sa nachádza bazén. Práve vďaka preskleniu vnútornej záhrady aj do tejto časti domu preniká dostatok denného svetla.

 

inner garden villa bazen

Foto: Parham Taghioff

 

Interiér je v prevažnej miere monochromatický s výnimkou výrazného červeného motívu v jednej z miestností. Dizajnéri siahli po veľkých presklených plochách, metalických detailoch napríklad na svietidlách, a lesklých prevedeniach nábytku, ktoré pre zútulnenie doplnili subtílnym dreveným obkladom.

 

inner garden villa obyvacka

Foto: Parham Taghioff

 

inner garden villa kupelna

Foto: Parham Taghioff

 

inner garden villa kuchyna

Foto: Parham Taghioff

 

inner garden villa jedalen

Foto: Parham Taghioff

 

inner garden villa zahrada vecer

Foto: Parham Taghioff

 

 

Pin It