espacio kaab exterier

Foto: Lorena Darquea

 

Alejandro Rangel Hidalgo, jeden z najobľúbenejších a medzinárodne uznávaných umelcov, ktorý prežil väčšinu života v haciende Nogueras, ktorá je súčasťou malej dedinky Comala v Mexiku, štát Colima. Hacienda, ktorá bola pôvodne založená na začiatku 18. storočia na výrobu cukru, dodnes zostáva krásnou dominantou tejto komunity.

 

Priamy výhľad na roh tohto čarovného miesta je zo stavby Espacio Kaab, ktorá sa stala výzvou pre architektonické štúdio Di Frenna Arquitectos. Navrhnutie stavby na mieste, kde je taká bohatá história a veľký kultúrny vplyv tak, aby zachovali architektonické dedičstvo, bol projekt, ktorý si štúdio hneď zamilovalo. 

Inšpirácia miestnou haciendou 

Dizajn Espacio Kaab je vytvorený v súlade s okolitou haciendou ako poetické gesto na počesť polohy, na ktorej môže byť postavená. Je to jedno z najmalebnejších a najstatickejších miest, ktoré môže Colima ponúknuť. Majiteľov priťahoval koncept „Pueblo Mágico“ – pomalé mesto, a raz, keď naň narazili, rozhodli sa, že využijú všetky jeho charakteristiky, ktoré ponúka. Pozemok projektu pri rieke La Barragana, obklopený prírodou, mal veľmi komplikovanú topografiu, exkluzívne výhľady, no zároveň bol ponorený do historickej časti, kde je katedrála, Rangel múzeum a ekologický park. Tieto povahové vlastnosti sa stali najväčšou výzvou pri navrhovaní harmonického a funkčného projektu, ale zároveň ponúkli príležitosť využiť výhody lokality na rozvoj projektu s množstvom zaujímavých priestorov, prekvapení, ktoré splývajú s prírodou a dávajú Espacio Kaab silný a jedinečný charakter.

 

espacio kaab patio

Foto: Lorena Darquea

 

Štruktúra stavby, navyše, zahŕňa konkrétnejšie odrazy vplyvu haciendy vrátane použitia starých materiálov, ktoré boli pôvodne využívané v komplexe. Ide o jeden z projektov, ktorý má významný vplyv nielen na štúdio, ale aj na miestnu komunitu v Comale, ktorá sa zapojila zdedenými vedomosťami o remeselných technikách svojich predkov, vyvinutými samotným Rangelom. Týmto spôsobom štúdio Di Frenna Arquitectos vytvorilo vlastnú identitu samotnej rezidencie. 

Architektonický plán bol vymyslený tak, aby pozemok vyhovoval všetkým potrebám nových majiteľov. Základné princípy, ktoré tvorili srdce projektu, boli nasledovné: rešpektovať topografiu, prispôsobiť sa prostrediu a nájsť vyváženú harmóniu s prostredím. 

Interiér sa prepája s exteriérom

Po vstupe na pozemok vás okamžite očarí a vytvorí chvíľku nemého úžasu prírodné prostredie, ktoré sa vyznačuje suchom pripomínajúcim púšť, kaktusy a veľké skaly a zemina, vďaka čomu sa budete cítiť ako v bubline, ktorá v sebe zahŕňa, no zároveň vytvára kontrasty so zvyškom pestrej a bujnej prírody. Pred vstupom do nehnuteľnosti vás privítajú charakteristické črty subtropického podnebia, ako sú stromy roseodendron, parota alebo tamarind a nádherný výhľad na rieku La Barragana. Takáto konštelácia bola výslovne navrhnutá do okolia domu. 

 

espacio kaab pristup

Foto: Lorena Darquea

 

Hlavný koncept budovy bol: vytvoriť prostredie, v ktorom sa vytráca hranica medzi vonkajším a vnútorným priestorom. Výsledok však prekonáva samotný návrh. Rezidencia odráža úplnú podstatu lokality. Na praktickej úrovni to znamená, že sa s krajinou prepájame cez otvorené terasy, uzavreté záhrady a jedinečné výhľady, ktoré vzbudzujú odlišné pocity, keď prechádzate z jednej miestnosti do druhej. Farby a útvary integrujú do odtieňov budovy a majitelia môžu chodiť naboso cez hociktorý priestor, pretože má tú istú prírodnú náturu – kamenná podlaha – bez ohľadu na to, že by mali premýšľať, či sú v interiéri alebo v exteriéri. 

