casa rifaina chodby

Foto: Denilson Machado (MCA Estúdio), Ligia Cordeiro 

 

Víkendový dom pre rodinu s dvomi dospelými synmi sa nachádza na dotyk s priehradou na brazílskej rieke Rio Grande. Malá dedinka Rifaina je mekkou vodných športov a tento fakt v mnohom aj definoval toto víkendové útočisko. 

 

Aj keď nie je možné všeobecne tvrdiť, že v tvorbe existuje typický ženský alebo mužský princíp, sú isté vlastnosti charakteristické pre každé pohlavie, ktoré sa pri tvorbe môžu, ale aj nemusia prejaviť. Závisí od zadania. Projekt víkendového domu vzišiel z výnimočnej spolupráce architektov zo štúdia Escritório C4 Arquitetos a interiérovej dizajnérky Cacau Ribeiro, ktorá domu dodala práve ženské vlastnosti – feminínnu jemnosť, sviežu vzdušnosť, uvoľnenú eleganciu a cit pre krásu badateľnú v detailoch.

 

casa rifaina jedalen

Foto: Denilson Machado (MCA Estúdio), Ligia Cordeiro 

 

Pri pohľade naň sa dá povedať, že jeho interiér dýcha skôr ženským vplyvom. Prináša odovzdané uvoľnenie a jemný pôvab, ktorý akoby vychádzal z duše interiérovej dizajnérky. „Myslím si, že cieľom oboch elementov – architektúry aj interiérového dizajnu – je vždy dosiahnuť čo najlepší výsledok. Projekt Casa Rifaina je výnimočný aj tým, že som do jeho vnútra vniesla svoje vlastné pocity a sprostredkovala som ich obyvateľom,“ vysvetľuje pre Stavebníctvo a bývanie brazílska dizajnérka Cacau Ribeiro. Tieto myšlienky sa prejavili v mnohých aspektoch vrátane starostlivosti o každý detail od počiatku stavby. 

 

casa rifaina chodba

Foto: Denilson Machado (MCA Estúdio), Ligia Cordeiro 

 

„Akvárium“ na fasáde

Architekti z Escritório C4 Arquitetos a Cacau Ribeiro od začiatku „hovorili“ rovnakým estetickým jazykom. Jeho piliermi sa stali voľnosť, sviežosť či jednoduchosť. Dom vyrástol od základov a je určený pre víkendové voľné chvíle štvorčlennej rodiny. V dedinke Rifaina, nachádzajúcej sa necelých 500 km od hlavného mesta Sao Paolo, sa pre takýto čas ťažko nájde lepšie využitie ako vodné športy. Aj majitelia Casa Rifaina sú ich fanúšikmi. Jedným z neprehliadnuteľných prvkov sa aj preto stalo takzvané „akvárium“ na fasáde domu. „Výraz ‚akvárium‘ bol použitý na označenie veľkého preskleného priestoru, ktorý bol vyrobený v prednej časti domu na uloženie príslušenstva, ktoré sa používa na potápanie a vodné lyžovanie. V skratke, všetkého potrebného, čo sa používa na tieto športy,“ približuje netradičný prvok Cacau Ribeiro. To všetko je uložené na okrúhlych kamienkoch a pozadí z drevených lamiel, ktoré akcentujú okolité prostredie a zároveň nadväzujú na materialitu interiéru. 

Leštený betón ako základ

Vnútri domu je citeľný dizajnérkin elegantný rukopis a jemný ženský prístup. Vďaka zameraniu sa na detaily a množstvu originálnych umeleckých doplnkov pôsobia priestory Casa Rifaina mimoriadne vľúdne, domácky, žensky.

 

casa rifaina kupelna

Foto: Denilson Machado (MCA Estúdio), Ligia Cordeiro 

 

Prútené dekorácie či textil podčiarkujú teplo a mäkkosť interiéru. Neutrálne, zemité farby pre ne tvoria ideálnu kulisu. Hoci sa jedným zo základných prvkov stal betón, nachádza sa tu iba v leštenej verzii. „Myslím si, že hlavný pocit, ktorý tento materiál sprostredkoval, je jednoduchosť,“ hovorí interiérová dizajnérka. S týmto nápadom prišli samotní klienti, ktorí chceli dosiahnuť minimalistický a elegantný dojem. Leštený betón je použitý nielen na podlahy, ale dokonca aj na časť nábytku. Vymurované boli dokonca aj základy postelí a nočné stolíky. „V kúpeľniach bol na želanie klienta taktiež použitý leštený betón, aj keď to nebolo indikované z dôvodu prasklín, ktoré môže materiál časom vytvárať,“ dodáva Cacau Ribeiro. 

