rodinny dom ilawa ifa kamil domachowski patio

Foto: Kroniki.studio

 

Stavba, ktorá je zvonku zahalená výhradne do bielej farby, je moderná a výnimočná, no zároveň príliš nevytŕča z okolitého prostredia.

 

Architekti zo štúdia IFA Kamil Domachowski sa pri návrhu museli vysporiadať s niekoľkými dôležitými faktormi. Prvým bolo okolie domu v regióne Mazuria, ktoré je pomerne špecifické. Ako v mnohých iných podobných mestách, nachádza sa tu zástavba zo 60. rokov minulého storočia, ktorá zahŕňa paneláky a najrôznejšie rodinné domy. Ako teda navrhnúť ďalší z nich, ktorý by bol moderný, osobitý, ale zároveň vhodný do tejto lokality? Architekti sa rozhodli pre netradičný pôdorys v tvare písmena V, ktorý vytvára rôzne objemy. Vizuálne ich však zjednocuje biela farba, ktorá dominuje exteriéru.

 

rodinny dom ilawa ifa kamil domachowski patio podorys V

Foto: Kroniki.studio

 

Určujúci výhľad na rieku

Ďalším podstatným faktorom bol samotný pozemok. Jeho južnú stranu tvorí vstup z ulice, zo severu ponúka výhľad na rieku. Práve ten sa stal určujúcim aj pre umiestnenie domu – aby poskytol čo najkrajší pohľad na zeleň a Ilawku, ktorá vyteká z jazera Jezoriak.

 

nacrt dom Ilawka

 

Náčrt domu ilustruje zámer architektov otvoriť pohľad smerom k rieke a zároveň využiť maximum denného svetla.

 

A keďže pozemok má pomerne úzky tvar, architekti rodinný dom posunuli smerom dozadu, k rieke, a zo vstupnej južnej strane umiestnili garáž. Do domu sa vstupuje cez južnú terasu. Tvar domu zároveň podporuje maximálne využívanie denného svetla, a tak aj keď je stavba moderná, pôsobí svetlo, rodinne a útulne.

Farebné akcenty

Z obývačky sa predĺženou terasou dá dostať do južnej časti pozemku. Opačný smer sa otvára do severozápadnej terasy, ktorá poskytuje žiadaný pohľad na rieku Ilawku. Premyslený koncept sa stará o to, aby tieto terasy boli otvorené smerom do okolia, ale zároveň poskytovali domácim dostatočné súkromie.

 

rodinny dom ilawa ifa kamil domachowski patio terasa

Foto: Kroniki.studio

 

Konceptu príjemnej rodinnej pohody je prispôsobené aj zariadenie interiéru. Kuchyni dominuje veľké okno s priestorom na sedenie, ktoré je čalúnené pozdĺž celého svojho obvodu. Bielu a prírodné tóny majitelia doplnili kontrastnou červenou na niektorých spotrebičoch.

 

rodinny dom ilawa ifa kamil domachowski interier

Foto: Kroniki.studio

 

Navzdory súčasnosti kraľujúcim neutrálnym farbám sa tu okrem červenej objavujú aj modré detaily na stoličkách čo sedacia súprava v olivovo zelenej farbe.

 

rodinny dom ilawa ifa kamil domachowski interier

Foto: Kroniki.studio

 

Celé bývanie dokazuje, že aj na úzkom pozemku sa dá vytvoriť moderný a praktický rodinný dom, ktorého vnútro podporuje veselý rodinný život majiteľov.

 

rodinny dom ilawa ifa kamil domachowski schody

Foto: Kroniki.studio

 

rodinny dom ilawa ifa kamil domachowski schody

Foto: Kroniki.studio

 

Pin It