HOUSE IN GRÂNDOLA exterier

Foto: Francisco Nogueira

 

Stavba v portugalskom mestečku Grândola dýcha minimalizmom, no jej koncepcia je detailne premyslená.

 

Mesto Grândola má typické stredomorské podnebie s horúcimi letami a miernymi vlhkými zimami. Do tohto prostredia výborne zapadla vilka z dielne lisabonského architekta Ricarda Baka Gordona.

Stena ako obrovské plátno

Celá rezidencia má veľkorysú rozlohu 375 metrov štvorcových. Priestory sú rozmiestnené okolo malého vnútorného nádvoria, ktoré sa tak stáva pomyselným centrom domu. Za pozornosť stoja dve miestnosti – alebo skôr dva priestory – ktoré slúžia ako prechod medzi interiérom a exteriérom.

 

HOUSE IN GRÂNDOLA prechodna miestnost

Foto: Francisco Nogueira

 

Priestory z juhu ohraničuje veľká stena, na ktorej sa počas početných slnečných dní odohrávajú pútavé hry svetla a tieňa.

 

HOUSE IN GRÂNDOLA juzna stena

Foto: Francisco Nogueira

 

Práve z južnej strany je na dom napojený bazén, ktorého pokojná hladina odráža okolitú krajinu regiónu Alentejo.

 

HOUSE IN GRÂNDOLA bazen

Foto: Francisco Nogueira

 

Návrat k vápennej malte

Hoci sa to pri pohľade zo severu nezdá, dom je postavený na pomerne strmom teréne. Tomu architekti prispôsobili rôznu výšku jednotlivých objemov. K južnej strane s bazénom vedú jednoduché schody vyhotovené z rovnakého materiálu ako samotný dom.

 

HOUSE IN GRÂNDOLA schody

Foto: Francisco Nogueira

 

Jeho originálny vzhľad je rovnaký zvonku i znútra: prím tu zohráva vápenná malta, ktorá sa skladá z vápennej kaše a piesku a používa sa skôr ako materiál pre vnútorné omietky. Táto starodávna technika sa používala už pred stovkami rokov. Dom v Grândole sa v tomto smere vrátil do histórie. Zvonku je zateplený korkom.

 

HOUSE IN GRÂNDOLA chodba

Foto: Francisco Nogueira

 

Jednoliaty interiér

Zo severnej strany architekti navrhli niekoľko výklenkov, vďaka ktorým majú obyvatelia nerušené výhľady.

 

HOUSE IN GRÂNDOLA vyklenky

Foto: Francisco Nogueira

 

Interiér domu je obmedzený na to najpodstatnejšie. Vďaka veľkým otvorom v prechodných priestoroch medzi vnútrom a vonkajškom sú miestnosti dostatočne presvetlené. Dvere so skrytými zárubňami a vo farbe podobnej ako steny sú také nenápadné, ako sa len dá. Jemnú oranžovú farbu stien dopĺňajú len malé akcenty bielej a sedacia súprava v koňakovej farbe. „Tvar a geometria priestorov, výrazné otvory a vznik tejto materiality dávajú domu zmysel, ktorý je ťažké rozpoznať z obrázkov,“ uzatvárajú architekti.

 

HOUSE IN GRÂNDOLA jedalen

Foto: Francisco Nogueira

 

HOUSE IN GRÂNDOLA krb

Foto: Francisco Nogueira

 

HOUSE IN GRÂNDOLA atrium

Foto: Francisco Nogueira

 

 

Pin It