cezaar22 finalisti

Koláž: SaB

 

V pondelok 4. júla Slovenská komora architektov oznámila, ktoré diela sa dostali do užšieho výberu Ceny za architektúru.

 

Medzinárodná porota v 21. ročníku ceny hodnotila v prvom kole 88 prihlásených diel, z ktorých v užšom výbere počas cesty naprieč Slovenskom osobne navštívila 29 realizácií. Na shortlist nominácií, z ktorých vzíde 6 hlavných cien vybrala nakoniec až 24 diel:

Kategória BYTOVÉ DOMY

Nová Dunajská, Bratislava

Ateliér: JRKVC
Architekti: Peter Jurkovič, Marcel Dzurilla
Foto: Peter Jurkovič

 

cezaar 7 nova dunajska

 

Výborný príklad zastavania prieluky, ktorý kultivovanou architektúrou prispieva k životu mesta. Porota ocenila skromný výraz budovy, založený na jasnom členení stavby, architektonický detail a zrozumiteľné dispozičné riešenie.

Discovery Tower, Bratislava

Ateliér: PANTOGRAPH
Foto: Rastislav Blaško

 

cezaar 6 tower

 

Zdá sa, že v Bratislavskom „downtowne“ pribudne jedna výšková stavba každých pár mesiacov, ale vzniká veľmi málo veží, ktoré si svoje výnimočné miesto vo verejnom priestore zaslúžili výnimočnou architektonickou kvalitou. Veža Discovery môže byť príkladom toho, aká dôležitá je dobrá proporcia výškovej stavby a harmonické riešenie fasády, ktoré sa odrážajú v širšom mestskom priestore. Napriek tomu, že aj tu nájdeme zanedbané riešenie verejného priestoru spoločných priestorov objektu, ide o pozitívny príklad pre ďalší rozvoj výškovej Bratislavy.

VAJNORSKÁ 21 – konverzia administratívnej budovy na polyfunkčný objekt, Bratislava

Ateliér: cakov+partners
Architekti: Kalin Cakov, Metodiy Monev, Ján Obušek
Foto: Tomáš Manina

 

cezaar 9 VAJNORSKA21

Skvelý príklad transformácie opustenej kancelárskej budovy na bytový dom s výrazným parterom s obchodmi a kaviarňou. Objekt navyše tvorí vstup do vo dvore stojaceho kultúrneho domu, čo ešte viac posilňuje oživenie tohto mestského bulváru.

Obnova domu zo 70. rokov, Šaľa

Architekt: Róbert Bakyta
Foto: Matej Hakár

 

cezaar 8 sala

 

Rekonštrukcia rodinného domu, tzv. socialistickej kocky, prebehla s rešpektom k tvaroslovnému usporiadaniu pôvodnej budovy, s dôrazom na jej architektonické detaily. Zmena v uvažovaní o takýchto budovách tkvie v premene rodinného domu na malý bytový dom s tromi samostatnými bytovými jednotkami.

Kategória OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY

Konverzia Jurkovičovej teplárne NKP, Bratislava

Ateliér: Martin Paško a tím DF CREATIVE GROUP
Foto: Boys Play Nice

 

cezaar 10 Teplaren Bratislava BoysPlayNice

 

Rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne počítala pri obnove budovy s jej historickými monumentálnymi násypníkmi. Tie v zásadnej miere určili dispozičné riešenia jednotlivých podlaží, ako aj funkcie samotného priestoru. Jurkovičova tepláreň sa stala napriek okolitému developmentu srdcom bratislavského „downtownu“.

Záhradné centrum Plantex, Veselé pri Piešťanoch

Architekt: Adam Lukačovič
Foto: Adam Lukačovič

 

cezaar 12 PLANTEX

 

Záhradné centrá sú väčšinou miestami, kde sa stretáva všehochuť, kombinácia živého aj neživého gýča. Toto záhradné centrum však nejde vyšliapanou cestou. Je znamením, ktoré načrtáva nové, neošúchané prístupy. Rastlina je integrálnou súčasťou architektúry. Architektúry, ktorá dokáže voňať.