 

casa rifaina postel

Foto: Denilson Machado (MCA Estúdio), Ligia Cordeiro 

 

Majstrovská práca s drevom

Tieto „ťažké“ murované prvky či nábytok príjemne kontrastujú s použitými prírodnými materiálmi a textúrami. Na pomyselnom vrchole rebríčka sa v Casa Rifaina nachádza práca s drevom. Napríklad spálňu od kúpeľne efektne oddeľujú veľké dubové panely, ktoré zároveň maskujú vchod do týchto miestností. Tento prvok sa nachádza aj v kuchyni, kde ukrýva prístup na toaletu a do práčovne.

 

casa rifaina stena

Foto: Denilson Machado (MCA Estúdio), Ligia Cordeiro 

 

Gurmánska kuchyňa je sama osebe špecifická a premyslená do detailov. Cieľom bolo vytvoriť prostredie, ktoré je úplne integrované do sociálnej oblasti. Keďže rodina dom využíva počas víkendov, aj z prípravy jedla a stolovania sa má stať príjemný zážitok. Dizajnérka preto siahla po stolárskej výrobe na mieru požiadavkám majiteľov. Veľký jedálenský stôl je centrom tejto časti domu a cez posuvné sklenené dvere sa z nej dá prejsť priamo do záhrady.

 

casa rifaina terasa

Foto: Denilson Machado (MCA Estúdio), Ligia Cordeiro 

 

Práve v tejto časti domu minimalizmus ustupuje do úzadia a rozmerná kuchyňa disponuje množstvom priznaných doplnkov: hrncov, naberačiek či nádob na koreniny s vintage nádychom. Nezáleží na tom, či ide o kráľovstvo domácej pani alebo pána: ale cit, s akým je každá nádobka zasadená do svojho okolia, opäť korešponduje s celkovým vnemom jemnosti a hrejivého pocitu domova. 

Svetlo vnieslo teplo a ľahkosť

Veľmi sofistikovaná je v tomto prípade práca so svetlom. Aby dom pôsobil sviežo a vzdušne, architekti v spolupráci s interiérovou dizajnérkou siahli po viacerých svetlíkoch. Tie sa nachádzajú v obývačke, na chodbách a v kúpeľniach a optimalizujú využitie denného svetla.  Zároveň svetlo poskytuje pocit priestrannosti a podporuje cirkadiánny rytmus, teda akési biologické hodiny ľudského tela, na ktoré vplýva ako jeden z hlavných faktorov.

„Zenitové osvetlenie poskytuje teplo a ľahkosť, keď je dobre navrhnuté. Spolu so zodpovednými architektmi sme prišli s myšlienkou priniesť toto prirodzené osvetlenie do priestoru. Svetlo prechádza cez konáre z dreva stromu biriba, ktoré vytvorili krásny tieňový efekt. Ten sa mení každú minútu podľa dopadu slnka,“ vysvetľuje Cacau Ribeiro. Strom s názvom biriba je v našich končinách pomerne exotický, jeho plody sú známe aj pod ľudovým názvom divoké cukrové jablko. 

Typicky brazílske doplnky

Ženský element sa prejavil aj v množstve starostlivo vybraných doplnkov. Cieľom a lajtmotívom je vniesť do priestorov punc „brazílskosti“. Preto je mnoho doplnkov vyrobených z dreva alebo slamy, napríklad luster v kuchyni alebo množstvo umeleckých predmetov umiestnených na stenách. 

Celkových 377 metrov štvorcových zastavanej plochy dokázalo poňať veľkú obývačku, jedáleň s gurmánskym priestorom, spomínané „akvárium“ na fasáde, štyri veľké spálne, ale aj saunu a bazén. To všetko obalené v jemnom a elegantnom dizajne, ktorý zároveň spĺňa kritériá minimalizmu a jednoduchosti.   

Ako v Monaku juhu

Hoci klienti – rodičia s dvomi už dospelými synmi – využívajú dom cez víkendy a tiež na stretávanie sa s priateľmi, interiér definuje najmä pokoj. Ten vyplýva z príjemného osvetlenia, prírodných materiálov a jemných doplnkov. Želaním majiteľov a zároveň zadaním pre interiérovú dizajnérku bolo vytvoriť minimalistické, no očarujúce prostredie. Cacau Ribeiro sa inšpirovala domami v Punta del Este, známou dovolenkovou destináciou nazývanou tiež Monako juhu alebo perla Atlantiku. Interiér, a najmä gurmánska kuchyňa, nadväzuje aj na región Alto Mogiana, známy remeselnou výrobou kávy či syra. KValitná gastronómia je tu viac ako jedlo, je to zážitok. 

Dizajnérka na margo zadania klienta dodáva: “Som veľmi rada, že sa mi podarilo dosiahnuť efekt očakávaný klientmi. Jednoduchosť podanú tým najelegantnejším a najsofistikovanejším spôsobom – prostredníctvom viacerých originálnych nápadov, ktoré sa postarali o mimoriadne príjemný výsledok.”

 

Viac zaujímavých tém a reportáží naájdete v aktuálnom vydaní časopisu Stavebníctvo a bývanie júl/august

Pin It