Históriou ovplyvnený dizajn 

Mexiko v poslednej dobe prechádza revolúciou vo svete architektúry, o čom svedčia aj netradičné materiály a techniky použité v projekte Espacio Kaab pochádzajúce ešte s dávnej histórie, no ovplyvnené modernými technológiami, prispôsobené pre každého používateľa. Na pôsobivej obytnej ploche s rozmerom 401 m2 predstavili Di Frenna Arquitectos to najlepšie zo svojej kultúry.  

 

espacio kaab steny

Foto: Lorena Darquea

 

Kľúčové prvky projektu boli obsiahnuté v každej fáze jeho vývoja a zostávali prítomné v každom kúte, v každej časti, od rozloženia a umiestnenia jednotlivých dielov v exteriéry, až po dizajn interiéru, ktorý vytvára konečný vzhľad domu. Väčšina nábytku je vyrobená z kameňa a palmového dreva, ktorá nie je doplnená o zbytočné ozdoby, pretože v takomto tvare vyniká jeho prirodzená krása. Palmové drevo je vďaka jeho štruktúre a nepravidelnému priebehu vlákien ťažšie spracovateľné. No jeho tmavo hnedé zhluky v jadre mu dodávajú extrémne živý vzhľad a nádhernú kresbu. 

 

espacio kaab kuchyna

Foto: Lorena Darquea

 

Dom je jeden celok 

Spolu s dobre premysleným osvetlením vzniká v interiéri identita, ktorá sa približuje k vizuálu okolitej haciendy, no v konečnom dôsledku je skutočne jedinečná. S cieľom vnímať dom ako celkom bez toho, aby v ňom vznikali rušivé momenty, tvoria prvotnú paletu surové, prírodné tóny. Na steny boli použité tradičné prírodné materiály typické pre mexickú architektúru. Materiál „Chukum“ je vyrobený zo zmesi štuku na vápencovej báze so živicou zo stromov Havardia albicans a vytvára naturálny hydroizolačný prostriedok, ktorý znižuje praskanie. Výsledná textúra, ktorá má ochrannú známku, má teplé tóny obsahujúce pigmenty, ktoré siahajú od pieskových tónov až po svetlo ružové odtiene. V tomto prípade je kombinovaná aj s drevom a kameňmi, čo pôsobí starodávne no zároveň moderne.    

 

espacio kaab zapad

Foto: Lorena Darquea

 

Ďalšou historickou remeselnou technikou, ktorá sa v Mexiku datuje pred viac ako 3400 rokmi je tkanie, presnejšie tkanie na chrbte. Di Frenna Arquitectos sa touto technikou inšpirovali, a preto v Espacio Kaab sú položené stropy, ktoré sú tkané z prútia po španielsky nazývané carrizo. Hlavné priestory boli konštantne navrhnuté a začlenené do všetkých miestností v interiéry.

Staré stavebné techniky z Mexika

S cieľom dosiahnuť vnímanie projektu ako celku, ktorý sa len vynoril zo zeme, tvoria hlavnú paletu surové a prírodné tóny. Niektoré z týchto materiálov pochádzali priamo z Comala, ako napríklad nápadné zemné múry, ktoré boli vytvorené pomocou starodávnej techniky zhutňovania zeminy, kým nedosiahli hustotu a štruktúru betónu. Ďalšie významné znaky, ktoré sú na viacerých stenách, sú taktiež výsledkom starých stavebných techník a materiálov pochádzajúcich z Mexika. Komponenty, ako miestne palmové drevo, riečny kameň, z ktorých je vyrobená veľká časť nábytku, bez zbytočných ozdôb, a pletené stropy, ktorých návrh bol podporený umelcom Rangelom. Priestor však prekračuje pôvodnú inšpiráciu – spájanie tradičných remesiel a materiálov s novými a inovatívnymi konštrukčnými riešeniami. 

 

espacio kaab schody

Foto: Lorena Darquea

 

Na potrebný súzvuk medzi vybudovaným priestorom a pozemkom slúžia v okolí oporné múry. Tieto impozantné časti pozdĺž domu poskytujú zákutia a priestory na rozjímanie. Týmto spôsobom projekt odkazuje na typický mexický dom – koloniálna architektonická tradícia, ktorá využíva terasy a na každom kroku malé prekvapenia, kde môžete spomaliť, ba dokonca zastaviť a vnímať energiu z okolitého prostredia. V Espacio Kaab je však hlavný motív kombinovaný s odkazmi na japonskú architektúru. Ako napríklad trámy, ktoré sú v dokonalom rozmere umiestnené po celom dome a vytvárajú v interiéri stavby jedinečné otvorené priestory.

Pin It