Obnova mestskej plavárne v Trebišove, Trebišov

Architekt: Patrik Panda
Foto: Patrik Panda, Zoltán Kanócz, Vlastimil Slávik

 

cezaar 11 trebisov

 

Najsilnejšou kvalitou tejto rekonštrukcie je to, že je súčasťou väčšieho a dlhodobého plánu. Ide o plán oživenia mesta Trebišov cez fenomén mestského parku a k nemu priliehajúcej športovej a voľnočasovej infraštruktúry. Autorovi sa podarilo dosiahnuť veľmi presvedčivý výsledok vo veľmi zložitých podmienkach a položil tak základ procesu, ktorý môže viesť k radikálnej zmene kvality života v Trebišove.

GBC 5, Bratislava

Ateliér: Architekti Šebo Lichý Architekti: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Aleš Hradecký, Juraj Murín, Martina Bognerová Hrašková, Imrich Vaško, Michal Romanec, Patrik Kuva
Foto: Tomáš Manina

 

cezaar 13 GBC

 

Administratívna budova, ktorá prevyšuje štandard vysokou kvalitou prevedenia aj architektonickým výrazom budovy. Obchodný parter domu sa otvára verejnosti a vnútorný dvor budovy spolu s terasami ponúka inšpiratívne prostredie pre tunajších zamestnancov.

Kategória INTERIÉR

EMA, Bratislava

Ateliér: TOITO
Architekti: Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szőke
Foto: Katarína Príkopská

 

cezaar 20 EMA

 

Rekonštrukcia bytu Ema z 50. rokov zaujme odvážnym prenikaním funkcionalít, ktoré narúšajú tradičný pôdorysný rozvrh. Pozitívnym momentom je antihierarchickosť miestností, dynamickosť prepájania jednotlivých rolí bytu, ako aj stieranie hraníc medzi nosnými prvkami bytu a tými, ktoré vymedzujú priestor.

AFTER, Bratislava

Architekti: Martin Skoček, Pavol Dobšinský, Radoslav Hamara
Foto: Matej Hakár

 

cezaar 18 after

 

S ohľadom na skromné priestorové pomery je After komornou kompozíciou s jasne hierarchickou štruktúrou. Hlavnou esenciou je monolitický betónový bar, ktorému vhodne sekundujú ingrediencie v podobe autorského koženého mobiliáru a rafinovaných architektonických detailov.

grao, Bratislava

Ateliér: alan prekop
Architekt: Alan Prekop
Foto: Sarah Weiss

 

cezaar 24 kaviaren

 

Realizácia tohto Baru môže byť návodom, ako aktivovať klasický mestský parter v Bratislave, ktorý je tak decimovaný lavínou veľkých obchodných centier. Koncept interiéru komunitného baru s nákladom 10 tisíc eur si môže dovoliť ľahkosť, odvahu a experiment, čo sú dnes vzácne hodnoty v architektúre aj podnikaní a v tomto malom priestore sú jasne prítomné.

Redizajn turistického informačného centra v Košiciach, Košice

Ateliér: Doxa
Architekti: Tomáš Boroš, Maroš Mitro, Ondrej Jurčo
Foto: Maroš Mitro

 

cezaar 22 turisticke centrum

 

Architektonický koncept pracuje s abstraktnou vrstvou oceľového mobiliáru, ktorého autonómnosť umocňuje umiestnenie do centra historického pôdorysu. Vzniknutá štruktúra je tak súostrovím, kde si každý cestovateľ nájde svoj poklad v podobe užitočných informácií alebo napokon odíde s truhlicou plnou suvenírov.

Panelák, Bratislava

Ateliér: Kilo / Honč
Architekti: Matej Honč, Richard Kilo
Foto: Matej Hakár

 

cezaar 23 panelak

 

Byt je príkladnou rekonštrukciou panelového bytu. Po rekonštrukcii sa stáva otvoreným autentickým priestorom so silným minimalistickým charakterom. Všetko je funkčné, prístupné a hlavne viditeľné. Každý element je objektom.

Kategória RODINNÉ DOMY

Radový dom v Ľudovej štvrti, Bratislava

Ateliér: BEEF ARCHITEKTI
Architekti: Radoslav Buzinkay, Andrej Ferenčík, Ján Šimko
Foto: Lenka Némethová

 

cezzar 5 radovy dom v ludovej stvrti

Najlepšia mestská štruktúra je adaptabilná a Ľudová štvrť v Bratislave, ktorá má 60 rokov a prežila tri režimy, si stále dokáže zachovať svoj charakter a kvalitu napriek mnohým drastickým zásahom. V tomto prípade však ide o zásah citlivý. Vnútorná revolúcia v dispozícii rodinného domu sa v exteriéri prejavuje len minimálne. Ide tak o krásny príklad toho, že s pomocou kvalitných architektov je možné naplniť veľkorysé osobné potreby klienta tak, aby neboli na úkor susedov a okolia.

Opatová II, Nový dom so starým mlynom Trenčín - Opatová

Ateliér: RDTH architekti, Land 05
Architekti: René Dlesk, Tamara Kolaříková
Foto: Filip Beránek

 

cezaar 4 Opatova II

 

Rodinný dom v Opatovej sa opiera o pôvodnú architektúru vodného mlyna. Počíta sa tu s jeho zvyškovými formami, ktoré čiastočne určujú priestorovú a konštrukčnú situáciu nových budov, spôsob ich napojenia, ako aj materiálové rozlíšenie. Symbolicky sa tu akcentujú rodinná anamnéza, pamäť a spomienka.

Vila Bôrik Žilina

Ateliéry: PLURAL, LABAK
Architekti: Martin Jančok, Michal Janák, Zuzana Kovaľová, Ruslan Dimov
Krajinný architekt: Michal Marcinov
Foto: Maxime Delvaux

 

cezaar 2 vila borik

 

Výnimočný architektonický koncept, v ktorom sa urbanistické riešenie, konštrukcia, materiálové riešenie aj dôraz na detail prepájajú v jeden konzistentný celok. Priestorovo bohatý svet interiéru sa prepisuje do formy domu a vytvára jedinečnú architektúru, ktorá znesie porovnanie v medzinárodnej mierke.

Rodinný dom „Slamák“, Liptovský Ján

Architekti: Martin Boleš, Aleš Berec, Erika Bolešová
Foto: Matej Hakár, Eva Benková

 

cezaar 3 slamak

 

Slama z okolitých polí, hlina z vlastného dvora a drevo z neďalekého lesa sú materiálmi rodinného domu, ktorý vznikol za aktívnej účasti jeho majiteľov, ktorých cieľom bolo minimalizovať negatívne environmentálne dopady.

Ateliér režiséra, Strekov

Ateliéry: benkobenkova, gmb
Architekti: Juraj Benko, Jana Benková, Marián Gombarček
Foto: Matej Hakár, benkobenkova

 

1 strekov 2022 matejhakar

 

Ateliér režiséra je umiestnený v tradičnom vinohradníckom domčeku s tradičnou záhradou. Vďaka radikálnej vnútornej dispozičnej úprave vznikol priestor pre „útulný” interiér, ktorý súčasnými prostriedkami formuje tradičné prvky ako sú pec, zápecok, veranda aj pergola prepájajúca svetlicu so záhradou. Výrazná je voľba materiálov, farebnosti i použitých štruktúr.

Kategória EXTERIÉR

Rozmanitá záhrada, Rovinka

Ateliér: Atelier DUMA_living gardens s.r.o.
Krajinní architekti: Magdalena Horňáková, Juraj Horňák, Lenka Ficeková , Kristína Gubišová Foto: Pavel Koutný, Magdalena Horňáková

 

cezaar 26 rovinka

 

Záhrada bez príbehu nie je záhradou, ale len skrumážou rastlín. Tu priestory, svetlo, zvuk a vône sú vo vzájomnom dotyku. Zelený náhrdelník pozýva k zvedavým krokom. Aj napriek istej druhovej rozšafnosti, duch domu prebýva v tejto záhrade.

Obnova turistického areálu Malý Slavín v mestských lesoch Bratislavy, Bratislava

Ateliér: BAKYTA architekti
Architekti: Róbert Bakyta, Ľubomíra Blašková
Foto: Matej Hakár

 

cezaar 26 maly slavin

 

Známu turistickú destináciu malého Slavína výrazne zatraktívnil nový objekt prístrešku, ktorý je vymedzený zázračne levitujúcou mriežkou/strechou. Objekt je otvoreným spoločenským priestorom dobre integrovaným do scenérie lesa.

Pozorovateľňa zvierat Vydrica, Malé Karpaty

Ateliér: OFFICE110 architekti
Architekti: Martin Hörmann, Richard Kastel, Peter Kopecký
Foto: Martin Hörmann

 

cezaar 25 vydrica

 

Oko v krajine. Vidieť a nebyť videný. Stromy, ktoré stíchli, premenené ľudskou rukou na útulok. Miesto na upokojenie zrýchleného dychu. Schránka pro lesné vône. Vrastanie medzi steblá trávy.

Kategória FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY

Bunky Jelšava, kaštieľ Coburgovcov, Jelšava

Ateliér: 2021
Architekti: Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký, Lenka Borecká
Foto: Vladimír Eliáš

 

cezaar 15 jelsava

 

Autori vytvorili „mikrohotel” v čase. Návštevník sa stáva súčasťou záchrany a transformácie pamiatky. V našich končinách unikátny a inovatívny spôsob dočasnej zážitkovej intervencie.

Komunitné centrum – BÚDA, Žiar nad Hronom

Ateliér: Ateliér HAUS
Architekti: Tomáš Ružiak, Miroslav Šestina, Matúš Šestina, Eva Šestina
Foto: Miroslav Šestina

 

cezaar 16 buda

 

Búda v Žiari nad Hronom je dôkazom autentického snaženia angažovanej komunity, ktorá svojím aktívnym prístupom neformuje len bezprostredný verejný priestor, ale aj ľudí, ktorí ho užívajú. Subtílna architektúra tu slúži ako nevyhnutná infraštruktúra a pozadie pre široké spektrum činností obsiahnutých pod pojmom „život vo verejnom priestore“.

Liturgický priestor pre pontifikálnu omšu počas pastoračnej návštevy pápeža Františka v Šaštíne, Šaštín

Architekti: Michal Bogár, Mária Bogárová, Roman Ruhig, Ema Ruhigová
Foto: Michal Bogár ml., PS:Events, Mária Bogárová, Roman Ruhig

 

cezaar 17 sastin

 

Popri celospoločenskom význame sa ukazuje, že moment návštevy rímskeho pápeža môže mať aj svoj architektonický rozmer. Liturgický priestor v Šaštíne v sebe snúbi primeranú monumentálnosť cirkevnej slávnosti, no zároveň aj efemérnosť daného momentu. Z mnohých významových rovín porota oceňuje prácu so súčasným výtvarným umením, ktoré je integrálnou súčasťou architektonického návrhu.

Laureáti budú vyhlásení počas galavečera dňa 6. októbra 2022. Ocenenie CE ZA AR, ktorého vyhlasovateľom je Slovenská komora architektov, už 21 rokov upozorňuje na spoločenskú váhu architektúry a profesionálnych výkonov slovenských architektov a architektiek.

Pin It